Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kılıç'tan 'voleybol' cezası...

Haşim Kılıç, paralel yapıyı deşifre edince görevden aldığı Emir Kaya ile voleybol oynadı diye, eski çalışma arkadaşlarından bir diğer raportör Zekeriya Aydın'a da aynı cezayı verdi

Giriş Tarihi: 2.10.2014
Anayasa Mahkemesi, Başkan Haşim Kılıç'ın görevden alma kararlarını konuşuyor. Kılıç önce mahkemedeki paralel yapıyı deşifre eden raportör Emir Kaya'yı görevden aldı. Ardından raportörler arasında voleybol maçlarını düzenleyen ve Kaya'yı da maçlara çağıran raportör Zekeriya Aydın'ı "Nasıl birlikte voleybol oynarsınız, onunla arana mesafe koymanı beklerdim" dediği ve kısa süre sonra görevden aldığı öğrenildi. Aydın, Haşim Kılıç'ın en eski arkadaşlarından biri olarak biliniyordu. Kaya ve Aydın'ın görevden alınmasını kurumda yüksek sesle eleştiren bir başka raportör Durdu Özer de Kılıç'ın hışmından nasibini aldı ve görevinden oldu. Emir Kaya kamuoyunda Anayasa Mahkemesi'ndeki paralel yapılanmaya ilişkin yaptığı cesur çıkışlarla tanınıyordu. Mahkemedeki yapılanmayı dile getirmesinin hemen ardından 21 Temmuz 2014'te görevinden alındı. Daha sonra yaptığı açıklamalarda mahkemedeki yapılanmayı kamuoyu ile paylaşmış, mahkemeyi nasıl kullandıklarını bir bir ortaya koymuş ve Kılıç'ı da "Başkanımız, adalet ve eşitliğin felsefi kodlarına aykırı, iletişimsiz hiyerarşiye dayanan, disiplin kutsaması üzerinden haksızlığa meyyal, açıklıktan ürken, çokseslilikten hazzetmeyen ve demokrasinin dinamiklerinden habersiz bir yönetim profili çizmektedir" ifadeleri ile eleştirmişti. Kaya, mahkemedeki raportörlerin çoğunun da paralel yapıdan olduğunu ileri sürmüştü. Raportör Kaya, bu süreçten sonra Kılıç'ın öfkesini üzerine çekti. Kaya, Anayasa Mahkemesi'ndeki raportörler ile düzenli voleybol oynuyordu. Bu maçları ise bir başka raportör Zekeriya Aydın düzenliyordu. Voleybol maçlarından haberdar olan Haşim Kılıç, Aydın'ı çağırdı ve Kaya'yı voleybol maçlarına çağırmasından dolayı tepkisini gösterdi.

KARARI ELEŞTİRENİ DE GÖREVDEN ALDI

Bu konuşmanın üzerinden çok geçmeden Zekeriya Aydın geçtiğimiz hafta görevinden alındı. Uzun süredir bu görevi yürüten Aydın'ın, Kaya ile yakınlığından dolayı, yıllardır "yakın arkadaşı" olarak bilindiği Kılıç'ın tepkisinin kurbanı olduğu iddia edildi. Kılıç'ın bu tavrından nasibini alanlar sadece Kaya ve Aydın ile sınırlı kalmadı. Yaşananları kurum içinde yüksek sesle eleştiren bir diğer raportör Durdu Özer de görevinden alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıç'tan 'voleybol' cezası...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN