Anayasa'da başkanlık modeli olsun

Giriş Tarihi: 5.10.2014

Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu, yeni anayasa için 2015'i işaret etti. Başkanlık sisteminin yeni anayasada olması gerektiğini belirten Kuzu, "Parlamenter sistem iflah olmaz" dedi

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeni anayasaya yönelik değerlendirmeleriyle ilgili konuştu. Kuzu, "Yeni anayasa olsun ama bu anayasanın getirdiği model de başkanlık modeli olsun" dedi. Anadolu Ajansı'na konuşan Kuzu, sözlerini şöyle sürdürdü:

'BAŞKANLIK OLSUN'
"Son günlerde paralel yapı olarak isimlendirilen, daha önce de aynı yerde sol kesim 'bura benim' diye sahip çıkıyordu, HSYK'ya baktığımız zaman. Buralarda bazı sorunlar var, bunları değiştirmek lazım. Ama bu işin çok özel bir bölümü. Asıl olan, yeni, sivil bir anayasa şart. O noktaya gelindiğinde, AK Parti olarak ayrıldığımız nokta var. Diyoruz ki; yeni anayasa olsun ama bu anayasanın getirdiği model de başkanlık modeli olsun"

'SİSTEM İFLAH OLMAZ'
"Yoksa mevcut anayasanın yenisini yapsak, diyelim ki bunun adı parlamenter model, iflah olmaz model. Bu model risk üretir, koalisyonlar getirir. Bu bakımdan yapılması gereken yeni anayasada söylediğimiz kaygıları da dikkate alarak bir düzenleme yapmak lazım. Bunun da tek çözümü başkanlık modeli gözüküyor."

'HEDEF YENİ ANAYASA'
"AK Parti'nin hedefi, milletten yeni bir anayasa yapma gücü istemek. Onu sağlayabilirsek çok iyi olacak. Sağlayamazsak tabii Türkiye'nin işi çok zor demektir. Yeni Meclis'te de tablo böyle olursa, o ortamdan başkanlık modeli çıkmaz. AK Parti olarak, çoğunluğu alırsak biz bu işi yaparız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anayasa'da başkanlık modeli olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN