Mehmetçik'e sınır ötesi operasyon yetkisi

Meclis, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne "Suriye ve Irak'a askeri harekât ve müdahale" yetkisi veren Başbakanlık sini kabul etti. Şimdi gözler uluslararası koalisyonun operasyon planında

, tarihi oturumun ardından Suriye ve Irak'taki gelişmelerle ilgili hükümete veren Başbakanlık sini kabul etti. Açık yapılan oylamada tezkereye, oturuma katılan 396 milletvekilinden 298'si evet, 98'i ise ret oyu verirken çekimser ve boş oy çıkmadı. Hükümete 1 yıl yetki veren tezkereye AK Parti ve MHP evet oyu, CHP ve HDP ise hayır oyu kullandı. Tezkere ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye ve Irak'a askeri harekât ve müdahale yetkisi ile yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunmasının yolu açıldı. Hükümet, gerekli gördüğü takdirde tezkereyi uygulayacak, risk ve tehditlerin giderilmesi için gerekli önlemleri alabilecek. Tüm terörist örgütlere karşı uygulanacak tezkerede, "PKK ve IŞİD" isimleri özellikle yer aldı. Tezkerenin çerçevesi olağanüstü gelişmelere yönelik olarak geniş kapsamlı tutuldu. "Türkiye'ye yönelik terör ve her türlü güvenlik riski, kitlesel göç ve diğer muhtemel riskler ile kriz sürecinde ve sonrasında ortaya çıkabilecek gelişmeler" tezkerenin gerekçeleri olarak sıralandı.
HEMEN BEKLEMEYİN: Tezkere görüşmelerinde, hükümet adına Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti adına Ankara Milletvekili Emrullah İşler, CHP adına Faruk Loğoğlu, MHP adına Mehmet Şandır, HDP adına da Ertuğrul Kürkçü söz aldı. Oturumdan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, "Tezkereden sonra hükümetin atacağı ilk adım ne olacak?" sorusuna, "Hemen bir adım beklemeyin" yanıtını verdi. Yılmaz, Genel Kurul'daki konuşmasında ise şunları söyledi:
TEHDİT APAÇIK ORTADA: Komşu iki ülkedeki risk ve tehditler artmıştır. PKK terör unsurları varlığını sürdürmektedir, IŞİD tehdidi her iki güney komşumuzda da apaçık ortadadır. Bu tehdit, son gelişmelerle farklı bir boyut kazanmıştır.
İŞBİRLİĞİ YAPILMALI: Terör suçuna karşı, BM üyesi ülkelerin birlikte mücadele vermesi ve terörle mücadelede iş birliği yapması bir görevdir. Terörizm herhangi bir dinle, milletle veya medeniyetle ilişkilendirilemez.
HEDEF TERÖRİSTLER: Tezkerenin tek hedefi, bu ülkenin huzuruna saldıran teröristlerdir.
TÜRKMENLER KORUNACAK: Türkmen kardeşlerimizin menfaatlerinin korunması ve söz konusu krizin bu ülkedeki soydaşlarımıza olumsuz etkilerinin giderilmesi için bizim için son derece önemlidir
. IŞİD DOĞRUDAN TEHDİT: IŞİD'in Süleyman Şah Saygı Karakolu bölgesindeki mevcudiyeti ulusal güvenliğimize yönelik apaçık bir risk, apaçık bir tehdit oluşturmaktadır.

"TARİH HESABINI SORAR"
AK Parti grubu adına konuşan Emrullah İşler, "IŞİD faaliyetleri önlenmezse Irak'taki sorunlar kalıcı olacak. Gerekli önlemler alınmazsa tarih bunun hesabını sorar" dedi. CHP adına konuşan Faruk Loğoğlu "Tezkerenin kabulüyle Türkiye bölgenin korsan devleti olur" derken evet oyu vermeyeceklerini duyuran HDP'li Ertuğrul Kürkçü de Abdullah Öcalan'ın Kobani ile ilgili mesajını okudu.

MHP'DEN TEZKEREYE DESTEK

MHP adına konuşan Mehmet Şandır, tezkerelere verdikleri desteğin milli hassasiyetten kaynaklandığını söyledi. Oylamanın ardından Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tezkereye evet oyu veren MHP lideri Devlet Bahçeli'nin yanına giderek teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmetçik'e sınır ötesi operasyon yetkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN