Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzun namlulu silahlar da kullanıldı

Giriş Tarihi: 3.7.2013

İçişleri Bakanı Güler, Lice'de karakol baskınında bazı kişilerin köylüleri kışkırttığını belirterek "Karakola molotof ve el yapımı bomba dışında uzun namlulu silahlarla da ateş açıldı" dedi

İçişleri Bakanı Muammer Güler Lice'de meydana gelen olaylara ilişkin Ankara'da gerçekleşen 98. dönem kaymakamlık kura töreni öncesinde bilgi verdi. Protestoyu teşvik eden kişilerin bir gün öncesinde civar köylerdeki insanları protesto için topladıklarını ifade eden Güler, terör örgütü mensuplarının tahriki ve teşvikiyle Kayacık Jandarma Karakol'u bölgesine 200-250 kişilik bir grubun getirildiğini açıkladı. Bir kısmının köyde oturmayanlar olduğunu bildiren Güler 50 kişinin çadırları, konteynırları yaktığını, tel örgülerden atlayarak karakola saldırdığını açıkladı. Güler olay yeri incelemesinde atılan molotof kokteylleri, taşlar, el yapımı patlayıcılar olduğunu ayrıca uzun menzilli silahlarla karakolun uzağından yapılan atışlar olduğuna dikkat çekti. İlçede daha önce kenevir sökümü operasyonlarında zabıtaya karşı koyan isimlerin saldırıda yer aldığını bildirdi. Güler bunların çözüm sürecinin akamete uğratılmasına yönelik nafile gayretler olduğunu belirtti.

119 KARAKOL GÜÇLENDİ

Bakan Güler bu dönemde ilave yapılan hiçbir karakol olmadığını, aksine kapananlar olduğunu bildirdi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 68, Diyarbakır'da da 9 karakolun kapatıldığına dikkati çekti. Diyarbakır'da ayrıca 15 karakolun güçlendirilmesi işleminin yapıldığı bilgisini verdi. Güler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 119 karakolu güçlendirdiklerini veya kalekollara çevirdiklerini aktardı. Hudut boylarında, sınırlarda yapılan yeni karakolların da bulunduğunu belirten Güler, bunların sınırlardaki güvenliği artırmaya yönelik olduğunu söyledi.

"4 DAKİKALIK MİZANSEN"
Güler Cizre'de PKK'nın kurduğu asayiş timlerine ilişkin ise "Cizre'nin belli mahallelerinde 4 dakikaya sığdırılmış bir mizanseni sanki devamlılık arz eden bir olaymış gibi kamuoyuna aktarmaya çalıştılar. Çözüm süreci hiçbir zaman alternatif bir devlet yaratma veya alternatif bir güvenlik gücü yaratma çabalarının süreci olamaz" dedi. Güler çekilmeye ilişkin ise "Aşamanın henüz bitmemiş olduğu anlaşılıyor" diye konuştu.

Her yer bizim, gideriz'
98. Kaymakamlık Kura Töreni İçişleri Bakanı Muammer Güler'in katılımıyla TOBB Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. 65 kaymakam içinde sadece iki kadın yer aldı. Kaymakam Nursevinç Özbek, "Bayrağımızın dalgalandığı her yerde hizmet ederim" diyerek mutluluğunu dile getirdi. Özbek'in yeni görev yeri Konya oldu. Salondaki diğer kadın kaymakam Tuğba Genç ise "Karadeniz, Doğu fark etmez her yer bizim" dedi ve kendisine kuradan Trabzon'un Hayrat ilçesi çıktı.

Lice için gizlilik kararı alındı
Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde karakol binasının ek inşaatının protestosu sırasında çıkan ve 1 kişinin ölümü, 9 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor. Görevli iki savcı, karakolda görevli askerlerin ifadesini alırken, soruşturma dosyasıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Lice olaylarına TMK 10'uncu maddeyle yetkili Cumhuriyet Savcılığı el koydu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcıvekili, soruşturma için gizlilik kararı aldı. Görevli savcılar, bölgede yaşanan olaylara katılan yüzleri kapalı göstericilerin kimliklerinin tespiti için de bir çalışma başlattı. Bu kişilerin tespiti amacıyla karakol çevresindeki kameraların görüntüleri incelemeye alındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzun namlulu silahlar da kullanıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN