Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elektrikli devrimi

Temsa, yüzde 50’si yerli üretim olan MD9 electriCITY elektrikli şehiriçi otobüsünü tanıttı. Ful şarjla 250 kilometre yol gidebilen otobüsün 65 kişilik yolcu kapasitesi var

Giriş Tarihi: 7.4.2016
Elektrikli otobüs devrimi
Sabancı Holding bünyesinde faaliyet gösteren, Türkiye'nin önemli otobüs ve midibüs üreticilerinden biri olan Temsa, elektrikli şehiriçi otobüsü MD9 elektriCITY'yi tanıttı. Batarya kapasitesi 200 kwh olan ve tam şarjla 250 kilometre yol gidebilen otobüs, 65 kişilik yolcu kapasitesine sahip. Adana'da bulunan üretim tesislerindeki tanıtım öncesinde otobüs hakkında bilgi veren Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, aracın çevreci ve sessiz olma özelliğiyle ön plana çıktığını söyledi. MD9 elektriCITY'nin yüzde 50 kadarının yerli üretim ve tasarım olduğunu açıklayan Çelik, "2020'ye kadar otobüsümüzü yüzde 100 yerli hale getiriceğiz. En önemlisi artık şehirlerin havası değişecek. Bu yıl sonuna kadar 3 otobüs üretmeyi hedefliyoruz" dedi.

İLK ARAÇ ADANA'YA
İlki Adana Belediyesi tarafından satın alınan otobüsün yakıt maliyeti de düşük. Normal bir otobüsün günlük yakıt maliyeti 365 TL iken, elektrikli otobüste bu rakam 100'e kadar iniyor. Araç 5 yılda kendini amorti ediyor.

ABD'YE İHRACAT
Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul da, Temsa'da bin 700 çalışanın 250'sinin mühendis olduğunu açıklayarak, son dönemde bu kadroyla önemli bir atılım kaydettiklerini belirtti. 60'tan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını dile getiren Kurtul, "ABD pazarına önemli bir giriş yaptık. Bu yıl sonunda bin otobüsümüz ABD'de trafikte olacak. Silikon Vadisi'ni Temsa taşıyor" şeklinde konuştu. MD9 electriCITY'nin yüksek potansiyeli olduğunu söyleyen Kurtul, "Özellikle belediyeler için önemli bir ürün ve avantajlı bir ürün" yorumunu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrikli otobüs devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN