Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alacakları için 36. kattaki vince çıktılar

Giriş Tarihi: 4.10.2014 12:06

Şişli'de asansör kazasının yaşandığı rezidans inşaatının 36. katındaki vince çıkan iki işçi, alacaklarının ödenmesini istedi

Şişli'de, bayram öncesi paralarını alamadıklarını söyleyen iki işçi, asansör kazasının yaşandığı rezidans inşaatının 36. katındaki vince çıktı.

Mecidiyeköy'de bir süre önce 10 işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan asansör kazasının meydana geldiği rezidans inşaatının 36. katındaki vince çıkan Cemalettin Duran ve Orhan Yaman adlı iki işçi, bayram öncesi Torunlar İnşaat ve alt işveren Nur Yapı'dan paralarını alamadıkları gerekçesiyle eylem başlattı.

Duran ve Yaman, alacakları ödenene kadar eylemi sürdüreceklerini ifade ederken, şantiye girişinde toplanan bazı işçiler de mesai arkadaşlarına destek verdi.

İhbar üzerine olay yerine sevk edilen polis, itfaiye ve sağlık ekiplerinin bekleyişi sürüyor.

İnşaata gelen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, iki işçiyle bir süre görüştü.

Ardından gazetecilere açıklama yapan Tanal, 10 kişinin yaşamını yitirdiği asansör kazasının ardından birçok işçinin memleketlerine döndüğünü belirtti.

İnşaatın sorumlu firmalarının toplam 56 işçiye bayram öncesi yaklaşık 90 bin lira ödeme yapma taahhüdünde bulunduğunu anlatan Tanal, bu sözün yerine getirilmemesi üzerine iki işçinin haklarını almak için eylem başlattığını söyledi.

Polis yetkilileriyle işçilerin bulunduğu 36. kata yemek ve battaniye götürdüğünü kaydeden Tanal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve İstanbul Valisi Vasip Şahin ile telefonla görüştüğünü aktardı.

Tanal, şöyle devam etti:

"İşçilerimizin haklarıyla ilgili sorumlu firmalardan bir haber çıkmadı. Bunun üzerine Sayın Bakan ve Vali ile görüştüm. Bakan Çelik, konunun çözümü için müsteşar görevlendirdiğini söyledi. İstanbul Valisi Şahin de ilgili firmalarla görüşeceğini ifade etti. İşçilerin bağlı bulundukları taşeron firmalar ise böyle bir yükümlülükleri bulunmadığını söyledi. Bayramda işçilerimizin haklı ücret sıkıntılarını çözmek istiyoruz. Sorun çözülünceye kadar burada işçilerimizle beraber olacağım. Umarım bu mağduriyet kısa sürede çözümlenir."

Avukat Gökmen Yeşil de işçilerin sendikaları adına şantiyeye geldiğini belirterek, işverenlerden sorunun çözümü için haber beklediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alacakları için 36. kattaki vince çıktılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN