Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öncelik sınırımız

Giriş Tarihi: 2.10.2014

Genelkurmay Başkanı Özel, Bakanlar Kurulu'na verdiği brifingde şu değerlendirmeleri yaptı: Önceliğimiz sınır güvenliğini sağlamak... Her türlü senaryoya hazırlıklıyız. 3 veya 4 güvenli bölge oluşturulabilir ama bunları tek başımıza kurarsak ekonomik maliyeti çok yüksek olur

Bakanlar Kurulu toplantısına katılarak milli savunma brifingi sunan ve Irak-Suriye sınır bölgesinde alınan önlemleri anlatan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, "Önceliğimiz sınır güvenliği. Sınırdaki birliklerimizi takviye ettik" mesajı verdi. Güvenli insani bölge için ne kadar uluslararası güç gerektiğine dair hesaplamaları yaptıklarını vurgulayan Org. Özel, güvenli cepleri ilk etapta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kurabileceğini kaydetti. Tezkerenin kabul edilmesi ile birlikte 2 ay içinde oluşturulabilecek güvenli bölgenin, kalıcı yerleşim birimine dönüşmemesi için süreli olması gerektiğine de vurgu yapıldı. Türkiye'nin IŞİD'le mücadele ve sınır güvenliği konusunda atacağı adımlar önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında bütün boyutlarıyla masaya yatırıldı. Genelkurmay Başkanı Org. Özel, kabine üyelerine bilgi verdi. Org. Özel'e, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Akın Öztürk, , Genelkurmay 2. Başkanı Org. Yaşar Güler ve Genelkurmay Harekat Daire Başkanı Korg. Erdal Öztürk de eşlik etti. Komutanlar, haritalar ve askeri istihbarat raporları eşliğinde bölge güvenliğini sağlamaya dönük hazırlıkları, olası riskleri ve alınan tedbirleri anlattı.

GÜVENLİ BÖLGE VE NATO DESTEĞİ

Hükümet üyelerinin soruları doğrultusunda, alternatifli planlar da açıklandı. Bakanlar Kurulu'nda Türkiye'nin bölge güvenliğini sağlamasına dönük yapılan bazı tespitler şöyle:
5 saat süren Bakanlar Kurulu'nda askerler 2.5 saat sunum yaptı. Org. Özel, haritalar üzerinde IŞİD'in Suriye ve Irak'ta denetimi ele geçirdiği yerleri gösterdi. PYD, IŞİD ve diğer güçlerin çatıştığı bölgelerle, sivil nüfusun yaşadığı yerleri de ayrıntılı olarak izah etti. "Güvenli bölge konusunda koalisyon ülkelerinin tutumu netleşmiş değil. NATO destekli olması tercihimiz. Her türlü seçeneğe göre hazırlık yapıldı" diyen ve güvenli insani bölge planlamasını da anlatan Org. Özel, uluslararası askeri koalisyonda bulunması gereken birlik sayısının da hesaplandığını, ancak koalisyon ülkelerinden olumlu yanıt gelmemesi ihtimaline göre TSK'nın tek başına inisiyatif alabileceğini belirtti. Org. Özel, "Sınırda gelişebilecek saldırılara karşı güvenli bölge oluşturulması önemli. Birinci adım bu olmalı" değerlendirmesini paylaştı.

GÜVENLİ BÖLGE KIŞ GELMEDEN KURULMALI

Cep şeklindeki güvenli bölge oluşturulması üzerinde duran Org. Necdet Özel, "3-4 güvenli insani bölge" kurulabileceğini belirtti. Güvenli bölge konseptinin koalisyon güçlerine doğru şekilde anlatılması gerektiğini söyleyen Genelkurmay Başkanı Özel, "Suriye içinde kritik bölgelerde birden fazla güvenlikli alan oluşturulabilir. Güvenli bölgenin statüsü, süresi, kaç askerin görevlendirilebileceği konusunda ayrıntılı bir çalışma yapıyoruz. Hangi birliklerin nerede görev alacağına ilişkin planlarımız hazır. Türkiye kendisi bir güvenli bölgeler oluşturur. Ancak tek başına oluşturması durumunda ekonomik olarak ciddi bir yük yaratır. Dar kapsamlı, süreli olması daha doğru. Ama en uygunu koalisyon ülkeleri ile birlikte oluşturulmasıdır" dedi.
Org. Özel, uçuşa yasak bölge oluşturulması seçeneğini de değerlendirdi. Bu konuda, BM veya NATO zemininde diplomatik adım atılmasının önemine değinen Genelkurmay Başkanı, "Uzun süreli bir mücadeleden söz ediliyor. Mevsim şartları dikkate alınmalı. Kış gelmeden güvenli bölge oluşturulmalı. Suriyelilerin bu bölgelere yerleşmesi sağlanmalı" dedi. Komutanlar brifingte, güvenli bölgenin uzun süreli olmasının ileride güvenlik sıkıntısı yaratabileceğine değindi ve "Bu bölgeler de kalıcı yerleşim birimine dönüştürülmemeli" vurgusu yaptı. Askeri yetkililer, çokuluslu koalisyonun yerel unsurlara vereceği "eğit-donat" desteğine de temkinli yaklaştı. Irak'ta PKK'nın, Suriye'de ise PKK'nın uzantısı YPG'nin silahlandırılması riskine işaret edildi.
TSK'nın sunumunda, tezkereden sonra 1-2 ay içinde güvenli hat oluşturulabileceği vurgulandı. Sınır bölgesinde alınan önlemlerin aynı zamanda iç güvenliği sağlamaya dönük olduğu açıklanarak, "Sınırdan girişler hassasiyetle izleniyor. Göç dalgası ile birlikte başka unsurların geçiş yapma olasılığı da dikkate alınıyor" denildi.

PKK'NIN SON DURUMU...
Komutanlar, PKK terör örgütü konusunu da ayrı bir başlıkla ele aldı. Örgütün son dönemde bölgede şantiye basma, okul yakma, haraç alma vb eylemlere yöneldiği değerlendirildi. Bu konuda alınan güvenlik tedbirleri aktarıldı. Örgütün yasadışı faaliyetlerine ilişkin kapsamlı bir rapor da sunuldu. Suruç başta olmak üzere Diyarbakır, Hakkâri, Şırnak ekseninde güvenlik tedbirlerinin artırıldığı ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öncelik sınırımız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN