Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moody's'e piyasa tokadı!

Kriz lobicisi Moody’s’e en güzel yanıt piyasalardan geldi. Dolar fırlamadı, Hazine tahvileri kapışıldı. 20.5 milyarlık teklifin geldiği ihalelerde faiz de beklentinin altında kaldı.

Giriş Tarihi: 27.9.2016 10:07 Güncelleme Tarihi: 27.9.2016 11:39
Moody's'e piyasa tokadı!

MOODY'S'E PİYASA TOKADI!

Darbe girişiminin ardından ekonomisinde kriz çıkarmayı hedefleyen Moody's'in 'ninyatırım yapılabilir notunu düşürmesine en güzel yanıt piyasalardan geldi. 1994'te 'nin notunu düşürerek kriz çıkaran Moody's'in bu seferki siyasi kararı geri tepti. Piyasalar, adeta Moody's'in notunu düşürdü. FETÖ ve işbirlikçisi Moody's'in ekonomiyi hedef alan operasyonuna karşı ne dolar ve faiz fırladı ne de Merkez Bankası'nın piyasalara müdahale etmesine gerek kaldı.

BIST-100 GÜNE YÜZDE 0.32 ARTIŞLA 76.972 SEVİYESİNDEN BAŞLADI

Haftaya Moody's not indirim kararının negatif yansımasına aldırış etmeden yeni güne yüzde 0.32 yükselişle 76.972 seviyesinden tepki alımıyla başladı.

HAZİNE İHALELERİNE HÜCUM ETTİLER

Haftasonu 3 liranın üzerine çıkan dolar, dün tekrar 3 liranın altına düşerken, borsadaki kayıbın çoğu Alman Deutsche Bank'ın endişeleriyle Avrupa borsalarında yaşanan düşüşten kaynaklandı. Moody's'e en güzel yanıt ise Hazine ihaleleriyle verildi. Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu yatırımyapılabilir seviyenin altına düşürmesinin ardından Hazine'nin eylül ayı borçlanma programı çerçevesinde dünkü ihalelerine adeta hücum yaşandı. Hazine'nin üç ihalesine toplam 20.5 milyarlık teklif gelirken, faizler piyasa beklentilerin altında kaldı.

FAİZLER DÜŞÜK KALDI

Hazine'nin eylül ayı borçlanma programı çerçevesinde dün gerçekleştirdiği gösterge 2 yıllık tahvilin yeniden ihracında bileşik faiz yüzde 8.98, gösterge 10 yıllık tahvilde yüzde 9.94, TÜFE'ye endeksli dokuz yıllık tahvilde reel faiz ise yüzde 2.55 ile beklentilerin altında gerçekleşti. Bu faizler, Türkiye'nin notunun yatırım yapılabilir olduğu, darbe girişimi öncesi seviyelere yakın olması, kriz lobisini şoka uğrattı. Hazine'nin 11 Temmuz'da düzenlediği ihalede 2 yıllık tahvilin faizi 8.71, 10 yıllık tahvilin de faizi yüzde 9.18 olmuştu. Hazine dün düzenlediği ve 20.5 milyar liralık teklifin geldiği 3 ihalede piyasaya toplam 6.4 milyar lira ile rahat bir borçlanma gerçekleştirmiş oldu. Kriz lobisinin 'para çıkışı yaşanacak' söylemini artırdığı bir dönemde Hazine'nin rahat borçlanması piyasalara da olumlu yansıdı.

DOLAR 3 LİRANIN ALTINDA KALDI

Moody's'in cuma piyasalar kapandıktan sonra açıkladığı not indirimi kararının piyasalara etkisi oldukça sınırlı kaldı. Moody's açıklaması öncesi cuma günü 2.9550 civarında işlem gören dolar, haftasonu not indirimi haberiyle 3.0040 seviyesini test ettikten sonra haftanın ilk işlem gününde 3 liranın altına inerek 2.98 liranın altını gördü. Doların 3 lira seviyesine yaklaştığında yerli yatırımcıların satışlarının arttığı görüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut, Moody's'in Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilirin altına çekmesi sonrası piyasada ilk etapta satış baskısı olabileceğini ancak bunun kalıcı olmasını beklemediğini söyledi.

KENDİSİ BATTI!

Borsa İstanbul ise not indirimi sonrası yüzde 3.8 düşerek 76.726 puana geriledi. Borsadaki düşüşün nedeni sadece 'not indirimi' değildi. Türkiye için 'battı batacak', 'iflas etti, edecek' diyerek raporlar yayınlayan Deutsche Bank'ın dün hisselerinin çakılmasının ardından Avrupa borsalarındaki düşüşe paralel, Borsa İstanbul'da da satışlar arttı. Deutsche Bank hisselerindeki düşüşte ABD ile olan hukuki sorunları etkili oluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moody's'e piyasa tokadı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN