İhracatın yüzde 9'unu gerçekleştiriyor

Giriş Tarihi: 6.4.2016 12:03 Güncelleme Tarihi: 6.4.2016 12:04
İhracatın yüzde 9'unu Koç gerçekleştiriyor

Holding'in 52. u gerçekleştirildi. Kurulda 2015 yılının faaliyet raporu paylaşılırken, yönetim kurulu da seçildi.

Holding, 52. u'nu 'de düzenledi.'in merhum Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç'un anılması ile başlayan Genel Kurul'da katılımcılar ile 2015 yılı Faaliyet Raporu paylaşıldı. Faaliyet Raporu'nun ön yüzünde yer alan anma mesajında, "Vizyonu, hayırseverliği ve en önemlisi insani değerleri ile silinmeyecek izler bırakan Mustafa V. Koç, Ülkemizin geleceğine her zaman yürekten inandı. Hakiki bir halk adamıydı. Çalışanlarına güç veren ve destekleyen bir lider olmasının yanı sıra, küresel bakış açısı, kararlılığı, değerleri ve ahlakı ile de ilham kaynağı oldu. Bundan sonra, onun görüşleri, geniş bakış açısı ve getirdiği dinamizm ile, biz de 'i milletlerararası bir yapıdan, global bir dünya şirketine taşıyacağız" denildi.

Koç Holding, yeni yönetim kurulunu da belirledi. Buna göre, Şeref Başkanlığına Rahmi M. Koç; Yönetim Kurulu Başkanlığına Ömer M. Koç; Başkanvekilliğine Ali Y. Koç seçildi.

YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİNE CAROLİNE N. KOÇ SEÇİLDİ

Koç Holding'in seçilen Yönetim Kurulu Üyeleri Caroline N. Koç, Semahat S. Arsel,Temel K. Atay,Dr. Bülent Bulgurlu,İpek Kıraç,Levent Çakıroğlu,Prof. Dr. John H. McArthur,Prof. Dr. Heinrich V. Pierer, Peter Denis Sutherland olurken;Dr. Kwok King Victor Fung,Muharrem Hilmi Kayhan,Kutsan Çelebican,Mustafa Kemal Olgaç,Jacques Albert Nasser veAnne Lauvergeon ise Bağımsız Üye oldu.

2015' YILINDA KOÇ

Koç Holding 2015 yılı Faaliyet Raporu'nda Yönetim Kurulu'nun 2015 yılına ilişkin genel değerlendirmesi şöyle yer aldı:

-Koç Holding 2015 yılında Fortune Global 500'ün dünyanın en büyük 500 şirketi sıralamasında 381'inci sırada yer aldı.

-Koç Holding, bağlı ortaklıkları ve iş ortaklıklarının 2015 yılsonu toplam personel sayısı 91.304'tür.

-Koç Topluluğu kombine cirosunun Türkiye'nin GSYH'sına oranı yüzde7,4; halka açık şirketlerinin Borsa İstanbul'da işlem gören tüm şirketlerin piyasa değeri içerisindeki payı ise yüzde18'dir.

-Bağlı ortakları ve iş ortaklıklarının toplam kombine ihracat rakamı Türkiye'nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde9'unu teşkil etmektedir.

-2015 yılı konsolide net dönem kârı yüzde38 artışla 5.829 milyon TL, bunun içerisindeki ana ortaklık payı ise yüzde32 artışla 3.568 milyon TL seviyesine ulaşmıştır.

-Koç Holding'in konsolide toplam varlıkları yüzde14 artarak 2015 sonunda 73 milyar TL'ye ulaşmıştır. Ana ortaklığa ait konsolide özkaynak toplamı ise yüzde14 artışla, 2015 sonunda 23,1 milyar TL'ye yükselmiştir.

-2015 yılında konsolide bazda 3,8 milyar TL, Topluluk genelinde kombine bazda ise 6,8 milyar TL tutarında yatırım harcaması gerçekleştirilmiştir.

-Topluluk şirketlerinin kombine yurt dışı gelirlerinin toplam tutarı 15,7 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatın yüzde 9'unu Koç gerçekleştiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN