Boğazlar'da Soğuk Savaş oyunları...

Kırım'daki krizden sonra Rusya iki savaş gemisini Çanakkale'den Ege'ye çıkardı. ABD gemisi ise bugün Karadeniz'de olacak

Giriş Tarihi: 10.4.2014
Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasından sonra Ukrayna'nın doğu bölgelerindeki hareketlilik, Boğazlar'daki tansiyonu artırdı. Rus donanmasına bağlı iki gemi Çanakkale Boğazı'ndan Ege Denizi'ne geçerken, Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne ait bir savaş gemisi de İspanya'dan Karadeniz'e yönlendirildi. Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasından sonra Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk, Harkiv ve Luhansk kentlerinde Rusya yanlısı Ukrayna vatandaşlarının hafta sonunda yerel hükümet binalarını işgal ederek AB yanlısı Kiev hükümetine karşı ayaklanması, bölgeyi yeniden hareketlendirdi. Ukrayna'daki gelişmeler nedeniyle Amerikan ve Rus donanmalarından karşılıklı ataklar geldi.

BU KEZ RUSLAR

Rus donanmasına bağlı iki gemi dün Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaptı. Marmara Denizi yönünden gelen Saratov ve Yamal adlı askeri gemiler, Çanakkale Boğazı'ndan geçti. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, askeri gemilere eşlik etti. Ukrayna krizinin başladığı ilk günlerde USS Truxton destroyerini 21 Mart'a kadar Karadeniz'de tutan Amerika'dan yeni bir hamle geldi. Pentagon kaynaklarına göre, ABD'ye ait bir savaş gemisi Boğazlar'dan geçerek bugün Karadeniz'e ulaşacak. Amerikan güdümlü füze destroyeri USS Donald Cook'un İspanya'dan yola çıktığı belirtildi. USS Donald Cook, Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinin ardından bölgeye gönderilen dördüncü Amerikan savaş gemisi olacak.

BUGÜN KARADENİZ'DE

ABD 6. Filo'nun internet sayfasından yaptığı açıklamada, geminin bölgedeki barışı ve istikrarı desteklemek için bugün Karadeniz'de olacağını açıkladı. Açıklamada, USS Donald Cook'un, Montrö Sözleşmesi çerçevesinde bölgedeki NATO üyeleri ile ortak çalışmaları geliştirmek için Karadeniz'e gittiği kaydedildi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye'yi Montrö'ye aykırı olarak ABD savaş gemilerine Karadeniz'de 3 haftadan fazla kalma imkanı tanıdığı ve sözleşmenin belirlediği tonajlardan daha ağır gemilere izin verdiğini iddia etmişti. Notaya notayla karşılık veren Türkiye ise, söz konusu iddianın gerçek olmadığını bildirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğazlar'da Soğuk Savaş oyunları...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN