Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: Türkiye çatışmaların hiç birinde taraf değildir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin bölgesinde yaşanan çatışmaların hiç birinde taraf olmadığını belirterek 'Türkiye hiçbir mezhebin hiçbir etnik kökenin yanında veya karşısında değildir. Bütün bu krizler başladığı günden itibaren bizim tarafımız hep barış oldu, diyalog oldu. Bizim tarafımız hep insanların özgür bir şekilde bir arada yaşama çabaları oldu' dedi.

Giriş Tarihi: 10.10.2014 14:06 Güncelleme Tarihi: 10.10.2014 16:33
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon Atatürk Alanı'nda düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Yaklaşık 52 milyona mal olan 17 tesisin toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, konuşmasının başında dün Bingöl'de şehit edilen polislere rahmet dileyerek "Dün Bingöl'de hain bir saldırı neticesinde şehit olan 2 polisimize Allah'tan rahmet ailesine, milletimize sabırlar diliyorum. Yaralı polislerimize rabbimden şifalar diliyorum. Yaralı Emniyet Müdürümüz ile az önce bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Hamdolsun durumları iyi. Rabbim şifalarını acilen versin. Hainlerin peşine düşüld�� ve ölü olarak ele geçirildi. Diğer sorumluların da yakalanması için operasyonlar devam ediyor. Milletimizin, emniyet teşkilatımızın başı sağolsun diyorum. 10 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 71 gibi bir oy oranı ile şahsıma verdiğiniz destekten ötürü teşekkür ediyorum. Bugün anlamlı bir gün. Cumhurbaşkanlığı seçimin yapıldığı günden buyana öyle bir tevafuk ki bugün 61. gün 10 Ağustos'ta seçimi yaptık şimdi 61. günde Trabzon'da toplu açılış ve teşekkür ziyaretimiz gerçekleşiyor. Trabzon kendisinden beklenin en güzel şekilde yaptı. Trabzon kendisine yaraşanı yakışanı yaptı. 12 yıl boyunca 8 seçimde Trabzon bizle en güçlü desteği veren illerden olmuştur. Son 9.seçimde de Trabzon yine yanımızda oldu yine bize çok güçlü destek verdi. Rabbim hepinizden razı olsun. Ahde vefanızdan, desteğinizden, itimadınızdan dolayı her birinize şükranlarımı sunuyorum. Başbakanlık dönemimizde olduğumuz gibi Cumhurbaşkanlığı dönemimizde de Trabzon'a mahçup olmayacağız. Başbakanlığımız döneminde başlattığımız projeleri tek tek takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE ÇATIŞMALARIN HİÇ BİRİNDE TARAF DEĞİLDİR

Erdoğan, konuşmasında Ortadoğu'da son dönemde yaşanan olaylara gönderme yaparak 'Bölgemiz son derece hassas son derece kritik bir süreçten geçiyor. Suriye'de Irak'ta son derece kanlı çatışmalar yaşanıyor. Bugün buradan tüm ülkeme, tüm milletime, tüm dünyaya açık açık ifade ediyorum. Türkiye bölgemizde yaşanan çatışmaların hiç birinde taraf değildir. Türkiye hiçbir mezhebin hiçbir etnik kökenin yanında veya karşısında değildir. Bütün bu krizler başladığı günden itibaren bizim tarafımız hep barış oldu, diyalog oldu. Bizim tarafımız hep insanların özgür bir şekilde bir arada yaşama çabaları oldu. Suriye ve Irak'ta; Arap, Türkmen, Ezidi, Süryani hiçbir ayrım yapmıyorum. Sünni, Şii, Nusayri, Müslüman, Musevi, Hristiyan ayrımı yapmıyoruz. Çünkü biz yaradılanı yaradandan ötürü sevdiğimiz hep söyledik ve söylüyoruz. Fakat bizi ne ülkemizin belli bir kısmı ne de dünyanın belli ülkeleri anlamadı, anlamamakta hala direnenler var. Terör örgütlerine karşı son derece ilkeli son derece sorumlu dik bir duruş sergiliyoruz. Çünkü biz ülkemizde 30 yılı aşkın süredir PKK'ya karşı çok insanımızı kaybettik. Aynı şekilde şimdide Irak'ta başlayıp Suriye'de palazlanan ve hala Irak ve Suriye'de terör estiren İŞİD'e karşı da aynı tavrımızı sürdürüyoruz. Bunun dışındaki terör örgütleri de onlar da bizim için tehdittir. Onlara karşı da her türlü tedbiri alıyoruz, alacağız' şeklinde konuştu.

'Irak ve Suriye'den kaçan insanlara kapımızı açtık. 1,5 milyonu aşkın insanı şuanda ülkemizde biz misafir ediyoruz' diyen Erdoğan, 'Niye ? bu bizim insanlık anlayışımızdır. Vicdani anlayışımızdır, İslami anlayışımızdır. Biz bundan dolayı bunları yaptık. Onları terörist eylemlerin, kurşunların, bombaların ardında bırakamazdık. Devlet terörü estiren Esed rejiminin altında bırakamazdık. Onlar bu ülkeye hicret ediyorlar biz onlara ensar olmaya mecburduk. Bunu yaptık hala daha yapıyoruz. Bugüne kadar 4,5 milyon dolar bizim harcamamız oldu. Şuanda sadece Avrupa'da 130 bin sığınmacı var, Avrupa bundan dert yanıyor. Ama sadece ülkemizde ise 1,5 milyon sığınmacı var. Bizim farklılığımız batıya göre bu. Bakın tekrar ediyorum; Suriye ve Irak'taki hiçbir etnik köken arasında ve hiçbir mezhep arasında ayrım yapmıyoruz. Aynı şekilde terör örgütleri arasında 'bu iyidir, bu kötüdür' şeklinde bir ayrıma asla ve asla gitmiyoruz. Türkiye'yi doğrudan ilgilendiren bu hadiseler karşısında uluslar arası hukuk içinde ilkeli, sorumlu ve sağduyulu bir tavır sergiliyoruz. Bölgede akan kanın biran önce durması ve insanların evlerine dönebilmesi, Irak ve Suriye'de herkesi kucaklayan adil bir yönetimin gelmesi için elimizden ne geliyorsa yaptık, yapıyoruz' şeklinde konuştu.

BUNUN HESABINI BU DÜNYADA DA EBEDİ ALEMDE DE VEREMEZLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin iç ve dış politikasını teröristlerin, sokak serserilerinin şiddet eylemleri ile belirleyecek bir ülke olmadığını belirterek 'Hem sokaktaki o maşaları hem onların maşalarını tutan efendileri bilsinler ki Türkiye sokak eylemlerinden korkup istikamet değiştirecek bir ülke değildir' dedi.

Konuşmasında Kurban Bayramı'nın 4. Günü Gaziantep Islahiye'de mültecilere seslendiğini ve orada çadırları dolaştığını belirten Erdoğan 'Mültecilerin hepsi bize Türkiye'ye dua ediyorlardı. 'Siz bizi Esed'in zulmünden kurtardınız' diyorlardı. Şimdi bazı komşu ülkelerin kalkıp da Esed rejimini korumak için hala ellerinden geleni yapmaları akla ziyandır. Örgüt olarak teröristler olduğu gibi devlet bazında devlet terörü estirenler var. İşte bunun örneği Suriye'dir, Suriye'nin şuanki yönetimidir. Bizim Suriye halkı bizim kardeşimizdir. Bizim Suriye halkı ile bir sorunumuz yok ama Suriye yönetimi ile evet sorumuz var. 250 bine yakın insanı öldüren böyle bir rejime nasıl alkış tutabiliriz ? Halkı Müslüman olan ülkeler Esed rejimine sahip çıkıyorsa bunun hesabını bu dünyada da ebedi alemde de veremezler. Dürüst olmaya mecburuz. Esed rejiminin kimyasal silahlarla konvansiyonel silahlarla insanları katletmesinin hiçbir izahı olamaz. Şuanda 1,5 milyon bizde 1,5 milyon insan Lübnan'da, 1 milyon insan Ürdün'de ve diğer ülkelerde yaklaşık 5-6 milyon Suriyeli kendi evlerinin yurtlarının dışında yaşıyor' diye konuştu.

"İLKELİ VE DİK DURUŞUMUZ RAHATSIZ EDİYOR"

Türkiye'nin bölge meseleleri karşısında ilkeli ve dik duruşu bazı çevreleri ciddi şekilde rahatsız ettiğini vurgulayan Erdoğan ' Büyüyen Türkiye ekonomisi, hem içerde hem dışarıda birilerini ciddi şekilde rahatsız ediyor.Demokratikleşme alanında yaptıklarımız, özellikle kardeşliğimizi güçlendirecek çözüm süreci içerde ve dışarıda birilerini rahatsız ediyor. Önce Türkiye teröre destek veriyor diye algı operasyonu yaptılar başarılı olamadılar. Ardından Türkiye ekonomisine karşı algı operasyonu yaptılar orada da başarılı olamadılar. Kredi derecelendirme kuruluşlarını devreye soktular onda da başarılı olmaya çalıştılar, başarılı olamayacaklar. Şuanda da içerdeki piyonlarını, içerdeki maşalarını kullanarak sokakları terörize etmek gibi alçakça bir yöntem uygulamaya başladılar. İnanın bunda da başarılı olamayacaklar. Gezi olaylarında, 17-25 Aralık Darbe Girişimi'nde başarılı olmadılar. 30 Mart ve 10 Ağustos seçimlerinde başarılı olamadılar. Şimdi de bu kirli olaylarda başarılı olamayacaklar. Son birkaç günde çıkan Vandallık ve yağmacılık olaylarında maalesef 31 insanımız hayatını kaybetti. Kamu binalarına, yav bindikleri belediye otobüslerine, esnafın iş yerlerine, Kızılay kan araçlarını bile alçakça saldırdılar. Türk bayraklarına haince saldırdılar, Atatürk büstlerini kırdılar, yıktılar' ifadelerini kullandı.

"SEN O AKLI KENDİNE SAKLA"

Erdoğan, konuşmasında 'Ne yazık ki ana muhalefet partisi bakıyorsunuz bunlara sahip çıkıyor' diyerek CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sert eleştirilerde bulundu. Erdoğan, şunları söyledi:

'Aynı şekilde yine parlamentoda bir eylemlerde bunlarla birlikte hareket ediyor. Ana muhalefet partisi ile bu parti tezkere oylamasında beraber hareket ettiler. Orada tezkereye karşı çıkanlar şimdi Türkiye'nin Kobani'ye asker göndermesini konuşuyor. Biz Kobani'den 200 bin insanı içeri aldık. Olay sadece Kobani mi ? Olay sadece Kobani'deki kürt kardeşlerimiz mi ? Suriye'de 250 bin insan öldürülürken sesi çıkmayan ana muhalefet partisi ile bu muhalefet partisi şimdi ne oldu da bunların sesi çıkıyor ? Ana muhalefet partisinin başındaki zat, Esed'i korumak için mi uğraşıyor ? Şimdi çıkmış akıl veriyor. 'Kobani'ye yönelik tezkere' Sen o aklı kendine sakla. Böyle konuşmak istemezdim bu makamda. Ama artık bir cumhurun başı olarak bunları söylemek ve konuşmak durumundayız. Türkiye bu şiddete, bu vandallık ve yağmacılığa asla boyun eğmez. Tarih boyunca boyun eğmedi, bugün de eğmez yarın da eğmez. Bunların canı yanmıyor. Bu vandallar, bu yağmacılar, Türk bayrağına saldıranlar, bu hainler er yada geç bulunacak, hepsi cezasını çekecek.'

'Türkiye iç ve dış politikasını teröristlerin, sokak serserilerinin şiddet eylemleri ile belirleyecek bir ülke değildir' diyen Erdoğan ' Hem sokaktaki o maşaları hem onların maşalarını tutan efendileri bilsinler ki Türkiye sokak eylemlerinden korkup istikamet değiştirecek bir ülke değildir. Gereken neyse devletimiz onu yapıyor. Ve yapmaya devam edecek. Sokaktaki şiddet durduğunda bu şımarıklığın hukuk içinde hesabı mutlaka sorulacak. Buradan Tabzon'dan tüm Karadenizli vatandaşlarımızdan, 81 vilayetteki vatandaşlarımızdan soğukkanlı ve itidalli olmalarını rica ediyorum' dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Türkiye çatışmaların hiç birinde taraf değildir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN