Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan Hazar'da kardeşlik adımı

Giriş Tarihi: 28.3.2016 10:04 Güncelleme Tarihi: 28.3.2016 10:20
Türkmenistan'dan Hazar'da kardeşlik adımı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı , Orta Asya ulaşımında en kısa yol olan - güzergahını kullanan Türk araçları için Türkmenistan tarafından Ro-Ro gemi fiyatlarında yüzde 20 indirim yapıldığını belirtti.

UND İcra Kurulu Başkanı "Sayın Büyükelçimiz Mustafa Kapucu'nun da katılımlarıyla Aşkabat'ta üst düzey görüşmeler gerçekleştirdik. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Raşit Meredov ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Ulaştırma Bakanı Sayın Satlık Satlıkov, Türk araçlarının Orta Asya larında Türkmenistan ve özellikle Hazar güzergahını daha fazla kullanımını sağlamak konusunda her türlü desteği vereceklerini ifade etiler.

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov geçtiğimiz Ağustos ayında Türkmenistan'ın ikinci gemisi olan Bahtiyar'ın sefere başlaması ile indirim yapılacağı müjdesini bizlere vermişti. Bahtiyar gemisi de seferlerine başladı ve indirim de sağlanmış oldu. Araçlarımız Türkmenistan'ın Modern gemileri ile artık % 20 daha ucuza taşınacak

Türkmenbaşı-Bakü hattında çalışan "Berkarar" ve "Bahtiyar" Ro-Ro Gemi ücretlerinde %20 oranında indirim yapıldığı açıklanmıştır. Bu itibarla 24.03.2016 tarihinden itibaren Türkmenbaşı – Bakü Komple araç fiyatları (gidiş-dönüş) 2.200 $'dan 1.760$'a ve Römork fiyatları 1.800$'dan 1.440$'a düşürülmüştür.

Bu indirim ile taşımacılarımız daha kısa olan bu güzergahı daha fazla kullanacaklardır. Bu önemli destek için başta sayın Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov olmak üzere sayın Meredov ve sayın Satlıkov'a çok teşekkür ederiz" dedi.

FİYAT İNDİRİMİ İLE ORTA ASYA'YA DAHA UCUZ VE DAHA HIZLI ULAŞACAĞIZ

Yapılan İndirim ile daha fazla tercih edilecek olan bu güzergahta RoRo gemileri daha sık sefer yapacak ve ayda bir sefer yapılabilen Aşkabat'a ayda 2 sefer de gidebilmek mümkün olacak. Bu indirimlerin sefer sayılarını arttırması ile birlikte indirimlerin devam edeceği ifa edildi..

TÜRKMENİSTAN ORTA ASYA'NIN ANA LOJİSTİK GÜZERGAHI OLUYOR

Türkmenistan Kuzey – Güney hattındaki demiryolları, Doğu- Batı hattındaki Otoyolları çok yakında açılacak Amuderya nehri üzerindeki demiryolu ve karayolu köprüleri gibi önemli yatırımları ile Tarihi İpekyolunda en avantajlı güzergah olacağı ifade edildi.

Fatih Şener ayrıca "Aşkabat ziyaretimizde, taşımacılarımıza transit kolaylıklar sağlayacak olan TIR sisteminde elektronik veri aktarımı ve GPS sistemli güzergah ve araç kontrol konularında çalışmaların yürümekte olduğunu öğrenmekten memnuniyet duyduk. Modern tesislerde görüştüğümüz Türk sürücülerinin de genel olarak memnuniyetlerini gözlemlemiş olmaktan memnuniyet duyduk.

Türkiye-Türkmenistan bağlantısının hızlı ve ucuz olabilmesi ve bu güzergahtaki örnek Uygulamaların yaygınlaşması için Türkiye-Gürcistan--Türkmenistan gibi güzergah ülkelerinin yakın çalışmayı sürdürmeleri önem taşımaktadır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenistan'dan Hazar'da kardeşlik adımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN