İmralı'dan 'sokaktaki şiddeti bitirin' çağrısı

İmralı'daki PKK lideri Öcalan HDP'ye yazdığı mektupta "bölgedeki olaylarda gizli el devrede" uyarısında bulunarak, "Sokaklardaki çatışmayı bitirin. Sürece sahip çıkıp diyalog zeminini kaybetmeyin" dedi

Giriş Tarihi: 10.10.2014
IŞİD'in Kobani'ye saldırısılarının ardından Doğu ve Güneydoğu illerinde sokakları savaş alanına çeviren gruplarla ilgili İmralı'dan HDP'ye uyarı geldi. HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın önceki gece PKK lideri Abdullah Öcalan'la kısa bir mesaj bağlantısı kurduğuklarını açıklamıştı. Konuyla igili tartışmalar sürerken mesajın daha önceki gibi mektuplar gibi kurye aracılığıyla zarfta yazılı olarak geldiği belirtildi. Öcalan'ın kendi el yazısıyla kaleme aldığı mektubun ayrıntıları şöyle:

YAŞANANLAR ANLATILDI

Mesajın gönderildiği gecenin sabahında İmralı'ya giden bir heyet Öcalan'a, Diyarbakır başta olmak üzere bölgeyi savaş alanına çeviren, 24 kişinin yaşamını yitirdiği olayların bilançosunu iletti. Kobani'ye destek adı altında başlatılan eylemlerin demokratik ölçüleri aştığı, çatışmacı ortamı tetiklediği tespiti yapıldı. Türkiye'nin Kobani'ye insani yardımlar konusundaki tavrı, PYD Başkanı Salih Müslim ile yapılan görüşmelere dikkat çekilerek, sürece zarar verecek bu tür eylemlerin durdurulması gerektiği ortaya kondu. Sokakları ateş alanına çevirenlere göz yumulmayacağı, çözüm sürecini yaralayacak girişimlere son verilmesi gerektiği ifade edildi.

"ÇÖZÜM İRADESİ KORUNUYOR"
Görüşmelerin ardından Öcalan, HDP'ye iletilmek üzere bir mektup kaleme aldı. Çözüm iradesinin korunduğu mesajını vererek, sokak çatışmalarına son verilmesini istedi. Öcalan mektubunda, "Büyük provokasyonlar, katliam olabilir. Sağduyulu davranın, sürece sahip çıkılarak, diyalog zeminini kaybetmeyin. Çözüm iradesi korunuyor" ifadelerini kullandı. Öcalan mektubunda, süreci kesintiye uğratacak eylemlere son verilmesini istedi.

HDP HEYETİ AKDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜ
Mektup trafiğinin ardından, HDP Grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve Sırrı Süreyya Önder Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüştü. Başbakanlık'ta yaklaşık bir saat süren görüşmede savaş alanına dönen kentlerdeki son durum, ölümler ve yaşananların çözüm sürecine yansımaları değerlendirildi. Önder, Akdoğan görüşmesine ilişkin olarak, "Kaygılarımızı ilettik, kaygılarını dinledik. Müzakere sürecini sekteye uğratmadan demokratik kazanıma dönüştürme muradındayız. Vahim gelişmeler yaşandı. Diyalog zeminini kaybetmemek gerekiyor" diye konuştu. HDP heyeti İçişleri Bakanı Efkan Ala ile yaptıkları görüşmenin ardnıdan da "Daha büyük sıkıntıların yaşanmaması için diyaloga devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmralı'dan 'sokaktaki şiddeti bitirin' çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN