Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AYM'den Ergenekon'da ihlal kararları

Anayasa Mahkemesinin, Ergenekon davasının sanıkları Dursun Çiçek ve Levent Ersöz'ün yaptığı bireysel başvurulara ilişkin "uzun tutukluluk" gerekçesiyle verdiği ihlal kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Giriş Tarihi: 1.10.2014 15:43
Kararda, Dursun Çiçek'in, "lehine delillerin toplanmadığı, savunma tanıklarının iddia tanıklarıyla aynı koşullar altında çağrılıp dinlenmediği, aynı suç iddiasıyla yargı hiyerarşisinde aynı seviyede olan iki ayrı mahkemede yargılanmak zorunda bırakıldığı, davada görevsizlik kararı verilerek dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesi taleplerinin reddedildiği, mahkemenin bağımsız olmadığı, hakimlik teminatı ve doğal hakim-mahkeme hakkının ihlal edildiği" şikayetlerinin, başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez olduğu belirtildi.

"Başvurucuya söz verilmeksizin tutukluluk halinin devamına karar verildiği" ve "konu bakımından yetkisizlik", "kuvvetli suç şüphesi ve tutuklama nedenleri bulunmadığı halde özgürlükten mahrum bırakıldığı" yönündeki şikayetler, "açıkça dayanaktan yoksun olması" nedeniyle kabul edilemez bulundu.

Başvurucunun, "Tahliye taleplerinin ve tahliye taleplerinin reddi üzerinde yaptığı itirazlarının formül gerekçelerle reddedildiği ve uzun süredir tutuklu olduğu" şikayetlerinin ise kabul edilebilir olduğu belirtildi. Bu şikayetlerle ilgili ihlal kararı verilerek, başvurucuya takdiren 3 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmedildi.

LEVENT ERSÖZ HAKKINDAKİ KARAR

Ersöz ile ilgili olarak da "Tutukluluğun somut olgu ve olaylara dayanmadığı" yönündeki iddianın, "açıkça dayanaktan yoksunluk" nedeniyle kabul edilemez olduğu bildirildi.

Başvurucunun, "Yargılandığı mahkemenin özel yetkili mahkeme olması nedeniyle 'tabii mahkeme', 'bağımsız ve tarafsız mahkeme' ve 'hakkaniyete uygun ve açık yargılanma' ilkelerinin ihlal edildiği, lehine olan delillerin değerlendirilmediği, iddia makamlarının, soruşturma makamlarının tek yanlı tespitlerini değerlendirmeksizin iddianameye dönüştürdüğü" yönündeki iddiaları, "başvuru yollarının tüketilmemiş olması" nedeniyle kabul edilmedi.

Yüksek Mahkeme, tutukluluğun makul süreyi aştığına karar verdi. Makul sürede yargılama hakkının ise ihlal edilmediği kaydedildi.

UZUN TUTUKLULUĞA 5 BİN LİRA MANEVİ TAZMİNAT

Öte yandan, Anayasa Mahkemesi, yasa dışı silahlı örgüte (KCK) üye olduğu iddiasıyla 2009'da tutuklanan ve bu yıl nisanda serbest bırakılan bir kişinin başvurusunu da değerlendirdi.

"Hastalığı ve kişisel durumu dikkate alınmadan basmakalıp gerekçelerle tutukluluk halinin devamına karar verilmesi" nedeniyle hak ihlaline uğradığını iddia eden kişinin durumu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, "tutukluluğun makul süreyi aştığına" hükmederek, ihlal kararı verdi. Başvurucuya, takdiren 5 bin lira manevi tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYM'den Ergenekon'da ihlal kararları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN