Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Garajdan indirim çıktı

’de insanların fazla eşyalarını evlerinin garajında çok ucuza sattığı “garage sale” formülü, ’de de yaygınlaştı. Ancak bizdeki garaj günleri genellikle pazarlama taktiği olarak kullanılıyor

Giriş Tarihi: 2.10.2016
Garajdan indirim çıktı

başta olmak üzere, Avustralya ve Avrupa'nın birçok bölgesinde kullanılmayan eşyaların evin garajı ya da bahçesinde satılması akımına de katıldı. Yurtdışında özellikle 1970'lerden sonra yaygınlaşan ve "garage' ya da 'yard sale' adı verilen bu satış modeli 'de mağazaların kullandığı bir pazarlama taktiğine dönüştü. ABD'de ev sahipleri kullanmadıkları ürünleri yok denecek kadar düşük bir fiyata elden çıkarmak için bu yöntemi kullanıyor. Tencereden sandalyeye, giyimden müzik aletine kadar onlarca çeşit eski ve kullanılmayan eşyanın satıldığı bu garaj günlerinde, ev sahibi ek bir kazanç sağlıyor.

PAZARL AMA TAKTİĞİ OLD U
Türkiye'de ise garaj günleri son 5-6 yıldır yaygınlaştı. Ayakkabıdan giyime birçok kategoride yapılan bu satışlarda gömlek-pantolon 20 liradan, ayakkabılar 15-20 liradan alıcı buluyor. Bu satışı gerçekten garajda yapanlar da var. Ama çoğu zaman "garaj" kelimesi bir pazarlama taktiği olarak kullanılıyor ve satışlar mağazalarda gerçekleşiyor. Alışveriş merkezleri de garaj günleri kelimesini sık sık kullanıyor. Genellikle sezon sonu indirimlerin yer aldığı garaj günlerinde, yüzde 80'e varan indirimler tüketiciye cazip geliyor. Starcity Outlet de garaj günü düzenleyen alışveriş merkezlerinden biri. AVM bu günlerde yüksek ilgi görüyor.

FLO'YA YOĞUN İLGİ
Türkiye'de garaj günlerinin öncülüğünü yapan Ziylan Grup'un Flo markası, ürünlerini firmanın Güneşli'deki garajında satıyor. Bu yıl 6'ncısı düzenlenen ve geçen hafta sona eren Flo Garaj Günleri'nde 2.5 milyon TL değerinde yaklaşık 70 bin çift ayakkabı satıldı. 25 gün süren indirim döneminde 300 binden fazla kişiyi ağırlayan Flo'da ürünler, "2 alana 1 bedava" gibi kampanyalarla ve yüzde 80'e varan indirimli fiyatlarla müşterilere sunuldu.BETA DA BAŞLIYOR
Ayakkabı firması Beta da, Beta Garaj Günleri'ni 29 Eylül-2 Ekim olarak belirledi. Burada ayakkabı, bot, çizme ve çantalar 59.90 TL'den başlayan fiyatlarla satılacak. Kampanya 8 mağazada geçerli olacak.

ABD'DE ÇOK YAYGIN
Özellikle ABD'nin küçük şehirlerinde yaygın olan garaj satışları, insanların evde fazla olan mobilya, giysi, oyuncak, kitap gibi ürünleri verecek kimse bulamadığından çok ucuza sattığı bir etkinlik.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Garajdan indirim çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN