Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, AB raporuna da girdi

Giriş Tarihi: 10.10.2014

AB'nin 2014 Türkiye ilerleme raporunda ya ilk kez atıf yapılmasını değerlendiren : Kendimizi ifade ettik ve endişelerimiz AB tarafından da anlaşıldı

, önceki gün detayları ortaya çıkan AB'nin 2014 yılı Türkiye ilerleme raporunda gözden kaçan detayı SABAH'a açıkladı. Raporda 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerini gerçekleştiren ""ya ilk kez atıfta bulunuldu. Raporun 9'uncu sayfasında "Yolsuzluk iddialarına yanıt olarak hükümet, Gülen Hareketi tarafından kontrol edilen devlet içindeki 'paralel yapı' tarafından yargı darbesine teşebbüs edildiğini ileri sürmüştür" ifadesine yer verildi. Bakan Bozkır rapordaki bu vurguyu, "Biz kendimizi anlatmakta başarılı olduk ve kaygılarımız AB tarafından anlaşıldı" diye değerlendirdi.

'KATILMADIĞIMIZ YÖNLERİ VAR'
AB Bakanı Volkan Bozkır, AB'nin 2014 yılı Türkiye İlerleme Raporu'na ilişkin SABAH'a açıklamalar yaptı. Bozkır raporu "tartışılabilir" olarak tanımladı. Büyükelçilik dönemi de dâhil olmak üzere bugüne kadar yayımlanan 17 ilerleme raporunun hepsine tanıklık eden Bakan Bozkır, bu raporda yer alan eleştirilerin dikkatli bir şekilde değerlendirileceğini ifade etti. AB Bakanı, "Tenkitler arasından makul ve yapıcı olanları dikkate alıp üzerinde çalışırız. Ancak katılmadığımız eleştiriler de var. Bunlarla ilgili görüşlerimizi onlarla paylaşacağız" dedi. AB'nin 2014 Türkiye İlerleme Raporu'nda 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerini gerçekleştiren paralel yapıya atıfta bulunulması da raporda dikkat çeken noktalardan biri oldu. 9'uncu sayfada "Yolsuzluk iddialarına yanıt olarak hükümet, Gülen Hareketi'nce kontrol edilen devlet içindeki 'paralel yapı' tarafından yargı darbesine teşebbüs edildiğini ileri sürmüştür" ifadesine yer verdi. İlerleme raporunda "paralel yapı"ya atıf yapılması için Bakan Bozkır, "Biz kendimizi anlatmakta başarılı olduk ve kaygılarımız AB tarafından anlaşıldı" dedi.

'YENİ TÜRKİYE MESAJI...'
Türkiye'deki hukuk ve emniyet sistemine paralel yapı tarafından verilen zararları telafi etmek amacıyla atılan adımların Avrupa'da ilk başta yanlış anlaşıldığını ifade eden Volkan Bozkır, her seviyede gerçekleştirilen temaslar neticesinde kaygılarının anlaşıldığının altını çizdi. İlerleme raporunun taslağında yer alan 26 konuya itiraz edip bu alanlarda Türkiye'nin görüşlerini açıkladıklarını ve sonrasında değişiklik talebinde bulunduklarını söyleyen Bozkır, "Çok olumlu bir süreç geçirdik, biz çok şeffaf davrandık onlar da bunu gördüler. Yeni Türkiye'nin AB yolunda verdiği olumlu ve güçlü mesajı anlamış olduklarını gösteren bir rapor ortaya çıktı" diye ekledi.

KIBRIS'TA TAVİZ YOK
Güney Kıbrıs Rum yönetiminin adada süren barış müzakerelerinden tek taraflı olarak çekilmesi ve bunun AB-Türkiye ilişkileri üzerine olası etkilerine de değinen Bakan Volkan Bozkır, Rum kesiminin uzlaşmaz tutumunun kendilerinin hedeflerini etkilemediğinin altını çizerek, "Bizim arzumuz, adada 11 Şubat 2014'te başlamış olan görüşmelerin başarıyla sonuçlanmasıdır. Rum kesiminin uzlaşmaz tavrı ve tehditleri nedeniyle bizim AB müzakere sürecinde fasıllar açılırken taviz verme niyetimiz yok. Biz bildiğimiz yolda ilerliyoruz" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapı, AB raporuna da girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN