Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Liseli öğrenciler, taşınabilir elektrik üreten çanta yaptı

Giriş Tarihi: 3.3.2016 12:24
Liseli öğrenciler, taşınabilir elektrik üreten çanta yaptı

Niğde'de çatıya yerleştirilen güneş enerji panelleriyle 4 yıldır kendi elektrik enerjisini üreten Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Bölümü öğrencileri, güneş enerjisi ile elektrik üreten çanta imal etti.

Bölüm şefi Umut Çelik, güneş enerjisiyle çalışan çantaların birinin 400, diğerinin ise 200 wattlık enerji depolama kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde ederek elektriğin olmadığı yerler için öğrencilerin böyle bir projeyi hayata geçirdiğini belirten Bölüm Şefi Umut Çelik, güneş enerjisiyle çalışan çantaların birinin 400, diğerinin ise 200 wattlık enerji depolama kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Çantaları 500 TL'ye mal ettiklerini belirten Çelik, "Elektriğin olmadığı yerlerde, dağcılıkla, arıcılıkla uğraşan, kamp yapan vatandaşlarımız öğrencilerimizin yaptıkları bu çantaları ellerine alıp gittiği yerde elektrik üretip kullanabilirler" dedi.

Çantaların elektrik enerjisini depolayabildiğini ve bu nedenle güneş enerjisi panellerinden ayrı olarak da kullanılabildiğini belirten Çelik, şunları söyledi:

"Çantaları atölyemizde, yani okulumuzda öğrencilerimizle beraber yaptık. Güneş paneliyle şarj imkanımız oluyor. Taşıması kolay portatif enerji setimiz bu bizim. Bu, Niğde bölgesinin güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretiminde birinci önceliğinde olduğuna dikkat çekmek hem de doğa ile dost doğaya hiç zarar vermeyen sıfır karbondioksit emisyonu olan bir yenilenebilir enerji kaynağının bölgemizde farkındalığını kazandırmak adına yaptığımız bir çalışmadır."Projede yer alan öğrencilerden Tayfur Recep Ateş ise eğitim gördüğü bölümün çok önemli olduğunu belirterek, "Bu bölümün kıymetini bilip değerlendirebilirsek buradan mezun olduğumuzda direk işe başlayabiliyoruz. Bu elektrikli çantayı okulda 2 hafta gibi bir süre içerisinde yaptık" diye konuştu.

Bir diğer öğrenci Hasan Can Topçu da Niğde'ye Kayseri'den geldiğini belirtirken, bölümün yeni olması nedeniyle iş imkanının fazla olduğunu, staj yaptığı firmanın kendisine iş teklifinde bulunduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liseli öğrenciler, taşınabilir elektrik üreten çanta yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN