İkinci Ordu'ya koridor takviyesi

Giriş Tarihi: 8.10.2014

Sınıra tank duvarı kuran TSK, müttefik uçaklarına hava koridoru açmak için de hazırlık yapıyor. Malatya'daki 2'nci Ordu ve Hava Üs Komutanlığı takviye ediliyor

Birleştirilmiş Irak ve Suriye tezkerelerinin TBMM'de kabul edilmesinden sonra, uluslararası koalisyondan gelebilecek taleplere karşı, askeri hazırlıklar da devam ediyor. Sınıra tank duvarı kuran TSK, Malatya'daki 2'nci Ordu'yu ve Hava Üs Komutanlığını takviye ediyor. Ankara'nın gündeminde müşterek hava harekât merkezi ve hava koridoru açılması konuları da bulunuyor.

İKİ ÖNEMLİ KONUK
Ankara, bu hafta önemli iki misafiri ağırlayacak. ABD Başkanı Obama'nın IŞİD'e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi olan emekli General John Allen Ankara'ya gelerek, IŞİD'e karşı yürütülecek mücadele için görüşmeler yapacak. Ayrıca NATO'nun yeni Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Türkiye'yi ziyaret edecek. Her iki ismin de yarın günü Türkiye'ye gelmesi beklenirken, Stoltenberg, sınırdaki IŞİD tehdidi için "Türkiye, Suriye'deki şiddet olaylarının bir sonucu olarak herhangi bir saldırıya uğrarsa NATO'nun yanında olacağını bilmelidir" açıklaması yapmıştı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da, NATO'nun IŞİD için plan hazırladığını söylemişti. Stoltenberg, ziyaret sırasında sınırdaki son durum hakkında bilgi alarak, NATO'nun yapabileceklerini Ankara'ya anlatacak.

HAVA KORİDORU GÜNDEMDE

Türkiye, NATO'nun hazırladığı IŞİD planı kapsamında hem NATO müttefiklerinden hem de IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyondan gelebilecek taleplere karşı hazırlık yapıyor. Bu talepler arasında savaş uçaklarına hava koridoru açılması konusunun gündemde olduğu öğrenilirken, Ankara'nın da bu ihtimale karşılık hazırlık planlarının masada olduğu ifade ediliyor. Ayrıca müttefik ülkelerle yapılan görüşmelerde müşterek harekât koordinasyon merkezi kurulmasının da gündeme geldiği, Türkiye'nin IŞİD stratejisini hazırlarken müşterek koordinasyon merkezini de göz önüne aldığı belirtiliyor.

2'NCİ ORDU'YA TAKVİYE SÜRÜYOR

Orgeneral Adem Huduti komutasındaki 2'nci Ordu'ya yönelik takviyeler ise sürüyor. Malatya'da sınıra yakın durumdaki 2'nci Ordu'ya daha önce asker takviyesi yapılırken, şimdi de zırhlı birliklerle yapılan takviyeler sürüyor. Ülkenin iç ve batı kesimlerindeki birliklerden bölgeye tank ve topların intikali devam ediyor. Sınırın hattına yapılacak yeni takviyelerle mekanize birliklerin daha da güçlendirileceği ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci Ordu'ya koridor takviyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN