Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enflasyona karşı ürün borsasına destek

Kurumu'nun tebliğine göre, Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu çerçevesinde ürün senetlerinin satış işleminden 1 Ocak 2024'e kadar prim borçlarına karşılık kesinti yapılmayacak

Giriş Tarihi: 17.4.2019 ABONE OL
Enflasyona karşı ürün borsasına destek

Hükümet, gıda enflasyonunun düşürülmesine katkı sunacak ve piyasanın fiyat istikrarı içinde dengelenmesini sağlayacak ürün ihtisas borsasına destek için dün önemli bir adım daha attı.

YÜKSEK FİYAT ÖNLENECEK
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tebliğine göre, Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu çerçevesinde ürün senetlerinin satış işleminden 1 Ocak 2024'e kadar prim borçlarına karşılık kesinti yapılmayacak.
Dönemsel olarak ortaya çıkan fiyat dalgalanmalarının önüne geçecek borsanın tarla ile piyasa fiyatı arasındaki dengesizlikleri gidermesi hedefleniyor. Borsanın güçlenmesiyle birlikte elektronik ürün senedi ile bağlantılı olarak işleyecek depolama sayesinde arzın bol olduğu dönemlerde, ürünlerin aracılar tarafından sağlıksız şekilde depolanıp, tüketicilere yüksek fiyattan satılması önüne geçilecek. Sağlıklı fiyat oluşumu sayesinde fiyatlardaki dalgalanmalar asgariye indirilecek. Hasat dönemlerinde tarım ürünlerindeki arz yığılması nedeniyle oluşan fiyat düşüşleri önlenecek. Üreticiler ürünlerini yakın çevrelerindeki sınırlı sayıdaki tüccara satmak zorunda kalmayacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyona karşı ürün borsasına destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA