HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bank kapandı

Giriş Tarihi: 19.7.2016
Bank Asya kapandı
FETÖ/PDY'nin (Paralel Devlet Yapılanması) finanstaki en önemli sac ayağı olan ve yönetimine geçen yıl el konulan Bank Asya'nın faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 29 Mayıs 2015 tarihinde temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi fona devredilen, cuma günü yapılan satış ihalesine de teklif gelmeyen Bank Asya'nın faaliyetlerinin 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 107'nci maddesinin ikinci fıkrası kapsamında geçici olarak durdurulmasına karar verildiğini bildirdi.

FONUN YETKİSİ VAR
Bankacılık Kanunu'nun fona devredilen bankalarla ilgili hükümler içeren 107. maddesi, TMSF'ye ortaklarının temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi devredilen bankanın faaliyetlerinin fon kurulunca belirlenecek süre ile geçici olarak durdurma yetkisi veriyor. Bank Asya'nın satış ihalesinde teklif gelmemişti.

BORSADA TAHTASI KAPALI
Borsa Genel Müdürlüğü de Bank Asya hisselerinin işlem sırasının kapalılık halinin devam etmesine karar verildiğini duyurdu. Hisseler geçen cuma günü gerçekleştirilecek satış ihalesi sonuçlanıncaya kadar geçici olarak işleme kapatılmıştı. Banka, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na geçtikten sonra, gerçek mali durumu ortaya çıkmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bank Asya kapandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN