Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kredi derecelendirme kuruluşlarını ciddiye almıyorum"

Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin devam etmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarının kararlarını da ciddiye almadığını belirtti.

Giriş Tarihi: 23.9.2016 10:16 Güncelleme Tarihi: 23.9.2016 10:22
Kredi derecelendirme kuruluşlarını ciddiye almıyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bloomberg'e verdiği mülakattan satır başları;

YATIRIMCILARIN ÖNÜNÜ AÇSINLAR

71. BM Genel Kurulu vesilesiyle selamlarımı iletiyorum. Böyle bir şiddet içerecek şekilde ekonomide deprem yaratacak şekilde çıkışlar, inişler doğru değil. Merkez Bankası Başkanımız göreve geldiği andan itibaren bir indirimi yürütüyorlar. Bunun yatırımcılar için özellikle önemli olduğunu düşünüyorum. Diğer bankalar da önemsesin, yatırımcıların önünü açsınlar.

GEZİ OLAYLARINDA FAİZ DÜŞMÜŞTÜ

Biz göreve geldiğimizde enflasyon çok çok yüksek konumdaydı, yüzde 30 civarındaydı. Faiz oranları yüzde 60 civarındaydı. Gezi olaylarında faiz 4,6'lara kadar düşmüştü. Reel faizde çok iyi konuma gelmesi enflasyona yansımıştı. Faizi ne kadar düşürürseniz, enflasyon da o kadar düşer. Bankalar yükselttiğinde enflasyonlar da düşmüştür.

FAİZLERİ AŞAĞIYA ÇEKELİM

Yatırımların olmadığı ülkede kalkınmayı konuşamayız. İstikrar ya da hız yok. Faiz düşük olmuş olsa yatırımcı kredisini çekecek, yatırımını yapacak. Yüksek olunca yapma imkanı yok. Örnek Amerika, Avrupa, Japonya. Buralara bakalım, mümkün olduğunca aşağı çekelim. Merkez Bankası döviz rezervi 123 milyar dolar. Bunun daha da büyümesini umuyoruz.

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARI DÜRÜST DEĞİL

Evet, bir daha politik açıklamalar yapıyorlar. Çökmüş birmiş ülkeleri yükseltirken, diri ülkelerle ilgili ya donduruyor, ya da kılpayı da olsa düşürme yönünde hareket ediyor. Kesinlikle bunların siyasi davranmaması lazım. Olması gereken neyse bunu açıklamaları gerekiyor. Onları dürüstlüğe davet ediyorum. Dürüst olsanız da olmasanız da ekonomisi gayet güçlü. Ekonomisi çökmüşlere bakıyorsunuz, yükseltiyorlar. sıkıntı yaşamadığı halde donduruyor. Bu dürüstlük değil.

MERKEZ BANKASI İÇİNDEKİ FETÖ'CÜLER TEMİZLENİYOR

Merkez Bankası'nın içinde de FETÖ terör örgütü mensubu kişileri yargı tespit ettiyse görevden almıştır. Merkez Bankası gibi önemli bir alanın bunlardan temizlenmesi gerekiyor. İsabetli bir adımdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kredi derecelendirme kuruluşlarını ciddiye almıyorum"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN