Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’den

’li belediyeler koltuğa oturur oturmaz işçinin ekmeğine göz dikti. ’dan ’ya, ’dan ’ye birçok ilde işten çıkarmalar ve sürgünler başladı

Giriş Tarihi: 25.4.2019
CHP’den işçi kıyımı

Yerel seçimler sırasında kimsenin aşıyla, ekmeğiyle oynamayacağı taahhüdünde bulunan CHP'li belediyeler sözünde durmadı. Önce işçi ve memurlara tehdit, şantaj ve mobbing yoluyla sendika değiştirme baskısı yapan CHP'li belediyeler ikinci aşamaya geçip işçileri kapının önüne koydu.

YA KIYIM YA SÜRGÜN
Bolu'da 97 işçi işten çıkarıldı. Adana'nın Ceyhan ilçesinde CHP'li belediye başkanı koltuğa oturur oturmaz 143 işçinin işine son verdi. Antalya'nın Finike ilçesinde de CHP'li başkanın ilk işi belediye personelini sürgün etmek oldu. 60 belediye personeli sulama kanallarının temizliği için görevlendirildi. Antalya Döşemaltı Belediyesi'nde de sürgüne gönderilen işçi sayısı 100'ü buldu. Edirne'nin Enez ilçesinde ise 24 işçinin yeri değiştirildi. 4 işçi işten ayrıldı.

Bolu Belediyesi'nden çıkarılan işçilerden eylem

MEMURLAR DA EYLEM YAPACAK
CHP'li belediyelerin kıyımı memurlara da yansıdı. Bem Bir-Sen'den edinilen bilgilere göre, ilk operasyon CHP'li Bilecik Belediyesi'nde yaşandı. Belediyenin imar müdürlüğünde 9 yıldır harita teknisyeni olarak çalışan şube temsilcisi fen işlerine gönderildi. Bem Bir-Sen yetkilileri, "Bu kamu çalışanları yasasına aykırı. Bu konuda dava açacağız" dedi. Memur sendikaları yarın Antalya Belediyesi'nde eylem yapacak.

TAMAMEN İDEOLOJİK BAKIYORLAR
Hizmet-İş Başkan Vekili Avukat Hüseyin Öz, bir işçinin ancak işi yapmama, geç kalma, işte kavga çıkarma ve işyeri huzurunu bozma, üstlerine hakaret gibi sebeplerle işten çıkarılabileceğini belirterek, "Ancak şu anda işten çıkarmanın ana nedeni ideolojik. Belediyelerde çalışan bu insanlar ekmeğinde, aşında olan insanlar. Bunların ne siyasi ne ideolojik bir yanı yok, tek dertleri evlerini geçindirmek. Siyasi ve politik sebeplerle işçiyi çıkarmak haklı bir işten çıkarma değil" diye konuştu.

CEYHAN'DA 143 KİŞİ İŞİNDEN OLDU
Adana'nın Ceyhan İlçesinde, mazbatasını alır almaz, Koruma Uygulamaları ve Denetim Büroları'nda (KUDEB) görevli 11 kişinin işine son veren CHP'li Belediye Başkanı Kadir Aydar, önceki gün de 132 kişiyi işten çıkarttı. Belediyede halkla ilişkiler bölümünde görev yapan Ayşe Dürüst, "Sosyal medyada profilimdeki Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını kaldırmamı istediler. Kaldırmayacağımı söyleyince işime son verdiler" dedi.

SALDIRIDAN SONRA ARTTI
5 yıldır zabıta müdürlüğünde görev yapan Mustafa Özkaya, "Benimle birlikte 4 komiseri park ve bahçelere gönderip, sonra işimize son verdiler. Kemal Kılıçdaroğlu'nun Çubuk'ta şehit töreninde saldırıya uğramasının ardından işçi kıyımı 143'e çıktı" diye konuştu. KUDEB'de çalışan Nazlı Özbek ise, "Annem AK Parti üyesi diye işime son verdiler" dedi.

KURAN'A EL BASTI, İŞÇİYİ
KAPININ ÖNÜNE KOYDU
31 Mart öncesinde hiçbir işçinin işten çıkartılmayacağına dair noterden taahhütname veren, seçimi kazanınca da Kur-an'ı Kerim ve Türk Bayrağı'na el basarak göreve başlayan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, geçen hafta 97 temizlik işçisinin işine son verdi. İşçilerden Barış Yiğit, belediye binasının çatısına çıkarak intihar girişiminde bulundu.

'BİZİ AÇ BIRAKTIN'
97 işçi belediye önünde oturma eylemine başladı. İşçiler Belediye Başkanı Tanju Özcan'a, "Makama oturdun bizi işimizden ettin, çoluğumuzu çocuğumuzu aç bıraktın. Öbür dünya da nasıl hesap vereceksin" sözleriyle tepki gösterdi. Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, şöyle konuştu: "31 Mart yerel seçimlerinden sonra CHP'ye geçen Bolu Belediyesi'nde, üyemiz emekçilere yönelik baskılar artarak devam etmektedir. Daha mazbatanın verilmediği günlerde başlayan baskılar, artık tahammül boyutunu aşmış bulunmaktadır. 1 Nisan'da dolaylı baskılarla başlayan emek düşmanlığı, yıllardır 'büro personeli ve 'zabıta' olarak görev yapan emekçilerin park ve bahçelerde görevlendirilmesiyle devam etmiş, arkadaşlarımızın iş akitlerinin feshedilmesiyle sürdürülmektedir. Dün 250'yi aşkın çocuk, 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı buruk yaşadı. Çünkü anne ve babaları işten atıldı. Bir arkadaşımız canına kıymaya kalktı."

ANTALYA'DA İŞÇİLER SÜRGÜN EDİLDİ
Antalya'nın Finike İlçesi'nde CHP'li Mustafa Geyikçi'nin ilk icraatı personeli sürgün etmek oldu. Aralarında mali hizmetler müdürü, beton santrali çalışanları, şoförler ile kepçe, silindir ve greyder operatörlerinin de bulunduğu 60 kişi, sulama kanallarını ve dere yataklarını temizlemek için görevlendirildi. Seçim döneminde Cumhur İttifakı için çalışmaları gösterilerek sürüldükleri belirlenen personelin, "Kabul etmezseniz yasal işlem başlatılacak" diye zorlandığı öğrenildi. Hizmet İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Muhammed Talha Kandil, "Bu arkadaşlarımızın hepsi kalifiye çalışanlar. Kendi branşları dışında çalışmaya zorlanamaz" dedi.

BUNUN ADI MOBİNG
CHP'li Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç de mazbatasını alır almaz ilk icraat olarak onlarca belediye çalışanını parke taşı üretimi, sokakları süpürme ve taşocağında çalışmakla görevlendirdi. Sürgüne gönderilen işçi sayısı 100'e yaklaştı.

Betül ALAKENT/Murat KARAMAN/Kasım ŞAHİN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP’den işçi kıyımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN