Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1.000 anneye 1 milyonluk ‘nef’es

Nef Vakfı, eşi yanında olmayan annelere gelir edindirme projesi başlattı. Vakıf Başkanı Emine Timur, “3 yılın sonunda bin kadına 1 milyon liralık kazanç yaratmak istiyoruz” dedi

Giriş Tarihi: 8.5.2016
1.000 anneye 1 milyonluk ‘nef’es
İnşaat sektöründe 'engelli evi' gibi projeleriyle dikkat çeken Nef, iki yıl önce tüm sosyal sorumluluk projelerini bir vakıf çatısı altında topladı. Özellikle öğrenci bursları ve aile yardımlarıyla öne çıkan Nef Vakfı'nın başında Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Timur'un eşi ve ortağı Emine Timur var. "Nef'in kendisi bir sosyal modeli" diyen Timur, topluma nefes olmak üzere yola çıktıklarını bu nedenle de kendilerine kaynak veya alan gibi kısıtlama koymadıklarını vurguluyor. Emine Timur, yaklaşık bir yıldır mesaisinin önemli bir bölümünü kumaş, keçe ve deri parçalarının arasında kadınlarla atölyelerde geçiriyor. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü işbirliğinde aile yardımı yapılan evlerin kadınları, şimdi bu atölyelerde üretim yaparak para kazanıyor. Timur, "Eşi hapiste ya da eve hiç uğramayan dört, belki daha fazla çocuklu kadınlar var. Eşi yanında olmayan 10 kadından 7'si temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Çocukları devlet korumasına alınabilir. Bu çocukların yuvalarında kalmalarını sağlayacak formül ararken aklımıza Hay Atölye geldi" diyor.

HER EV BİR ATÖLYE OLDU
İlk deneme geçtiğimiz 'nda Nef'in vereceği hediyeleri ürettirmekle gerçekleşmiş. Seçilen 50 kadına kumaşlar gönderilerek "Bunlardan şeker keseleri üretin" denmiş. Emine Timur, çok başarılı sonuçlar alınan bu denemenin ardından iş çevresinden de beğeni geldiğini ve atölye kurulması için çalışmalara başladıklarını söylüyor. "Amerika'da tasarımcı tanıdıklarımız bizim için kumaşlar hazırladı. Atölye kurup kadınları buraya çağırdık. Ancak bazı kadınlar evlerinden çıkamayacaklarını belirtti. Bu kez onların evlerine makineler gönderdik. Her ev bir atölye oldu" diye anlatıyor Timur bu heyecanlı süreci.

400 AİLEYE ULAŞTI
Nef Vakfı, bir süredir dezavantajlı ve ihtiyaç sahibi ailelere geçim yardımında bulunuyor. Bunun için özellikle eşi yanında olmayan kadınları tercih ettiklerini anlatan Emine Timur, şu anda Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'yle birlikte 400 aileye ulaştıklarını söylüyor. Paranın hedefine gidip gitmediğini ya da ailenin durumundaki değişiklikleri vakıf denetliyor. Vakıf ayrıca lise ve üniversite öğrencilerine de eğitim bursu sağlıyor. Hay Atölye'de 270 kadın üretim yapıyor. 15 şirketin sürekli olarak sipariş verdiğini belirten Timur, kadınların gelirleri belli seviyeye gelince aile yardımını kesmeyi planladıklarını ve böylece daha fazla aileye yararları dokunabileceğini vurguluyor.

ÜNLÜ MAĞAZALARA STANT AÇILACAK
Emine Timur'un şimdiki hedefi bir yandan Hay Atölye'nin 'üreticilerini' artırırken bir yandan da cirosuna katkıda bulunacak çözümler geliştirmek. Atölyelerde üretilen ürünlerin sadece şirketlerin hediyelikleri olmakla sınırlandırılmaması için kolları sıvayan Emine Timur, büyük zincir mağazalarla görüşüyor. Bunların arasında Mudo, Marks&Spencer gibi markalar var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1.000 anneye 1 milyonluk ‘nef’es
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN