Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Akımı hayata geçirilecek

ile ilişkilerin güçlendiğine vurgu yapan Putin, Türk Akımı boru hattı projesinin eninde sonunda biteceğini düşündüğünü belirterek, “ ile Türkiye’nin çıkarları bağdaşıyor” dedi

Giriş Tarihi: 3.9.2016
Türk Akımı hayata geçirilecek
Devlet Başkanı Vladimir Putin, 'Türk Akımı' boru hattı projesinin eninde sonunda biteceğini düşündüğünü belirtti. Kremlin'in internet sitesinde yayımlanan metne göre Putin, "En azından nakliyat kabiliyeti ve Türk iç pazarına tedariği artırmayla ilgili olan ilk kısmını eninde sonunda uygulamaya geçireceğiz" dedi. Putin, Avrupa'ya tedariğin de sağlanabileceğini fakat bunun Avrupa Komisyonu kararına bağlı olacağını söyledi. "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin her alanda yeniden canlandırılmasını açıkça istediğini görüyoruz" diyen Putin, ve 'nin, Karadeniz, Ortadoğu ve global anlamda pek çok alanda çıkarlarının bağdaştığını da belirtti.

EKONOMİK FAYDALAR ARTACAK
Öte yandan Putin, petrol ihracatçıları arasında üretimin dondurulmasına dair varılacak bir anlaşmanın doğru olacağını ve İran'ın anlaşma için taviz vermesi gerektiğini söyledi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ve üye olmayan ülkelerin bu yılın başlarında üretim seviyelerini dondurmaya yönelik anlaşma çabaları, uluslararası yaptırımların kalkmasından bu yana pazar payını geri kazanmaya çalışan İran'ın yer almayı reddetmesi üzerine başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Putin, İran'ın petrol üretimi konusunda "Ekonomik faydaları ve mantık açısından baktığımda bence uzlaşıya varmak doğru olur" dedi.

ANLAŞMA EKİMDE OLABİLİR
Gazprom da, Türkiye'deki doğalgaz yatırımlarına talip olduğunu açıkladı. Gazprom'un CEO'su Aleksey Miller, Türk Akımı'nın inşası için Türk tarafından yakın zamanda gereken taahhütleri almayı beklediklerini söyledi.Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ise Türk Akımı'nın yol haritasında ekim ayında bir anlaşma olabileceğini bildirdi.

İLK CHARTER SEFERİ DÜN YAPILDI
Rusya ile Türkiye arasındaki sorunların aşılmasının ardından ilk charter uçuşu dün gerçekleştirildi. Antalya Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Moskova'dan kalkan Royal Flight Havayollarına ait Boeing 767 tipi uçağın, 309 yolcusu ile Antalya Havalimanı 2. Dışhatlar Terminali'ne indi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Akımı hayata geçirilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN