Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öcalan: Zelzele dindi

PKK lideri Abdullah Öcalan, dün İmralı Adası'nda kendisini ziyaret eden BDP heyeti ile yayınladığı mesajında "Büyük bir çabayla yürüttüğümüz bu çalışmalar toplumu rahatlattı, büyük zelzele dindi" dedi

Giriş Tarihi: 15.10.2013
İmralı Adası'nda dün BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile görüşen PKK lideri Abdullah Öcalan, heyet aracılığıyla bir mesaj yayınladı. Öcalan'ın kamuoyuyla paylaştığı mesaj şu şekilde: "Öncelikle bütün halkımıza selam, sevgi ve şükranlarımı sunuyorum. Dört yıldır büyük bir çaba içerisindeyim. Son bir yılda başlatmış olduğumuz sürecin anlamı büyüktür. Yürüttüğümüz çalışmalar önemlidir. Büyük bir çabayla yürüttüğümüz bu çalışmalar toplumu rahatlattı, büyük zelzele dindi. Fakat büyük, dağ gibi sorunlar önümüzde durmaya devam ediyor. Yürüttüğümüz bu çalışmaların formatı hatasıyla, sevabıyla bir yılını tamamladı. Önerilerimi devlete yazılı ve sözlü olarak sundum. Anlamlı derin müzakereler için devletin tavrını bekliyorum. Ertelemeye tabi tutulmaması gereken ve sürecin hassasiyeti nedeniyle zaman kaybetmeden derinlikli müzakerelerin hayata geçmesi gerekir. Bu müzakere anlamlı ve sonuç alınan bir müzakere olmalıdır. Bu bir yıl içinde yasal herhangi bir zemin oluşmadığı gibi ne bir ret, ne de bir ilerleme sağlanmamıştır. Süreçle ilgili umudumu korumakla birlikte, bu umudun hayal kırıklığına dönmemesi için tarihi çağrımı bir kez daha tekrarlıyorum."

DEMOKRATİK İSLAM KONGRESİ

Ayrıca, Kurban Bayramı'nı da kutlayan Öcalan, "Özellikle El Kaide, El Nusra gibi İslam'a ihanet içinde olan kesimlere karşı Diyarbakır'da Demokratik İslam Kongresi çağrısını yapıyorum" ifadelerini kullandı. Bu kongre çalışmalarında Alevisi ve Sünnisiyle tüm halkların derinlikli tartışmalar yürütmesi, kongrenin anlamlı kararlaşmalarla ve kurumsallaşmalarla sonuçlanmasının son derece önemli olduğuna işaret eden Öcalan, "Hz. Muhammed'in Medine Şûra çalışmaları örnek alınarak, Şeyh Said gibi tarihi kişiliklerin ruhuna uygun olarak bu çalışmaların yapılması önemlidir. Bu temelde tüm halkımızın Kurban Bayramını bir kez daha kutluyorum" açıklamasını yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öcalan: Zelzele dindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN