Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’a iki dönem kuralı getirecek

Başkan Adayı Firuz Bağlıkaya, gençlere yol verilmesi gerektiğini belirterek, başkan olması halinde iki dönem kuralını getireceğini söyledi. TÜRSAB’ın belge pazarlayan bir kuruluş haline geldiğini iddia eden Bağlıkaya, “Mesleğe girişe bariyer koyacağız” dedi

Giriş Tarihi: 15.11.2017 ABONE OL
TÜRSAB’a iki dönem kuralı getirecek
TÜRSAB seçimine sayılı günler kala başkan adayları arasında yarış kızışıyor. Firuz Bağlıkaya, 20 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Başaran Ulusoy'a karşı "Bize Değişim Gerek" sloganıyla seçim kampanyasını yürütüyor. Bağlıkaya diğer aday Hasan Erdem ile de seçimde birlikte hareket etme kararı aldı.

ÜYELER DEĞİŞİM İSTİYOR
Turizm sektörünün zor günlerden geçtiğini ve TÜRSAB'ın bu süreçte sektör adına hiçbir çalışma yürütmediğini iddia eden Bağlıkaya, "Üyelerimizde değişim için büyük bir istek var. Sıkıntılarımıza çare olmayan bu yönetimden herkes sıkıldı. Üyelerimiz, sektörümüzde hiçbir sorun yokmuş gibi sorumsuzca davranan ve hükümetimize sorunlarımızı anlatmaktan korkan bir yönetimi artık istemiyor" dedi. Genç ve dinamik bir TÜRSAB için gençlerin önünü açmanın gerektiğini belirten Bağlıkaya, başkanlığı kazanmaları halinde iki dönem kuralını getireceklerini açıkladı.

GÜNDE 2 ACENTE AÇILIYOR
Sektörde sürekli yeni acentelerin açıldığını ancak pastanın aynı kaldığını belirten Bağlıkaya, "Günde ortalama iki seyahat acentesi kuruluyor. Geçen seçimden bugüne bin 200 yeni acente kurulmuş. Mesleğimiz çok zor günler geçiriyor. Pasta büyümüyor, rekabet dengeleri bozuluyor. TÜRSAB'ın görevi, üyelerinin hak ve menfaatini korumak ve onların iş hacmini genişletmek iken her geçen gün yeni rakip çıkarıyor. TÜRSAB belge pazarlayan bir kuruluş haline geldi" diye konuştu. Acenta açılmasını teşvik eden ve kolaylaştıran bir anlayışı kabul etmediklerini belirten Bağlıkaya, "İsteyen taksi plakası alabiliyor mu? Ya da şans oyunları bayisi açabiliyor mu? Biz gerekli yasal düzenlemeleri yaparak, mesleğe girişte bir takım bariyerler koyacağız. Yeni acente açacaklarda bir takım nitelikler arayacağız" ifadelerini kullandı.

'KÜÇÜKLERİ NE ZAMAN KORUDULAR?'
Hakkındaki "Küçük acenteleri bitirip, büyüklere yol açacak. Tekelleşmeye neden olacak" iddialarına da yanıt veren Bağlıkaya, şunları anlattı: "Mevcut yönetim 20 yıldır TÜRSAB'ı yönetiyor. Büyük acenteler kimin zamanında büyüdü? Küçükleri ne zaman korudular? Onları ne yapıp kolladılar? Bize büyük acentelerin temsilcisi diyenler havayolları ile ortak şirketler kurup, seyahat acenteleriyle ticaret yapıyorlar. Büyüklerin adamı olan onlar. Büyüklerin adamı olmasalar tur operatörlerine yüzde 5-6 komisyonla çalışmak zorunda kalan alt acenteler için 20 yıldır bir şey yaparlardı."

BİRLİK BİR TİCARETHANE DEĞİL
Yönetime gelmeleri halinde TÜRSAB'ın ticari faaliyetlerine son vereceklerini belirten Bağlıkaya, birliğin kârlı şirketlerini satıp, zararda olanları da kapatacaklarını aktardı. Bağlıkaya, "Burası ticarethane değil, bir meslek birliği. Bu ticari faaliyetler yüzünden üyelerimizle ilgili hiçbir görev yerine getirilemiyor. Herkes ticaretini kendi parasıyla yapacak. Kurumun parasıyla ticaret yapma devrini kapatacağız" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜRSAB’a iki dönem kuralı getirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN