Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu’ya le öğrenmeyi anlatacaklar

Ünlü piyanistler Güher ve Süher Pekinel kardeşlerin ’ye 17 yıl önce getirdiği Orff eğitimi projesi Finansbank’la Anadolu’ya taşınıyor. Hedef, müzik ve ritimden yararlanarak yaratıcı çocuklar yetiştirmek

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Anadolu’ya müzikle öğrenmeyi anlatacaklar
Düzenli eğitiminin çocukların IQ'sunda ortalama 10 puanlık artış sağladığı, ritmin içindeki matematiği yakalayan çocukların daha başarılı oldukları bilimsel olarak kanıtlandı. Bu mantıkla yola çıkan Finansbank, ünlü Orff Schulwerk Eğitimi'ni Anadolu'ya götürüyor. Müzik ve harekete dayalı bir öğrenme biçimini savunan sistem aslında 1999'dan bu yana dünyaca ünlü piyanistler Güher ve Süher Pekinel kardeşler tarafından 'ye yayılmaya çalışılıyor. Anadolu Müzik Eğitimi İyileştirme Projesi adıyla yola çıkan Pekinel kardeşler, finansal sıkıntıya girince Finansbank'a teklif götürmüş. "Geçen yıl sosyal projelerimizin odağına çocukları aldık. Hedefimiz analitik düşünen nesiller yetiştirmek. Bu noktada Pekineller'den gelen teklifi hemen kabul ettik" diyen Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, projeye zaman sınırı koymadıklarını söylüyor.

ÜÇ ÖĞRETMEN SEÇİLDİ
Yeni adı Anadolu Orff Müzik Eğitimi Projesi olan çalışma kapsamında ilk adım Avusturya'ya gönderilecek öncü eğitmen ekibi seçmek oldu. Süher Pekinel, seçilen öğretmenlerin bir süredir Orff eğitimi aldıklarını belirterek, bu kişilerin daha sonra belirlenen 6 ilde sistemi anlatacağını vurguluyor. Pekinel, "Bu üç öğretmenin her biri iki ilden sorumlu olacak. Ekimde okullara gidilecek. Anaokulu ve sınıf öğretmenlerine Orff sistemini anlatacaklar. Hedefimiz köy okulları, çünkü öğretmenler daha adanmış kişiler" diyor.

SIRA YOK, TAHTA YOK
Orff sisteminde öğrenciler sürekli hareket halinde. Bu nedenle sınıflarda sıra da tahta da yok. Bomboş odalarda çocuklar, eğitmenler ve müzik aletlerinden başka, bazen kullanılması için katlanabilir tabureler var. Müziğin içindeki mantık, ritmin matematiğini yakalama gibi becerilerin gelişmesi sağlanıyor. Temel Güzeloğlu, yaklaşık 1.000 gönüllü banka çalışanının da projede görev alacağını belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu’ya müzikle öğrenmeyi anlatacaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN