Türkiye'nin en iyi haber sitesi

50 yıllık arşiv yangında kül oldu

Siirt'te IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösteriler sırasında kamu binaları, banka şubeleri ve iş yerlerinin yanı sıra Siirt İl Halk Kütüphanesi de zarar gördü. Siirt İl Halk Kütüphanesinin 50 yılık arşivi ç��kan yangında kül oldu

Giriş Tarihi: 11.10.2014 21:54 Güncelleme Tarihi: 11.10.2014 22:26
Doğan Mahallesi Mithat Öktüren Caddesi'nde bulunan Siirt İl Halk Kütüphanesi IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösteriler sırasında molotofkokteylleri ile yapılan saldırıda çıkan yangın sonucu, 3 katlı kütüphanenin büyük bölümü yandı.

Saldırıda, kütüphanenin 1964 yılından bugüne kadar olan tüm arşivi kül oldu. Yangın sonucu kütüphanenin yanında bulunan ve Halk eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu ile 300 kişilik konferans salonu da tamamen yandı.

Siirt İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengizhan Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kütüphaneye yapılan saldırının bir ilin kültürüne ve belleğine yönelik olduğunu söyledi. Molotofkokteylleri atılan kütüphanede çıkan yangında kitaplarının yüzde 80'inin kurtarıldığını belirten Başaran, şöyle konuştu:

"İzinsiz gösterilerde kütüphanemiz ateşe verildi. Kütüphanemizde 58 bin kitap bulunmaktaydı. Buradan günlük düzenli olarak 200 gencimiz hizmet alıyordu. Gelip burada üniversite sınavlarına hazırlanıyorlardı. Dün bir gencimiz ders çalışmak için geldiği kütüphanenin önünde yandığını görünce ağlamaya başladı. Bundan biz de çok etkilendik. Eğitim yuvalarının kütüphanenin yakılıp yıkılması ne kimseye fayda verir ne de yarar getirir. O gencimizin yaşadığı duyguları çok iyi anlayabiliyorum. 5-6 ay sonra bu gençlerimiz sınavlara hazırlanacaklar, burada gelip gece gündüz hazırlanıyorlardı. Demirbaşa ait hiçbir şey kalmadı, bilgisayarlarımız, sandalyelerimiz ve masalarımız yandı."

- "50 YILLIK ARŞİV KÜL OLDU"

Kütüphanenin 1964 yılında kurulduğunu hatırlatan Başaran, çıkan yangın sonucu 50 yılık bir arşivin kül olduğuna vurgu yaprak "Şu anda kütüphane ile ilgili hiçbir belge ve bilgi elimizde mevcut değildir" dedi.

Kitapların kurtarılmasının kendileri için önemli olduğuna vurgu yapan Başaran, şöyle konuştu:

"Kitaplar bir şehrin kültürünü hafızasını ve belleğini oluşturuyor. Gelecek nesillere, onlara miras olarak bırakacağız. Yarın çocuklarımız araştırma yapmak istedikleri yerler ilk başta kütüphaneler olacaktır. Bizler de kitaplarının yüzde 80'nin kurtarılmasının sevincini yaşamaktayız. En yakın zamanda bakanlığın desteğiyle Siirt'te daha modern bir kütüphane kazandırılacak."

Kütüphane ve eğitim yuvaların yakılması toplumun her kesiminden tepki aldığını aktaran Başaran, bir daha böyle olayların ülkemizde ve bölgemizde yaşanmaması temennisinde bulundu.

ÖMER ÇELİK: BARBARLAR ÇOCUKLARIN KÜTÜPHANESİNİ YAKTI

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden son dönemde yurt genelinde yaşanan olaylar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çelik, yayımladığı mesajlarda çıkan olaylar nedeni ile Siirt İl Halk Kütüphanesi, Varto Kültür Merkezi ve Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi'nin zarar gördüğünü kaydederek "Son olaylarda, Siirt İl Halk Kütüphanesi'nin zemin katında bulunan arşiv, çocuk bölümü ve engelliler bölümünde kitaplar, bilgisayarlar, mobilyalar atılan molotof kokteyli sonucu yanmış, kütüphane kullanılamaz hale gelmiştir. Bünyesinde 190 kişilik çok amaçlı salon, kütüphane, sergi salonu, atölyeler ile idari ve teknik mekanlar olan Varto Kültür Merkezi yakılarak kullanılamaz hale getirilmiştir. Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi'ne yapılan saldırı sonucunda müze binası tamamen tahrip edilmiş, müze envanterinde bulunan yaklaşık 20 eser çalınmış, çok sayıda kitap da yanmıştır. Barbarlar tarih boyunca olduğu gibi şimdi de kütüphaneye, müzeye ve kitaplara saldırdı. Kendisine "siyasetçi" diyenlerin kışkırttığı barbarlar, çocukların kütüphanesini yaktılar. Kültür merkezini yıktılar" ifadelerini kullandı.

Bakan Çelik, ayrıca zarar gördüğünü belirttiği yerlerin fotoğraflarını da Twitter'dan paylaştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
50 yıllık arşiv yangında kül oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN