AB'den Türkiye'ye çözüm süreci alkışı

'nda çözüm sürecinin "münferit olaylara rağmen" sürmesine övgüde bulunuldu ve "Terörün bitirilmesi ve sosyal entegrasyona yönelik kanun, sürece yasal zemin oluşturdu" dendi.

Giriş Tarihi: 9.10.2014
Avrupa Birliği, Türkiye'nin 2014 İlerleme Raporu'nu onayladı. Türkiye'nin son bir yılda 35 müzakere faslının büyük çoğunluğunda önemli ilerlemeler sağladığı da ifade edilen raporda, 10 Ağustos'ta ilk kez doğrudan halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB katılım müzakerelerinin Türkiye için stratejik hedef olarak kalmaya devam ettiğini vurguladığı kaydedildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 62'nci hükümetin programında da AB katılım müzakerelerine öncelik verildiği anlatıldı. Rapordan satırbaşları şöyle:
YASAL ZEMİN OLUŞTU: Kürt meselesinin çözümünü hedefleyen süreçte seçenekler genişçe ve özgürce tartışıldı. Mahalli ve genel seçimlerde Türkçe dışındaki dillerde siyasi propaganda yapılabilmesini mümkün hale getirdi. Yüzde 3 barajını aşan partilere kamu yardımı sağlandı. Anadilde özel eğitime müsade edildi. Kürtçe harfler X, Q, W'nun kullanımına ilişkin ceza kaldırıldı. Nevruz dahil genel itibarıyla olumlu bir hava hakim. Terörün bitirilmesi ve sosyal entegrasyonu kuvvetlendirmeye yönelik TBMM'nin haziranda kabul ettiği yasa, çözüm süreci müzakereleri için kuvvetli bir hukuki zemin sağlamayı hedefliyor. Süreç güneydoğudaki münferit tansiyonlara rağmen devam etti.
ASKER SİYASETE GİRMEDİ: (Sivil-asker ilişkileri) Genelkurmay, çözüm sürecine ilişkin tek istisna dışında yetkisini aşarak siyasi konularda yorum yapmaktan imtina etti" değerlendirmesi yer aldı. Genel olarak ordu üzerinde sivil denetim sabit kaldı, istihbarat servisinin sivil denetiminde ilerleme kaydedilmedi. İstihbarata yargı denetimi bir hayli daraltıldı ve sektörün mali şeffaflığı daha da sınırlandırıldı. Ordunun, polisin, jandarmanın ve istihbarat servislerinin sivil denetimini iyileştirecek reformlara ihtiyaç vardır.
PAHA BİÇİLMEZ DESTEK: Suriye'deki çatışmalar nedeniyle 1 milyondan fazla sığınmacı Türkiye'ye geçti ve 220 bini "iyi organize edilen ve iyi yönetilen" 22 kampta barındırıldı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin yardımıyla haziran itibariyle kampların dışındaki yaklaşık 580 bin Suriyeli'nin kaydını yaptı. Kaydedilenlere bedava sağlık ve eğitim hizmeti verildi. Bu durum yerel kapasite ve kaynakları kaydadeğer basınç altında bıraktı. Suriyeli sığınmacılara paha biçilemez desteği nedeniyle övülmelidir.
AÇIK ŞEKİLDE TARTIŞILDI: İfade özgürlüğü bağlamında Türkiye'de Ermeni meselesi ve Kürt sorunu gibi hassas mevzular açık ve canlı şekilde tartışılabildi. Çok sayıda gazetecinin işten çıkarılmasının ve medya sahiplerinin bilginin yayılmasını aşan menfaatleri basında yaygın otosansüre neden oldu.

BOZKIR: OBJEKTİF VE DENGELİ BİR RAPOR

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, 2014 İlerleme Raporu'nun "objektif ve dengeli" olduğunu söyleyerek, "Raporun hazırlık sürecinde getirdiğimiz birçok önerimizin dikkate alındığını görüyoruz" dedi. Doğası gereği yer yer eleştirilere yer verilen raporun esas itibariyle objektif ve dengeli olduğunu belirten Bozkır, "Haklı ve makul eleştirileri dikkatle not edeceğiz. AB sürecinin ve reform çalışmalarının ilerlemesinde yapıcı bir unsur olarak kullanacağız. Katılmadığımız eleştirileri ve maddi hataların olduğu alanları da Komisyon'un dikkatine ayrıca getireceğiz" dedi. Bozkır, raporda Çözüm Süreci ve Demokratikleşme Paketi başta olmak üzere pek çok reformdan övgüyle bahsedildiğini ayrıca Türkiye'de işleyen piyasa ekonomisinin varlığının teyit edildiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den Türkiye'ye çözüm süreci alkışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN