Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pakistan'a 200 milyon $ yatıracak

2008'de 77 milyon dolarlık satın almayla Pakistan'a giren Coca-Cola İçecek, ülkedeki operasyonunu büyütüyor. Multan'da fabrika açan Tuncay Özilhan, "Pakistan'a yarım milyar $ yatırdık. Buna 200 milyon daha ekleyeceğiz" diye konuştu

Giriş Tarihi: 14.3.2016
Pakistan'a 200 milyon $ yatıracak
Pakistan'da gıda sektöründeki en büyük Türk yatırımlarından biri olan Coca-Cola İçecek (CCİ), ülkedeki operasyonlarını büyütme kararı aldı. 2008'de Coca-Cola Beverages Pakistan şirketini 77 milyon dolarlık yatırımla satın alarak pazara giriş yapan CCI, bugüne kadar 500 milyon dolarlık yatırımla 6 fabrikaya ulaştı. Geçtiğimiz hafta Multan şehrindeki fabrikada ek tesis açılışı gerçekleştiren CCİ, buradaki kapasitesini 300 milyon litreye çıkarmanın yanında 2 bin 500 kişiye de ek istihdam sağlamış oldu. Ülkede direkt 4 bin, dolaylı olarak da 70 bin kişiye iş sağladıklarını belirten Anadolu Grubu ve CCİ Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, 2008'den bu yana bölgedeki pazar paylarını yüzde 38 artırdıklarını söyledi.

İSLAMABAD'DA ARSA ALDI

Pakistan'ın potansiyeline inandıklarını ve yatırımların yoğun olduğu Pencap Bölgesi yönetimi tarafından yeni yatırımlar için teklif aldıklarını vurgulayan Özilhan, belli alanlarda fırsatları değerlendireceklerini ifade etti. Özilhan, "CCI olarak önümüzdeki 3 yılda Pakistan'a 200 milyon dolar daha yatırmayı planlıyoruz. İslamabad'da yeni bir fabrika için arsa aldık. Karaçi'deki arazimiz çok büyük ama fabrika küçük, büyütmeyi düşünüyoruz. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte Faysalabad şehrinde de fabrika açmak gibi bir planımız var" dedi.

YENİ ALANLARA BAKIYOR

Pakistan'daki yatırımları için bugüne kadar hiç teşvik almadıklarının altını çizen Özilhan, bunun için Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif'le görüştüklerini ifade etti. Son seyahatlerinde Şerif'in daveti üzerine görüşmeye gittiklerini vurgulayan Tuncay Özilhan, şunları söyledi: "Bizden daha fazla yatırım bekliyorlar. Ama burada ciddi bir enerji sorunu var. Pakistan bu dönemde yatırım için önerebileceğimiz bir ülke. Sağlam bir devlet altyapısı var. Ancak fabrikalarımızda üretimin yarısını jeneratörlerle yapıyoruz."

MİGROS İÇİN PAKİSTAN VE İRAN UYGUN DURUMDA

Şu anda kendileri için en önemli projenin Migros olduğunu söyleyen Tuncay Özilhan, bu markayı gıda perakendeciliğinin gelişmesine ihtiyaç duyulan İran ve Pakistan'a götürmek üzere araştırmalar yaptıklarını belirtti. Özilhan, "Uzmanlarımız ön araştırma safhasında. İran'da alkolsüz bira üretimi ve satışı projemiz var. Alkolsüz biranın en çok tüketildiği pazar İran. Biz de önce ihracatla işe başlayacağız. Şu anda pazarda birkaç marka var yerli üreticiler de bulunuyor. Satın alma da yapabiliriz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pakistan'a 200 milyon $ yatıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN