'Kimsenin toprağında gözümüz yok'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı mesajında, "Bölgemizdeki hiçbir ülkenin içişlerinde, topraklarında gözümüz yok. Ama bölge krizlerle çalkalanırken seyirci kalmamız mümkün değil" dedi

Giriş Tarihi: 4.10.2014
Liderlerin Kurban Bayramı mesajlarına Suriye ve bölgedeki gelşmeler damga vurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yayımladğı mesajda yakın coğrafyada kan akarken Kurban Bayramı'nın idrakleri aydınlatması, gönülleri yumuşatması, insanlığa vicdani ve merhameti hatırlatmasının en büyük arzuları olduğunu ifade etti. Erdoğan, şunları söyledi: "Tarih boyunca, ne ecdadımız, ne de biz, başka ülkelere ve halklara asla çıkar nazarıyla bakanlardan olmadık. Biz bölgemizde barış, huzur, güvenlik ve refah istiyoruz. Bölgemizdeki hiç bir ülkenin, iç işlerinde de, topraklarında da, gözümüz yok. Ancak, bölge krizlerle çalkalanırken, kan ve gözyaşı sel olup akarken, masum çocuklar, kadınlar, insanlar toplu halde öldürülürken; milyonlarca insan, evinden, barkından, toprağından tehcir edilirken, bizim bunlara seyirci kalabilmemiz elbette mümkün değildir. Güçlü bir devlet olmanın gereği, sınırlarının içi kadar, dışında da güvenlik ve barış için mücadele verebilmektir." Erdoğan çözüm süreciyle ilgili ise "Milletimizin kardeşliğini ve birliğini daha da pekiştirecek olan Çözüm Süreci, karanlık ellerin sabotaj girişimlerine rağmen sabırla ilerliyor. Türkiye enerjisini artık gereksiz tartışmalarla, yasaklarla, kısıtlamalarla, korkularla heba etmeyecek. Enerjisini 2023, ardından 2053 ve sonrasında da 2071 için seberber edecek" dedi. Liderlerin mesajları şöyle: TBMM Başkanı Cemil Çiçek: "Irak ve Suriye'deki içsavaş nedeniyle bölgede derin bir güvensizlik hakim. Çabamız, kardeşlerimizin çektiği acıların bir an önce sona ermesi için."

GÜÇLÜ TÜRKİYE VURGUSU

Başbakan Ahmet Davutoğlu: "Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmeler, güçlü bir Türkiye'ye sadece 77 milyon vatandaşımızı değil büyük acılar yaşayan bölgemizin de, insanlığın da büyük ihtiyaç duyduğunu gösteriyor." CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Görüyoruz ki Türkiye ve bölgemizde yaşayan insanlar bu güzel bayramı savaşın, haksızlığın ve yoksulluğun gölgesinde yaşıyor. " MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: "Hiç şüphe yok ki milletçe sımsıkı kenetlenmeliyiz ve aramıza girme engeli taşıyan, kardeşliğimizi baltalama hedefi güden hiçbir kötü niyete müsade göstermemeliyiz."

SÜLEYMAN ŞAH'TAKİ ASKERLERİ UNUTMADI
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Süleyman Şah Saygı Karakolu'nda nöbet tutan 50 kişilik bordo bereliler için ayrı bir bayram mesajı yayımladı. Erdoğan şunları söyledi: "Türkiye Cumhuriyeti devleti, vatanının her karış toprağını savunmak için bir an bile tereddüt etmeden tüm imkanlarını seferber etmekten asla kaçınmayacaktır. Süleyman Şah Saygı Karakolu'nda yalnız olmadığınızı, milletin hayır dualarının her an sizlerle birlikte olduğunu bir kez daha teyit etmek isterim. Gerektiğinde, Silahlı Kuvvetlerimiz tereddüt etmeden ve bir an bile gecikmeden yanıbaşınızda olacaktır."

ERDOĞAN VE BİDEN IŞİD'İ GÖRÜŞTÜ
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Edinilen bilgiye göre, görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye ve Irak'taki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Türkiye ve ABD'nin iki müttefik olarak bölgede ortak bir strateji izlemeye devam etmelerinin önem taşıdığı vurgulanan görüşmede, IŞİD başta olmak üzere terörle ortak mücadele konusunun da ele alındığı kaydedildi. Biden, Kobani başta olmak üzere kaos ortamından kaçan mültecilere kucak açması ve yardım eli uzatmasından dolayı Türkiye'nin takdir edildiğini belirtti. Erdoğan'ın da yaşanan bu drama çözüm üretme açısından Suriye'de uçuşa yasak bölge ilan edilmesi ve bir güvenli bölge oluşturulmasının Türkiye açısından büyük önem taşıdığına dikkati çektiği ifade edildi. Görüşmede, Türkiye ve ABD'nin önümüzdeki süreçte, tüm bu konularda, diplomatik, askeri ve istihbari istişareler başta olmak üzere her açıdan yakın temasta olmaya devam etmeleri hususunda da mutabık kalındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kimsenin toprağında gözümüz yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN