Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve Nedir? KKDF ve ? İşte detaylar..

(Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ve (Banka Sigorta Muamele Vergisi) şu sıralar arama motorlarından çokça fazla aratılıyor. KKDF VE BSMV konusunda bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar KKDF’nin ve BSMV’nin nasıl hesaplanacağını da merak ediyor. Peki BSMV VE KKDF hangi işlemlerde kullanılır, hangisinde kullanılmaz? KKDF ve ? İşte KKDF ve BSMV ile ilgili tüm bilgiler..

Giriş Tarihi: 18.6.2019 11:22 Son Güncelleme: 26.6.2019 09:32 ABONE OL
KKDF ve BSMV Nedir? KKDF ve BSMV nasıl hesaplanır? İşte detaylar..

Arama motorlarında en çok aratılan kelimelerden biri şu an KKDF ve BSMV oldu. Bu konularda bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar KKDF ve BSMV ile ilgili bütün detayları bilmek istiyor. Buna göre KKDF ve BSMV nedir ve nasıl hesaplanır?

BSMV NEDİR?

BSMV, Banka Sigorta Muamele Vergisi'nin kısaltmasıdır. Kredi için alınan faiz üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığına aktırılmak üzere banka tarafından %5 olarak alınır. Konut kredisi ve konut ipotekli ihtiyaç kredisi haricinde tüm kredi işlemlerinde hesaplanan faiz üzerinden alınır.

KKDF NEDİR?

KKDF, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu'nun kısaltmasıdır. Kredi için alınan faiz üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığına aktırılmak üzere banka tarafından %15 olarak alınır. Konut kredisi hariç tüm kredi işlemlerinde hesaplanan faiz üzerinden alınır.

KREDİ HESAPLAMA ARAÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KONUT KREDİSİ HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

TAŞIT KREDİSİ HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

İHTİYAÇ KREDİSİ HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Konut Kredisi KKDF ve BSMV Vergisi Muafiyeti

Konut kredisi ev alınımı desteklemek amacı ile KKDF ve BSMV vergilerinden muaf tutuluyor. Bu durum faiz üzerinden toplamda alınacak olan %20 vergiden diğer kredi türlerine göre konut kredisi kullanacakların kazanç sağlamasına yarıyor.

BSMV NASIL HESAPLANIR?

BSMV alınan faiz üzerinden %5 olarak hesaplanıyor. Örneğin aşağıdaki tablonun 1'inci vadesinde olduğu gibi aylık 129 TL olarak hesaplanan faiz üzerine %5 uygulanması durumunda (129*0,05) = 6,45 TL BSMV vergisi doğuyor.

Kredi Kartına BSMV ve KKDF Vergisi Uygulanıyor mu?

İhtiyaç ve taşıt kredisinde olduğu gibi BSMV ve KKDF vergileri kredi kartı için hesaplanan faizlerden de alınıyor. Ancak kredi kartından bir gecikme veya taksitli nakit avans kullanımı olmadığı sürece bir faiz ödenmediği için normal kullanımda BSMV veya KKDF vergileri ödenmiyor.

Konut İpotekli İhtiyaç Kredisi Kullanılması Durumunda BSMV Alınmıyor mu?

Tapuda niteliği "mesken" olarak gecen bir konut ipotek ettirilerek kredi kullanılması durumunda, BSMV vergisi alınmıyor. Ancak faiz üzerinden %15 olarak alınan KKDF vergisinde herhangi bir değişiklik olmuyor.

Ticari Kredilerde BSMV ve KKDF Vergisi Var mı?

İhracatla ilgili yapılacak bir işlemden dolayı kredi kullanılmadığı sürece KKDF ve BSMV vergileri ticari kredilerden de alınıyor. Hesaplaması ve oranlarında bireysel kredilere göre bir fark da bulunmuyor. Ticari kredi teklifleri ve ödeme planı oluşturmak için esnaf kredisi sayfamızı ziyaret edin.

BSMV ve KKDF Muafiyeti Var mı?

Özel olarak muafiyet çıkarma yetkisi kamu otoritesinden olmakla birlikte, konut kredisinde tüm vergiler, konut ipotekli ihtiyaç kredisinde BSMV ve ticari kredilerde ihracat kaynaklı krediler dışında BSMV ve KKDF vergilerinden muafiyet bulunmuyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
KKDF ve BSMV Nedir? KKDF ve BSMV nasıl hesaplanır? İşte detaylar..
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA