Türkiye'nin rezervi ortaya çıkıyor!

Giriş Tarihi: 9.8.2017 10:20 Güncelleme Tarihi: 9.8.2017 10:25
Türkiye'nin maden rezervi ortaya çıkıyor!

Hangi bölgede, hangi lerin olabileceğini gösterecek Türkiye’nin jeokimya sı için 55 bin numune toplandı. ve Tabii Kaynaklar Bakanı “Neticeler çok güzel. Türkiye’nin taşı da, toprağı da altın” açıklamasında bulunmuştu

ve Tabii Kaynaklar Bakanı 'ın geçtiğimiz günlerde özellikle üzerinde durduğu jeokimya sı konusunda son veriler gün yüzüne çıktı. Hangi bölgede, hangi lerin olabileceğini gösterecek Türkiye'nin jeokimya haritası için 55 bin numune toplandı.

YIL SONUNA KADAR...

Hangi bölgede, hangi madenlerin olabileceğini çeşitli araştırmalarla ortaya koyacak haritayla ilgili çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Hâlihazırda toplanması gereken 110 bin numunenin 54 bin 689'unun toplandığı belirtiliyor. Türkiye'nin mevcutta bir jeokimya haritası bulunmuyor. Söz konusu harita hazırlandığında maden aramada, çevresel araştırmalarda ve ilgili diğer alanlarda kullanılabilmesi sağlanacak. Çalışmaların teknik anlamda 1/500.000'lik 14 paftada gerçekleştiği belirtiliyor. Yıl sonuna kadar numunelerin tamamının toplanması planlanıyor.

BERAT ALBAYRAK: TÜRKİYE'NİN TAŞI DA, TOPRAĞI DA ALTIN

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Jeokimya haritası için 50 binden fazla örnek alındı. Numunelerin sonuçları çok iyi geldi. Harika neticeler var. Türkiye'nin taşı da, toprağı da altın inşallah" ifadelerini kullanmıştı.

EN BÜYÜK EKSİKLİKLERDEN BİRİ GİDERİLECEK

Dünya genelinde jeokimya haritaları, maden aramacılığında yaygın olarak kullanılıyor. Jeokimya; litosfer, pedosfer, hidrosfer, biyosfer ve atmosferdeki tüm kimyasal olayları inceleyen bilim dalı olarak biliniyor. Sektörün hizmetine sunulacak bu haritalarla maden aramacılığında en büyük eksikliklerden birinin giderileceği belirtiliyor

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin maden rezervi ortaya çıkıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN