Türkiye'nin en iyi haber sitesi

35 milyarlık yapılandırıldı

Vatandaşın devletle barıştığı yapılandırmanın sosyal güvenlik ayağında da tarihi başarı yakalandı. 1 milyon 344 bin kişinin 35.4 milyarlık yapılandırıldı

Giriş Tarihi: 30.11.2016
35 milyarlık prim borcu yapılandırıldı

Vatandaşın kamuya olan borç yükünü azaltmak, vergi, prim gibi itilafları uzlaşma yoluyla çözmek için yürürlüğe giren yeniden yapılandırmanın sosyal güvenlik ayağında da rekor kırıldı. Kamu alacaklarının yapılandırılması kapsamında yapılandırılan borç tutarı, 35 milyar 378 milyon liralık sosyal güvenlik prim yapılandırmasıyla birlikte 113 milyar lirayı geçti. Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuran 1 milyon 344 bin 638 kişi , , , Genel Sağlık Sigortası (GSS), Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) borçlarını ödemek için yapılandırmaya başvurdu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, vatandaşların 67.7 milyar tutarında borcunun olduğunu anımsatırken, yapılandırmaya giren tutar 35 milyar 378 milyon TL oldu.

TUTAR DAHA DA ARTACAK
GSS borçları için 2 Ocak'a kadar süre olduğu için bu tutarın daha da artması bekleniyor. Başvuruda bulunanlar gelir testi sonucuna göre sağlık sigortası primini ödemeleri veya devlet tarafından karşılanması halinde hizmetlerden faydalanabilecek. Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayanlar arasından gelir testine hiç başvurmayanlar 2 Ocak 2017'ye kadar yerleşim yerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na gelir testi başvurusunda bulunabilecek.

ASGARİ ÜCRETTE GERİ SAYIM
Doğrudan 6.5 milyon işçiyi ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri için geri sayım başladı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2017'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere 6 Aralık'ta toplanacak. Türk-İş, TÜİK'in geçen yıl komisyona sunduğu, ağır işlerde çalışan bir işçinin net yaşam maliyeti olan bin 600 lirayı talep ediyor.

Yaklaşık 30.4 milyar liralık SSK yapılandırılırken, Bağ-Kur 2.7 milyar, Emekli Sandığı 2 milyar, GSS 120 milyon lira, SGDP 140 milyon lira olmak üzere 35 milyara ulaştı. 700 milyon liralık tahsilat gerçekleşti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
35 milyarlık prim borcu yapılandırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN