' felakete koşuyor' iftirasından sonra battı!

2008 yılında ‘ iflas edecek’ yaygarasını koparan Deutsche Bank bugün çaresizce kurtarılmayı bekliyor. Aynı yıl patlayan küresel krizdeki rolü sebebiyle S&P 1.5 milyar $ ceza öderken, Moody’s’in 2 milyar $`lık cezasının da açıklanması bekleniyor

Giriş Tarihi: 28.9.2016 09:47 Güncelleme Tarihi: 28.9.2016 09:54
'Türkiye felakete koşuyor' iftirasından sonra battı!

DEUTSCHE BANK'A DEVLET YARDIM ETMEYECEK!

Avrupa piyasalarında son günlerde Deutsche Bank depremi yaşanıyor. Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in bankaya herhangi bir mali yardımda bulunulmayacağını belirtmesi zordaki bankanın hisselerinin çakılmasına yol açtı. Merkel'in bunun yanında ABD'den finansal kriz döneminde sorunlu mortgage ürünleriyle ilgili müşterilerini yanılttığı gerekçesiyle 14 milyar dolarceza alan Deutsche'ye devletin hukuki olarak da destek vermeyeceği ifade edildi.

STRES TESTİNİ GEÇEMEDİ

Haziran sonu ABD merkez bankası Fed'in stres testini geçemeyen banka, aynı tarihlerde IMF tarafından dünyada sistemsel açıdan en riskli banka ilan edildi. Akşam''ın haberine göre bankanın sermaye yeterlilik oranı da bu süreçte yüzde 3'ün altına düştü.

LEHMAN'DAN DAHA KÖTÜ DURUMDA

Lehman Brothers 2008'de iflas ettiğinde söz konusu oran yüzde 3.1 seviyesindeydi. Yani Deutsche aslında iflas ederek tüm dünyayı krize sürükleyen Lehman'dan daha kötü durumda. Geçen yıl 6.8 milyar dolar ceza alan ve sattığı tahvillerin kupon ödemelerini yapamayacağı yönünde endişeler bulunan Deutsche'nin sermaye konusundaki yetersizliği aslında kaderin ilginç bir oyunu oldu.

KİM BU MOODY'S?

TÜRKİYE FELAKETE KOŞUYOR DEMİŞTİ KENDİ BATTI!

Küresel kriz sürecinde Deutsche Bank yayımladığı bir raporla, IMF'den büyük krediisteyecek ülkelerin başına 'yi koymuş ve "Nakit sıkıntısı nedeniyle , 90 milyar dolara ihtiyaç duyabilir" iddiasında bulunmuştu. Yabancı gazeteler bu raporu " felakete koşuyor" şeklinde haberleştirmişti.

DEUTSCHE SALLANIYOR

2016'DA YÜZDE 51 DÜŞTÜ TÜRKİYE BÜYÜDÜ

Bankanın hisseleri o günden bugüne kadar yüzde 90 değer kaybetti. 2007'deki zirvesine göre ise yüzde 93 ekside bulunuyor. Bu süreçte bankanın piyasa değeri yaklaşık 142 milyar dolarlık düşüşle 16 milyar dolara geriledi. Deutsche'nin değeri sadece 2016'da yüzde 51 düştü. Bu düşüşte geçen yıl faiz manipülasyonu sebebiyle aldığı 2.5 milyar dolarlık ceza da etkili oldu. Deutsche bu çöküşü yaşarken 'batacak' dediği Türkiye'de Merkez Bankası'nın rezervleri 70 milyardan 119 milyar dolara çıktı. Türk ekonomisi de 27 çeyrek üst üste büyüme başarısı gösterdi.

S&P'YE REKOR CEZA GELDİ

2016'da şu ana kadar dünyanın en hızlı büyüyen beş ekonomisinden biri olan Türkiye'yi 'yatırım yapılabilir' seviyede görmeyen ama her ne hikmetse Deutsche Bank'a hala 'yatırım' notu veren reyting kuruluşları da zor günlerden geçiyor. ABD'de mortgage krizinin patlak verdiği dönemde bu kuruluşlar, mortgage ürünlerine bol keseden not dağıtmaya devam etmişti. Buysa 2008 krizinin beklenenden çok daha derin yaşanmasına yol açmıştı. Bu sebeple ABD Adalet Bakanlığı S&P'ye şubat ayında 1.5 milyar dolar ceza kesti.

MOODY'S'E DE CEZA YOLDA

Rakam bir kredi derecelendirme kuruluşuna kesilmiş en yüksek ceza oldu. Ancak ceza rekoru Moody's tarafından kırılabilir. Kuruluşa S&P örneğinden yola çıkarak 1.5 ila 2 milyar dolararasında bir ceza kesileceği tahmin ediliyor. Ancak kredi derecelendirme kuruluşlarının ceza çilesi Adalet Bakanlığı soruşturmalarıyla son bulmuyor. Kriz döneminde yanılttıkları büyük, küçük birçok müşteri bu kuruluşlara dava açıyor. Moody's 2008 ve öncesindeki hatalarını kabul ederek genelde müşterileriyle anlaşma yoluna gidiyor. Sadece bu yıl çeşitli müşterilerine 300 milyon doları aşkın tazminat ödedi.

DEUTSCHE BANK HİSSELERİ TARİHİ DÜŞÜK SEVİYEDE

DEUTSCHE, TÜRK BANKASI OLSA HOŞUNUZA GİTMEZ Mİ?

Deutsche Bank'ın içine düştüğü durum tüm dünyada gündemi meşgul ederken Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut ilgi çekici bir öneride bulundu. Bulut Twitter hesabından "Her zaman Almanlar bankaları ele geçirecek değil ! Şimdi onlar için satma zamanı. Üzerinde ciddi bir çalışma yapıp Türk sermayesinin, Türk Varlık Fonu'nun veya Türk Kamu Bankaları Konsorsiyum'unun uygun bir fiyata Deutsche Bank'ı satın alması düşünülebilir" açıklamasında bulundu. Aylardır TV programlarında Türk özel ve kamu sermayesine çağrıda bulunduğunu belirten Bulut "AB ülkelerinde zora düşecek çok iyi şirketler çıkacak, kontrol hisselerini almak için hazır olmalıyız" mesajlarını paylaştı. Daha sonra takipçilerine "Almanya'nın en büyük bankası Türk bankası olsa sizin de hoşunuza gitmez mi" diye sordu.

HAZİNE TAHVİLLERİ YİNE KAPIŞILDI!

Moody's karar açıklamasında Türkiye'nin dış finansman konusunda sıkıntı yaşayabileceğini belirtti. Bu sebeple not indirimi sonrası yapılacak Hazine ihaleleri merakla bekleniyordu. Hazine, Moody's kararının ardından gerçekleştirdiği beş ihaleyle piyasadan 10.4 milyar lira borçlanırken, ihalelere gelen yoğun talep ve beklentilerin altındaki faiz dikkat çekti. Dünkü ihaleler öncesinde yüzde 9,84 seviyesinde olan uzun vadeli tahvilin bileşik faizi ihaleler sonrası yüzde 9,60'a, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi de yüzde 8,99'dan yüzde 8,77'ye geriledi. Analistler, ihalelere gelen yoğun talebi 'Türkiye'ye güven' göstergesi olarak yorumladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye felakete koşuyor' iftirasından sonra battı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN