Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÇOSB 20 milyar dolarlık ciroya ulaştı

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler ÇOSB’nin çalışmalarını, ülke ve bölge ekonomisine katkılarını, sosyal sorumluluk projelerini ve hedeflerini anlattı

Giriş Tarihi: 17.11.2016
ÇOSB 20 milyar dolarlık ciroya ulaştı
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nin Türkiye'nin 12. OSB'si olarak 1976'da kurulduğunu belirten Başkan Eyüp Sözdinler "Tekirdağ'ın Çerkezköy ve Kapaklı ilçe belediyeleri sınırları içerisinde kalan OSB'miz yaklaşık bin 234 hektar alanı ile Türkiye'nin en büyük ve en köklü organize sanayi bölgelerinden biri. ÇOSB'nin büyüklüğünü sadece kapladığı alanla değil Türkiye ekonomisine yaptığımız katkıda görmek gerekiyor" dedi. ÇOSB'nin birikimiyle Türkiye'nin en üretken işletmelerine sahip olduğunun altını çizen Başkan Sözdinler "Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi yakın tarihe kadar tekstil alanında daha çok bilinmesine rağmen; kimya, plastik, lastik, kauçuk, elektrik-elektronik, gıda ve özellikle son yıllarda ilaç sektöründe ciddi sayıda işletmenin yer aldığı karma bir organize sanayi bölgesi haline geldi" diye konuştu.

SORUNLARA ANINDA ÇÖZÜM
ÇOSB yönetimi olarak bölge sanayicilerine gelişmiş standartlarda altyapı hizmeti verdiklerini belirten Başkan Sözdinler "Başta doğalgaz, elektrik ve su konularında olmak üzere bölgemiz sanayicilerine aksatmadan hizmet vermeye devam ediyoruz. Bölge Müdürlüğümüzde kurduğumuz kamera izleme ve scada sistemi ile günün her saatinde, 250'yi aşkın kamera ile bölgemizde gelişmeleri izliyor ve sorunlara çözüm üretiyoruz. Ayrıca firmaların elektrik, su ve doğalgaz tüketimlerini ve lokal arızaları, kurduğumuz scada sistemi kapsamında izleyip değerlendiriyoruz. Ülkemizdeki OSB'ler içinde en gelişmiş izleme sistemlerinden biri olduğunu bildiğimiz bu sistem sayesinde katılımcılarımızın işlemlerini hızlandırıyoruz" görüşünü dile getirdi. Örnek ve öncü bir OSB olma yolunda bölgedeki sanayicilere hizmet vermeyi prensip haline getirdiklerinin altını çizen Başkan Sözdinler "Günümüz şartlarında bölgemiz sanayicilerinin enerji maliyetlerini azaltma yönünde projeler üretiyoruz. Hızlı karar ve hızlı uygulama prensibiyle hareket eden Çerkezköy OSB, yer altına aldığı enerji nakil hatları, en önemlisi bölge sanayicisine sağladığı kesintisiz ve temiz enerji ile kalite çıtasını her geçen gün daha yükseğe taşıyor" diye konuştu.

BÖLGENİN MODERN YÜZÜ
"Her alanda modernitenin öncüsü olan ÇOSB, hizmetlerini daha nezih bir ortamda sunabilme imkanı sağlayan yeni hizmet binası ile bölgenin modern yüzüne bir katkı daha sağlıyor" diyen Başkan Sözdinler şöyle devam etti: "Sanayicisinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, eğitimli ve tecrübeli personeli, tüm hizmetlerin tek durak ofis mantığı ile karşılandığı modern ofisleri, insana ve doğaya saygıyı ilke edinmiş profesyonel yönetim kadrosu ile hizmet ediyor. Trakya'nın en iyi altyapısına sahip itfaiye teşkilatımız ve geniş araç parkımız ile kurulum ve gelişme aşamasında olan organize sanayi bölgelerine örnek teşkil ediyoruz."

3 MİLYARLIK DOLARLIK İHRACAT
ÇOSB'nin yıllık 20 milyar dolarlık cirosu ve yıllık yaklaşık 3 milyar dolar ihracat hacmiyle Türkiye ekonomisine yön verdiğinin altını çizen Başkan Sözdinler şunları söyledi: "İstanbul Sanayi Odası'nın 'En Büyük 500-2015' ve 'En Büyük İkinci 500- 2015' çalışmalarında, yani Türkiye'nin en büyük 1000 firması içinde ÇOSB'den 33 firmanın yer bulması bizim için çok önemli bir gösterge. Aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin 'En Büyük 1000 İhracatçı-2015' listesine ÇOSB'den 23 şirketin girdiğini de belirtmeliyim. Türkiye genelini kapsayan bu çalışmalarda daha çok katılımcımızın yer alması için var güçümüzle çalışıyoruz. Yatırımlarımızı katılımcılarımızın daha verimli, katma değeri yüksek ve karlı üretim yapmaları noktasında yoğunlaştırmış bulunuyoruz."

ÇOSB'NİN YÜZDE 90'I DOLU
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'de doluluk oranı yüzde 90'lara ulaştığını belirten Başkan Eyüp Sözdinler "ÇOSB Yönetim Kurulu olarak, katılımcılarımızın katma değeri yüksek, verimli ve karlı üretim yapmaları için çalışıyoruz. Sanayicinin küresel pazarda rekabet gücünü arttırmak, ülkemiz ekonomisine yatırım ve istihdam anlamında katkı sağlayabilmeleri açısından hizmet kalitemizi her geçen gün geliştirmekteyiz" dedi. Sözdinler "Geçtiğimiz yılda, bölgemizin ticari hayatını canlandırmak ve katılımcılarımızın her türlü ihtiyacını bölgemiz içinde karşılayabilmesi için 14 dükkanlı Ticaret Bloklarını tamamlayarak kiralamaya başladık. Bu yatırım bölgemize ayrı bir canlılık da kazandırmıştır. Bunun yanında Türkiye'de örnek olacak bir kampus alanında inşa ettiğimiz Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de tamamlanarak geçtiğimiz yıl yeni binasında eğitim-öğretime başladı. Yine sosyal sorumluluk anlamında geçtiğimiz hafta temelini attığımız Kreş ve Gündüz Bakımevi de kısa sürede tamamlanarak sanayicilerimizin ve fabrika çalışanlarının hizmetine sunulacak" diye konuştu. "Sanayi atıklarının bertarafı da fabrikalar için önemli bir maliyettir" diyen Sözdinler "Atık çamuru yakacak tesisin de inşaatına başladık. Günlük 100 ton kapasiteli bu tesisin de çevre yatırımları adına çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu yatırım da çevreci OSB olduğumuzun en güzel göstergesidir" dedi.

TRAKYA'DAKİ 9 AR-GE MERKEZİNDEN 8'İ ÇERKEZKÖY'DE
"Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi olarak Trakya Bölgesi'ndeki 9 Ar-Ge Merkezi'nin 8'inin Çerkezköy'de bulunmasından ve bu merkezlerde 700'ü aşkın tam zamanlı Ar-Ge personelinin bulunmasından gurur duyuyoruz. Ar-Ge merkezlerinin sayısının artırılması amacıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteğiyle toplantılar yapıyoruz. Ayrıca Endüstri 4.0 gibi ülkemizi daha yüksek bir teknolojiyle ulaştıracak önemli konularda sanayicilerimize yönelik panel gibi etkinliklerle bilgilendirmeler yapıyoruz."

ÇOSB GELİŞİM YOLUNDA
"ÇOSB Yönetim Kurulu olarak, bölgedeki fabrikaların üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla bir buhar santralı kurmak istiyoruz. Buhar santralı için incelemelerimiz sürüyor. Yer altı su rezervlerimiz korumak amacıyla bir baraj projemiz var. DSİ'den projesi çıktı. Bedeli tarafımızdan ödenecek kamulaştırmayı tamamlayıp yakında barajın temelini atacağız. Bu sayede ÇOSB'deki sanayicinin su ihtiyacını tamamen karşılamış olacağız. Ayrıca bir Enstitü veya ÇOSB Meslek Yüksek Okulu da kurmak istiyoruz."

'5 ALAN VE 7 DALDA EĞİTİM VERİYORUZ'
Ara eleman sorununun Türk sanayisinin yıllardır aşamadığı bir sıkıntı olduğunu belirten Başkan Sözdinler bu sorunu çözmek için Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni açtıklarını belirtti. Sözdinler "Okulumuz ilk mezunlarını geçen yıl verdi. Meslek lisemiz 5 alan ve 7 dalda eğitim veriyor. Beyaz yakalı sorununu aşmak için Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin ardından, bir enstitü veya ÇOSB Meslek Yüksek Okulu'nu kurmak istiyoruz. Ayrıca Çerkezköy ve Kapaklı'daki öğrencilere yangın ve çevre eğitimleri veriyoruz. Çerkezköy ve Kapaklı'da 5 bini aşkın öğrenciyi ÇOSB Konferans Salonu'nda tiyatro oyunlarıyla buluşturduk. Ayrıca bölgemiz katılımcılarına ve vatandaşlarımıza yönelik konferans, panel ve tiyatro gibi çok sayıda etkinlik gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÇOSB 20 milyar dolarlık ciroya ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN