' harcamalarında ortalamasını geçmeyi hedefliyoruz'

Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Aycı, Türkiye'de harcamalarında kamu açısından yüzde 3'lere gelmeyi ve bunu da aşarak, ortalamasını geçmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Giriş Tarihi: 25.3.2016 19:04 Güncelleme Tarihi: 25.3.2016 19:17
'Ar-Ge harcamalarında AB ortalamasını geçmeyi hedefliyoruz'

() Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, Türkiye'de harcamalarında kamu açısından yüzde 3'lere gelmeyi ve bunu da aşarak, ortalamasını geçmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Aycı, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde, "Yarının Rekabetçi Sektörleri" oturumunun moderatörlüğünü üstlendi.

Dünyadaki gelişimlere paralel olarak sektörlerin de değiştiğine işaret eden Aycı, dijital dönüşümün bütün dünyayı etkilediğini, bugün nano teknolojilerin, yarı iletkenlerin, insansız hava ve kara araçlarının yapılabildiğini vurguladı.

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı görevini yürütürken dünyanın teknoloji merkezlerini ziyaret ettiğini dile getiren Aycı, söz konusu merkezlerin yetkilileriyle görüşmeler yaptığını dile getirdi. Aycı, şunları kaydetti:

"Oradaki lider ve çok hızlı büyüyen şirketlerin Ar-Ge bütçelerini sormuştum. Onlar bana şöyle demişti; 'Bu dönüşümü sağlayan, oyunu değiştiren şirketler için Ar-Ge çok büyük yer tutuyor. Sıradan bir şirket bile yüzde 20-30 arası Ar-Ge bütçesi var.' Yıllık Ar-Ge bütçeleri arasında adeta teknoloji merkezlerinde şirketler birbirleriyle yarışıyorlardı. Yüzde 60'lar, 50'ler konuşuluyordu. Ülkemizde toplam Ar-Ge harcamasında, kamu açısından baktığımız zaman yüzde 3'lere gelmeyi ve yüzde 3'leri aşmayı, AB ortalamasını geçmeyi düşünüyoruz. Hedeflerimizi böyle koyduk. Yüzde 1'leri yeni yakaladık ve gerilerden geldik."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ar-Ge harcamalarında AB ortalamasını geçmeyi hedefliyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN