Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demirtaş: Şiddet durmalı

Kobani'nin IŞİD tarafından kuşatılması gerekçesiyle son 2 günde Türkiye'de yaşanan olayların ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bir açıklama yaptı: Artık şiddet uygulanmamalı, hiçbir yerde şiddete başvurulmamalıdır. Şiddete destek olunmamalıdır. Şu saatten itibaren şiddet durmalıdır.

Giriş Tarihi: 9.10.2014 13:49 Güncelleme Tarihi: 9.10.2014 14:25
Sözlerine "Ortak çağrılarımız paylaşmak istiyoruz" diye başlayan Demirtaş şunları söyledi:

"Bugün bu noktaya nasıl gelindiği doğru analiz edilmeli. Ortadoğu'nun bu kadar kaotik ortamında neredeyse son 30 yıldır yaşanan iç savaşlar ve Türkiye'de yansımaları basit bir HDP suçlamasıyla tarif edip dosyayı kapatanlar hata yapmış olurlar. Bu kadar yüzeysel yaklaşımla HDP'nin suçudur diyenler olup bitenlerden hiçbir şey anlamamış demektir...

Öcalan'ın çağrısıyla başlayan bir barış süreci var. Ve bu süreçle ilgili oyalama, zaman çalmaya tepki vardı. Çözüm süreciyle ilgili beklentili ruh halini unutmamak lazım.

Suriye'de yaşanan iç savaşın ilk gününden bu yana hükümetin Suriye yaklaşıımını eleştirdik. Bunun Türkiye'de kırılmalara yol açtığını söyledik. Fakat hükümet orada yaşayan halkları siyasi düşüncesine göre ayırarak yardım etti. Bunların Türkiye'de yansımaları oldu, kırılmalar yarattı.

Dönemin Başbakanı Erdoğan, defalarca 'Suriye bizim iç meselemizdir' dedi. Ama mesele Kobani olunca, 'başka ülkede yaşananları niye bizim iç meselemiz haline getiriyorsunuz' denmesi kırılma yarattı. Suriye iç meseleyse Kobani evimizin içindeki meseledir.

Şimdi ortada bir IŞİD tehdidi var ve Kobani'de bir katliam yaşanıyor. Halkımız büyük bir direniş sergiliyor. 25 gündür kendi hükümetimize, bu katliama sessiz kalmayalım diye çağrı yapıyoruz. Başbakan'la görüştük ve umudu büyütmeye çalıştık. Başbakan'a da öfke birikimini ve yaşanan kırılmayı anlatmaya çalıştık. Kritik ve hassas bir dönem dedik ve rica ettik.

Başbakan'a, 'Kürtlerin de devleti olduğunuzu pratikte gösterin' ricasında bulunduk. Sadece kınamakla yetinmek, 'içeriye aldık daha ne yapalım demek kırıcıdır' dedik. Çözüm sürecini de doğrudan etkileyen bir olaydır dedik.

Gelinen süreçte insanlar sokağa çıkmaya başladı. Hiçbir yerde şiddet kullanılması yönünde çağrı yapmadık. Çağrımız insani bir çağrı ve siyasi müdahale davetiydi. Şiddeti büyüten HDP'nin çağrısı değil. Tahrik edenleri bulmak hükümetin görevidir.

ÖCALAN'DAN KOBANİ MESAJI


Dün gece itibarıyla sayın Öcalan ile kısa bir mesaj bağlantısı kurma imkanı doğdu. Kendisinin de katliam ve büyük provokasyon tehlikesine karşı diyalog ve müzakereyi hızlandırma yöntemini bütün taraflara telkin, tavsiye, önerdiğini belirtmek istiyoruz.

IŞİD Mürşitpınar'a yükleniyor haberini alınca halkı eyleme çağırdık

İlk Varto'dan ölüm haberi geldi. Batmanda karanlık silahlı sivil kişilerin silahla göstericilere ateş ettiği haberi geldi ve film koptu.

ŞİDDET ŞU ANDAN İTİBAREN DURMALIDIR


Bütün bu olayların sebebi HDP'nin çağrısıdır demek hatadır. Bütün bu Ortadoğu konusunda çözüm bulmak istiyorsak ele ele vermeliyiz. Kürtler bu vatanın düşmanı değildir. Başımıza glecek en büyük felaket halklar arasında olacak savaştır. Türkiye'den bir Suriye yaratmak isteyenler var. Biz Türkiye'nin gerçek bir kardeşlik ve barış toplumu olması için uğraşıyoruz.

Hiç bir yerde tek bir şiddet eylemine kimse yönelmemelidir.

Arkadaşlarımız bu çerçevede Yalçın Akdoğan'la görüşme gerçekleştirmişti. Biz diyalogtan yanayız. Kobani'ye sahip çıkmak isteyenler müdahale edilmemelidir ancak şiddet şu andan itibaren durmalıdır.

TÜRKİYE SURİYE SAVAŞINDAN UZAK DURMALIDIR


Kobani'ye sahip çıkmanın çok yöntemi var, somut yardım ulaşmazsa onun adı yardım olmaz. Türkiye'nin politik olarak bunun arkasında olduğunu göstermesi iyi olacak. Tükiye dışında başka kanal yok. Türkiyenin kesinlikle Suriye savaşında uzak durması lazım. Bir de müzakere sürecini hızlandırarak izleme ve görüşme heyetlerini genişletmemiz lazım .
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş: Şiddet durmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN