Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröre değil buraya bak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “’yi, ilk 10’a yürüme sürecinden terör belasıyla uzaklaştırma gayreti içindeler. ’nin gerçek fotoğrafını görmek için bakacağın yer burasıdır. Bu tesis, bu yatırımlar, bu hizmetlerdir” diye konuştu

Giriş Tarihi: 25.4.2016
Teröre değil buraya bak

Enerji alanında son yıllarda atılıma geçen Sabancı Holding'in 450 Megawatt (MW) kurulu güce sahip Adana-Tufanbeyli Santrali, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, EnerjiSA'nın yüzde 50 ortağı Alman E.ON'un CEO'su Dr. Johannes Teyssen, Enerji Bakanı Berat Albayrak ile üç bakan ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'ın katıldığı törenle açıldı. Santral Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını 6 milyar dolar azaltacak.

ASLOLAN MİLLETİN MENFAATİ

ENERJİ İHTİYACIMIZ ARTIYOR
Santrali hizmete açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tufanbeyli'deki santralin 1.1 milyar dolarlık dev bir yatırım olduğunu belirtti. Bu tür yatırımlarda 'istemezük' diyenlerin çıkacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin yıldızının parlaması bazı çevreleri rahatsız etti" dedi. Türkiye'nin dış ticaret açığı rakamlarını paylaşan Erdoğan 2003'te 11.5 milyar dolar olan rakamın 2014'te 55 milyar dolar olduğunu, petrol fiyatlarındaki gerilemenin de etkisiyle 38 milyar dolara düştüğünü kaydetti. "Dış ticaret açığımızın yarısından fazlası enerji kaynaklıdır" diyen Erdoğan, Türkiye'nin geliştikçe enerji ihtiyacının arttığını söyledi. Türkiye'nin gelecek 10 yılda 110 milyar dolar enerji yatırımına ihtiyacı olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu: "Bunun için rüzgar, güneş, kömür gibi kaynakları kullanmamız gerekiyor. İthal kömürün gelmesine karşıyım. İthalden 5 kullanacağına yerliden 10 kullanırsın cari açığı artırmazsın. Ama sadece güneş ve rüzgarla Türkiye'nin ihtiyacını karşılamak mümkün değil. Kömür yüzde 29'luk oranla petrol ve doğalgazın önündedir. Onlarca fabrikayı besleyecek yerli kömürümüz var."

DÜNYA KÖMÜRDEN VAZGEÇMİYOR

EY AVRUPA EY DÜNYA ...
Türkiye'nin başındaki terör belasının temelinde ekonomideki güçlü yükseliş olduğuna vurgu yapan Erdoğan, "Eğer Türkiye'de bugün terör belasıyla karşı karşıyaysak bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi Türkiye'nin ilk 10'a yürüme sürecidir. Bunlar ülkemizi terör belasıyla bu amacından uzaklaştırmanın gayreti içindeler. Ama biz bu amacı da biliyoruz ve bunu da yıkacağız" dedi. Erdoğan, "Ey Avrupa. Ey dünya. Eğer Türkiye'nin gerçek fotoğrafını görmek istyorsan buraya bak. Türkiye'yi anlamak için bakacağın yer burasıdır. Bu tesis ve bu yatırımlar, bu hizmetlerdir" diye konuştu. Kömürün dünya enerji tüketiminde hâlâ ilk sırada yer aldığına vurgu yapan Erdoğan, "Polonya'da kömür kullanım oranı yüzde 84, Almanya'da 45, İngiltere'de 39. Çin'de yüzde 75. Türkiye'de ise yüzde 28.5. Bunun yüzde 13.5'i yerli kömür. Nükleerden bahsediliyor. Avrupa'da 135 nükleer santral var. Dünyada 444. Biz iki tanesine teşebbüs ettik diye kıyamet koptu. Kömür rezervimiz 15 milyar ton. 25 bin megawatı kaldırır. Yerli kömür desteklenmeli. Doğalgaz ihtiyacı azaltılmalı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröre değil buraya bak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN