Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sokağa çıkma yasağı uzayacak mı?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır'daki sokağa çıkma yasağı kararına ilişkin, "Amacımız bu şehirde yaşayan 1 milyon insanın can ve mal güvenliğinin sağlanmasıdır" dedi.

Giriş Tarihi: 8.10.2014 16:43
Bakan Eker, beraberinde Vali Hüseyin Aksoy ile Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, Diyarbakır'da yaşanan olaylarda 10 kişinin öldüğünü, 45 kişinin yaralandığını söyledi.

Bakan Eker, Diyarbakır'ın bugün genel anlamda sakin olduğunu ve sokağa çıkma yasağı kararına uyulduğunu belirtti.

IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde AK Parti Kayapınar İlçe Başkanlığı, kamu binası, esnafa ait iş yerlerinin tahrip edildiğini dile getiren Eker, "Diyarbakır'da çok sayıda iş yeri ya yakıldı ya tahrip edildi ya da yağmalandı" dedi.


"BARIŞIN VE SULHUN DİLİNİ KULLANMALIYIZ"

Can ve mal güvenliğinin sağlanması için alınan sokağa çıkma yasağının devam ettiğini aktaran Eker, şöyle konuştu:

"Diyarbakır şu an sakin. Bu kararın devam edip etmeyeceğini bu gece arkadaşlarımız değerlendirecekler. Ona göre tekrar karar gözden geçirilecek. İnşallah devam etmesi gerekmeyecek bir sükunet olur ve hayat normale döner. Amacımız bu şehirde yaşayan 1 milyon insanın can ve mal güvenliğinin sağlanmasıdır. Vatandaşlarımızın sağduyulu ve soğukkanlı bir şekilde meseleye yaklaşması, özellikle siyasi sorumluluğu olan hemşehrilerimizin sorumlu bir dil kullanmaları, tahrik edici, kışkırtıcı beyanatlardan kaçınmaları son derece önemlidir. Barışın ve sulhun dilini kullanmalıyız."


"BÖLÜCÜ ÖRGÜT SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN HALKI SİLAH KULLANMAYA TEŞVİK EDİYOR"

Bakan Eker, sosyal medya üzerinden hükümete dönük tamamen gerçek dışı isnatlarla vatandaşların kışkırtılmaya çalışıldığını kaydetti.

Bu konuda vatandaşların dikkatli olmasını isteyen Eker, şöyle devam etti:

"Çünkü sosyal medyada dönen bilgilerin çoğu gerçek dışı, maksatlı ve kaos yaratmaya dönük. Tıpkı Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin IŞİD ile ilgili politikası hakkında söylenenlerin doğru olmadığı gibi. Halk galeyana getiriliyor. Bölücü örgüt maalesef, sosyal medya üzerinden halkı silah kullanmaya teşvik ediyor, kışkırtıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokağa çıkma yasağı uzayacak mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN