Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Albayrak talimat verdi, madenler sil baştan!

Bakan 'ın talimatıyla sil baştan ele alınan denetimlerinde ilk sonuçlar alınmaya başlandı. , hayata geçirdiği yeni modelle madenlere yönelik denetimlerini artırdı. Bakanlık bu kapsamda bin 780 madenin faaliyetlerini durdurdu.

Giriş Tarihi: 18.11.2017 11:32 Son Güncelleme: 18.11.2017 11:42 ABONE OL
Bakan Albayrak talimat verdi, madenler sil baştan!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Bakan Berat Albayrak'ın talimatıyla sil baştan ele alınan maden denetimlerinde ilk sonuçlar alınmaya başlandı.

RİSK VE EKSİKLİKLERE MÜSAMAHA GÖSTERİLMEDİ

Ağustostan itibaren hayata geçirilen "Risk Yönetimi Yol Haritası" kapsamındaki denetimlerde, madenlerdeki güvenlik risklerine ve eksiklere müsamaha gösterilmedi.

780 MADEN İŞLETMESİNDE FAALİYET DURDU

Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) ekiplerince, bu süreçte 5 bin 467 maden sahası denetlendi, 258 kömür madenine faaliyet durdurma cezası verildi.

Toplamda ise yapılan denetimler sonucu bin 780 maden işletmesinde faaliyet durduruldu.

Bakanlık, işletme faaliyeti açısından tehlikeli durumlar tespit edilmesi, ruhsat sahası için daimi nezaretçi atanmaması, ÇED, mülkiyet, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı gibi izinlere sahip olunmaması durumlarında "üretim veya madencilik faaliyetlerini durdurma" cezalarını uyguladı.

BAKANLIK ÜÇE AYIRDI

Maden ocaklarını işletme güvenliği açısından tehlike içeriğine göre üçe ayıran bakanlık, yılda bir kez denetlenmesi gereken madenleri risk gruplarına göre "kırmızı, sarı ve mavi" renkli gruplara ayırmış, ve her risk grubunu ayrı sıklıklarda denetlemeye başlamıştı.

Yeni modelde kırmızı grup yılda 4 kez, sarı grup 2 kez, mavi grup ise bir kez denetlenmeye başlanmıştı.

DENETİMLER ARTACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerine göre, denetimler 2018'de artarak devam edecek. Bu kapsamda 69 yeni yer altı maden uzmanı istihdam eden MİGEM, uzmanları ruhsat sahalarında inceleme ve denetim işlerinde görevlendirmeye başladı.

MİGEM'in yıl sonuna kadar 6 binden fazla denetimi tamamlaması öngörülüyor. 2018 için ise en az 7 bin sahada denetim hedefi konuldu.

BASKIN DENETİMLER YENİ MODELDE

Bakanlığın yeni denetim modelinde uygulamaya geçirdiği bir ilk de baskın denetimler oldu.

Bakanlık, yeni dönemde yüksek risk grubundaki sahalara habersiz ve anlık baskın denetimler gerçekleştirmeye başladı. Bu uygulamayla madenlerde güvenlik önlemlerinin dönemsel değil, kalıcı hale getirilmesi ve risk barındıran madenlerin en iyi şekilde tespit edilerek işletme güvenliği açısından tehlike içermeyecek şekilde yapılanmasının sağlanması amaçlanıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Albayrak talimat verdi, madenler sil baştan!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA