Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TUSAŞ küresel oluyor

Türk havacılık devi TUSAŞ, küreselleşme yolunda ilk adımı ’dan atıyor. ’da kompozit malzeme üreten küçük bir aile firmasını alacak olan TUSAŞ’ın bir sonraki adımı ABD olacak

Giriş Tarihi: 12.7.2016
TUSAŞ küresel oluyor
Türkiye'nin havacılık devi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), küresel bir firma haline gelmek için ilk adımı Almanya'dan atıyor. Almanya'nın Hamburg kentinde "TAI GmbH" adlı yeni bir havacılık şirketi kuran TUSAŞ, havacılık alanında küçük bir aile firmasını satın alacak. Kulislerde alınacak olan firmanın Hamburg yakınlarında Stade şehrinde olduğu belirtilirken, yapısal ürünler konusunda uzman olduğuna dikkat çekiliyor. Karbon fiber parçalar üreten firma sivil havacılık alanında çalışıyor ve aynı zamanda Airbus'ın da tedarikçilerinden. Büyük bir grubun parçası olan firmanın kuruluşu ise 1963 yılına kadar gidiyor.

ABD'DE SATIN ALMA
TUSAŞ'ın Almanya'nın ardından ABD'de de bir firma alacağı öğrenildi. Böylece şirket havacılık alanında küresel bir güç haline gelmeyi hedefliyor. Milli muharip uçak projesinde de yer alan firma, satın alacağı şirketler aracılığıyla önemli bir know-how'ı da Türkiye'ye getirmiş olacak. TUSAŞ, yeni alacağı şirketler aracılığıyla Boeing ve Airbus'a üretim yapan büyük tedarikçilerden biri haline gelecek. Konu hakkında dün bir yazılı açıklama yapan TUSAŞ'ın Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, "Airbus'ın ana alt yüklenicisi olarak daha büyük sorumluluklar alarak daha hacimli ve daha sofistike havacılık parçaları ve ürünleri geliştirip üretmek adına daha fazla değer sağlamak arzusunda olan TUSAŞ, Türkiye'de bulunan merkezi sayesinde uygun fiyatlı çözümler üretmeyi planlıyor" yorumunu yaptı.

TAI GMBH KURULDU
TUSAŞ, Almanya'nın Hamburg şehrinde TAI GmbH isimli bir firmayı kurduğunu da açıkladı. Muharrem Dörtkaşlı, Avrupa'daki en önemli havacılık ve uzay sanayi merkezlerinden biri olan Hamburg'da bir şirket kurmanın TUSAŞ'ın büyüme stratejisinin bir parçası olduğunu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TUSAŞ küresel oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN