Türkiye işbirliği yapar kendini kullandırtmaz

Türkiye'nin teröre karşı mücadelede her türlü işbirliğine hazır olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ancak Türkiye, geçici çözüm arayışlarında, kendisini kullandıracak bir ülke de değildir

Giriş Tarihi: 2.10.2014
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meclis'in yeni yasama yılı açılışında IŞİD'e karşı kurulan uluslararası koalisyona ilişkin Türkiye'nin pozisyonuna ilişkin net mesajlar verdi. Erdoğan şunları söyledi:
KİMSENİN TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK: Türkiye'nin, bölgemizdeki hiçbir ülkenin iç işlerine müdahale arzusu yoktur, topraklarında gözü yoktur. Türkiye, komşularına ve bölge ülkelerine, tek taraflı çıkar elde etme zaviyesinden de asla bakmıyor. Bölgemizde yaşanan insanlık dramlarına sesiz kalmak tarihe ecdadımıza ve tevarüs ettiğimiz mesuliyete haksızlık olacaktır.
SUSAMAYIZ: Bölgedeki gelişmeler karşısında herkes susabilir, ama Türkiye'nin böyle bir seçeneği yoktur. Türkiye, mevcutla yetinen, seyirci bir devlet olamaz. Türkiye, oyun kurucu, inisiyatif alan, mesuliyetinin bilinciyle barış ve dayanışma için mücadele eden bir devlet konumuna yükselmiştir; bunu daha da ileriye taşımak zorundadır.
TERÖRE MÜSAMAHA YOK: Teröre karşı verilecek mücadelede, ülke olarak her türlü işbirliğine açığız ve hazırız. Ancak şunu da herkes bilmelidir ki, Türkiye, geçici çözüm arayışlarında, kendisini kullandıracak bir ülke de değildir. Irak ve Suriye'de devam eden krizleri en iyi analiz edebilen, çözümleri en iyi bilen ülke Türkiye'dir. Türkiye'nin öneri ve uyarıları da dikkate alınmalıdır. Aksi halde, havadan atılacak tonlarca bomba, tehlikeyi ve tehdidi sadece geciktirebilir, sadece erteleyebilir. Sadece Türkiye'de sayıları 1,5 milyonu aşan göçmenlerin ülkelerine dönebilmeleri, ya da ülkelerinde barındırılmaları aynı şekilde önceliğimiz olacaktır. Şam yönetiminin derhal uzaklaştırılması, Suriye'nin toprak bütünlüğü korunarak, Parlamenter sistemle, herkesi kucaklayan bir yönetimin acilen tesis edilmesi de yine önceliğimiz olmaya devam edecektir.
TEZKERELERE DESTEK İSTEDİ: Bölgemizde yeni ve büyük krizler yaşanırken, kayıtsız kalmamız, çekingen kalmamız, mütereddit olmamız düşünülemez. Tezkerelerin de bu anlayış doğrultusunda değerlendirileceğine inanıyorum.

PARALEL YAPI

YEGÂNE VASITA SANDIK : TBMM'yi şekillendirecek yegâne vasıta sandıktır. TBMM'ye istikamet çizmek, Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerini tayin etmek, tenzil etmek için sandık dışındaki her yol gayri meşrudur.
SİYASET BOĞUN EĞEMEZ: Sorunları Meclis içinde, siyaset zemininde, ya da millete giderek sandık yoluyla çözmek varken, terörden şiddetten, sokak eylemlerinden, siyaset dışı güç odaklarından medet umanlar, kendilerini yok saymak gibi bir acziyetin içine girerler. Siyaset en az bu millet kadar cesur olmalı, üzerindeki vesayet mekanizmalarını bertaraf etmelidir.
PARALEL YAPI: Türkiye'nin yaşadığı son iki seçim, bir anlamda paralel yapının ve destekçilerinin siyaseten tasfiyesidir. Siyasetin önündeki mesele, bu yapıyı hukuken de tasfiye etmektir. Yeni Türkiye, devlet içinde otonom yapılara, çetelere, mafyatik örgütlenmelere asla pirim vermeyecektir.
HSYK SEÇİMLERİ: Özellikle yargı içindeki, bir çetenin, karanlık şebekenin güç kazanmasına, yargıyı ve toplumu dizayna kalkışmasına asla göz yumulmayacaktır. İnanıyorum ki, öncelikle yargı mensupları, onurlarına, meslek ilkelerine ve ülke çıkarlarına sahip çıkarak, yargıyı teslim alma girişimlerine dur diyeceklerdir.

ÇÖZÜM SÜRECİ
ÇÖZÜMDE KARARLIYIM: Mimarı olduğum, her türlü siyasi riske rağmen kararlılıkla bugünlere taşıdığım çözüm sürecinin yine kararlılıkla, cesaretle, sabırla geleceğe taşınması en büyük arzumdur. Süreçten rahatsız olanlar da var. Sabote etmeye yönelik girişimler, sadece ve sadece bu girişimlerin sahiplerine zarar verecektir.
AYSEL TUĞLUK'A ELEŞTİRİ: Küçük çocukların eline taş vererek şiddeti körükleyen bir siyaset anlayışı, hiç şüphesiz acziyet ifade eden bir siyaset anlayışıdır. Ülkenin huzur ve güvenliği için canını ortaya koyan güvenlik güçlerine taş fırlatan bir siyaset anlayışı, aslında kendisi küçülten siyaset anlayışıdır. TBMM, siyasi partilerimiz, milletvekillerimiz Meclis'in ve siyasetin saygınlığını korumakla mükelleftir.
KORKARAK HEDEFE ULAŞAMAYIZ: Türkiye'nin korkarak, çekinerek, tereddüt ederek varabileceği hiçbir seviye yoktur, yakalayabileceği hiçbir hedef yoktur. Bölünme, parçalanma, iç çatışma gibi senaryoların, yersiz ve anlamsız korkular olduğu görülmüştür.
YENİ ANAYASA: 77 milyonun ortak talebi olan yeni Anayasa bir an bile geciktirilmeden yapılmalı Türkiye eski dönemin, darbe dönemlerinin prangalarından bir an önce kurtulmalıdır.

KEMAL KILIÇDAROĞLU: DERS ÇIKARMASI LAZIM
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meclis'teki konuşmasını değerlendirirken "Büyük bir dikkatle Sayın Davutoğlu'na baktım yüzü hiç hoş değildi. 'Vesayetten kurtulmamız gerekiyor' diyordu sayın Cumhurbaşkanı; herhalde Davutoğlu'nun bundan ders çıkarıp vesayetten kurtulması lazım" dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise konuşmayı "Sayın Cumhurbaşkanı Meclis'in açılışında Türkiye'ye bir vizyon çizeceği yerde 60. hükümetin bakanlar kurulunun sözcüsü olarak uygulamalardan özetler sunmuştur bu da tatmin edici olmamıştır" şeklinde değerlendirdi.

'ÖZGÜRLÜK, EN GENİŞ MANADA MİLLETİMİZLE BULUŞTURULMALI'
"İnançların ifası önündeki engeller kaktıkça Türkiye daha mutlu, daha mesut, daha özgüvenli bir ülke konumuna yükselmiştir. On yıllardır son derece manasız bir şekilde sürdürülen başörtüsü yasağının kalkması, öyle iddia edildiği gibi toplumda infiale yol açmamış, toplumun normalleşmesini sağlamıştır. Başkalarının özgürlük alanlarını daraltmadığı, şiddetin aracı olmadığı ve ulusal güvenliğimize tehdit teşkil etmediği sürece, her türlü özgürlük en geniş manada milletimizle buluşturulmalı ve buluşturulacaktır."

MUHALEFET DE AYAKTA KARŞILADI
Erdoğan, Cumhurbaşkanı sıfatı ile ilk kez milletvekillerine hitap etti.
Erdoğan'ı AK Partililer ayakta ve alkışlarla karşıladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve MHP'liler ile HDP Erdoğan'ın gelişinde ayakta karşıladı ancak alkışlamadı. Cumhurbaşkanı yemin töreni sırasında İçtüzük fırlatan CHP ise tavır değiştirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP'liler Erdoğan içeri girdiğinde kısa bir tereddüdün ardından ayağa kalktı. Aralarında Konya Milletvekili Atilla Kart, İstanbul Milletvekili Nur Serter'in de bulunduğu bir grup CHP'linin ise oturmaya devam ettiği görüldü. Erdoğan konuşmasını tamamlayıp salondan ayrılırken AK Partililer yine ayakta almışlarla uğurlarken muhalefet bu kez oturmayı tercih etti.
"Yeni Türkiye'de yeni teamüller oluşturacağız" diyen Erdoğan bunun ilk örneklerinden birini verdi. Erdoğan, Genel Kurul'da konuşmasını prompter'dan okuyarak yapan ilk cumhurbaşkanı oldu. Genel Kurul'da prompter'ı daha önce sadece ABD Başkanı Obama kullanmıştı. Erdoğan için Genel Kurul'da prompter kurulduğunu gören MHP'li TBMM İdare Amiri Ali Uzunırmak, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e, "Milletvekillerine de prompter imkanı sağlayacak mısınız" diye sordu. Çiçek de, "Talep olursa değerlendiririz" yanıtını verdi.
Erdoğan'ın konuşması 50 dakika sürdü. Erdoğan, yaptıkları icraatları anlatırken CHP ve MHP sıralarında "cumhurbaşkanı böyle söylemez" benzeri homurtular yükseldi.
Şeref Kapısı'ndan geçmek isteyen Cumhurbaşkanlığı korumaları, Meclis polisi tarafından durduruldu. Geçmek isteyen bir polise izin verilmedi.
TBMM'nin 24. dönem 5. yasama yılı açılışında Genel Kurul'a gelen milletvekilleri, sıralarına bırakılan çiçeklerle karşılandı.

Zübeyde YALÇIN- Eda IŞIK - Uğur BECERİKLİ - Evrin GÜVENDİK - Ali EKEYILMAZ - Mehmet ACAR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye işbirliği yapar kendini kullandırtmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN