Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Paralel yapı hâkim ve savcıları fişledi'

Kurucuları arasında olduğu 'ın, paralel yapının eline geçmesiyle birlikte Yargıda Birlik Platformu'na katılan Danıştay Hâkimi Fetih Sayın: YARSAV artık tamamen paralelin elinde. Paralel yargı, hâkim ve savcıları fişleyerek önlerini kesti

Giriş Tarihi: 6.10.2014
() seçimlerine günler kala paralel yapının uydusu 'a içeriden itiraz sesleri yükselmeye devam ediyor. YARSAV'ın kurucularından olan ve 4 yıl YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan ile birlikte çalışan Danıştay Tetkik Hâkimi Fetih Sayın da bu isimlerden biri. 12 Ekim HSYK seçimlerinde Yargıda Birlik Platformu (YBP) ile birlikte hareket eden Fetih Sayın ile HSYK seçimlerini ve Türkiye yargısının geleceğini konuştuk.

YARSAV PARALELİN UYDUSU


Paralel yapının YARSAV'ı ele geçirme operasyonunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Paralel yapı çok stratejik çalışan bir örgüt. Bunlar her şeyi adım adım gerçekleştiriyorlar. Başta birkaç kişi ile içimize nüfuz etmişler. Önce Ömer Eminağaoğlu'nu hedef aldıklarını görüyoruz. Bir kişiyi hedefe yerleştirdikleri an ona artık bir gömlek giydiriliyor. Başka konularda eleştirilebilir ama o dönemde Ömer Eminağaoğlu'na yapılan haksızlıktı.
YARSAV'ın paralel yapının etkisine girmesinde Emine Ülker Tarhan'ın etkisi hiç olmadı mı?
YARSAV artık birlikte görüntü vermiyor, artık tamamen cemaatin kontrolünde. Ülker hanım ya da Ömer bey bu işin sorumlusu değil. Seçimlere yaklaşılırken üye olmak istiyoruz diyerek üye oluyorlar. O zaman ben bu işte bir tuhaflık olduğunu düşünüyordum. Son 2 ayda ne oluyor da bu kadar kişi üye oluyor dedim. Ama oy çokluğu ile bir anda 200 kişi derneğin üyesi yapıldı. Son gelişmelerden sonra birçok YARSAV üyesi istifa etti. 130 kurucu üye ayrıldı. Çok kişinin de ayrılacağını biliyorum. Birçoğu da kalben ayrılmış ama üşendiği için istifa etmiyor.
Paralel yapı YARSAV'dan neden bu kadar rahatsız oldu?
O dönem YARSAV paralel yapıyı çok rahatsız eden işler yaptı. Öncelikle hal kâğıtlarını bilinir hale getirdik. O hal kâğıtları hâkim ve savcıların geleceğini belirler. Biz bu sicilimizi öğrenemiyorduk. İç işlem diyerek bunu bize bildirmediler. YARSAV bu kuralı bozdu.
Hal kâğıtlarını kullanarak neler yapıldı?
Paralel yapı üyeleri müfettiş olarak atandı. Dün atanan müfettiş 20 yıllık hâkim veya savcıyı denetliyordu. Diyelim dört dörtlük bir hâkimsiziniz sizin hakkınızda hal kağıtlarında "kaleme ilgisiz" deniliyor. "Kaleme ilgisiz" demek paralel yapıya uzak demek. Asla başkan olmasın demek. Elbette buna bir fişleme diyebiliriz.

PANİK HAVASI İÇİNDELER


HSYK seçimleri yaklaştıkça paralel yargıda bir tutum değişikliği görüyor musunuz?
Panik havası içindeler. Sürekli yafta yapıştırmaya çalışıyorlar. Bizi hükümete biat eden bir grup olarak lanse ediyorlar. Adayları tanıyanlar bunun doğru olmadığını anlıyor.
YBP aday tanıtım toplantısı beklenenin üzerinde bir ilgi gördü. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yargıda Birlik Platformu'nun adayları Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde 2000 hâkim - savcı önünde bir etik sözleşmeyi imzaladı. Bu çok önemli bir açıklamadır. Gün geçtikçe daha akılcı ve daha sağduyulu tepkiler alıyoruz. Önceden bir güvensizlik vardı. Şimdi bu tepki ortadan kalktı. Her geçen zaman bizim lehimize işliyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Paralel yapı hâkim ve savcıları fişledi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN