Atalay: Olaylarda 1 kişi polis kurşunuyla öldü

AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Kobani eylemlerinde yaşamını yitiren 31 kişiden 1’inin polis kurşunuyla öldüğünü söyledi. Kobani’de PYD militanları dışında kimse kalmadığını ifade eden Atalay, “Hepsi Türkiye'ye gelmiştir” dedi.

Giriş Tarihi: 10.10.2014 14:37 Güncelleme Tarihi: 10.10.2014 14:37
AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Kobani'yle ilgili eylemlere ilişkin açıklama yaptı.

Atalay, özetle şu ifadeleri kullandı:

"HDP sorumsuzca açıklama yapıyor. Kobani için acil eylem çağrısı yapıyorlar. Bir siyasi parti sokağa çağırıyor. Bu siyaset değildir. O çağrı şiddeti içerir. O çağrıyı yaparsanız fırsat bulan provokatörler olabilir.

Türkiye'nin 35 ilinde eylem oluyor. Bu yanlışı milletimiz gördü. 122 bin kişi katılıyor. Bu bir mitinge katılan insan sayısı kadardır. Sadece marjinal bir grup, partinin militanları katıldı. Ölümler grupların kendi aralarındaki çatışmasından oldu. 31 kişiden biri polis kurşunuyla ölmüştür.

Suriye politikasında uluslararası hukukun içinde kaldık. Şu anda orada Kobani'de PYD militanları dışında kimse kalmamıştır. Hepsi Türkiye'ye gelmiştir. Suriye'ye girerek askeri harekette bulunmadık, bulunamayız.

Diplomatik süreçlerde Suriye tezimiz belli. Esad rejimi konusunda aktif bir tutum sergilenmezse bölgede istikrar sağlanmaz.

Güvenli ve tampon bölge oluşturulmasını talep ediyoruz, bunlar oraya girmemiz için meşruiyet zemini sağlar.

Türkiye'yi sürekli IŞİD'e destek veren konumda yansıtıyorlar. CHP ve HDP de buna destek veriyor. Türkiye IŞİD'in söylem ve faaliyetlerini lanetlemektedir, ben de buradan lanetliyorum. Biz Esad'a ne kadar karşıysak IŞİD'e de o kadar karşıyız.

Bu sadece AK Parti'ye değil, Türkiye yönelik bir algı operasyonudur. Bunun etkisi uzun sürer. CHP uluslararası algı operasyonunda hiçbir zaman Türkiye'nin yanında olmadı. CHP'ye çağrı yapıyoruz. Ana muhalefet partisi daha sorumlu bir siyaset yapmalıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atalay: Olaylarda 1 kişi polis kurşunuyla öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN