Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sağduyuyla kirli tuzağı bozacağız'

Son olaylara ilişkin CHP ve HDP'yi eleştiren Erdoğan, itidal çağrısı yaptı: Tuzak açık. Nefreti yaymak, kardeşliğimizi sabote etmek. İstediklerini vermeyeceğiz. Öfkesine yenilen, bu tuzağa düşmüş olur

Giriş Tarihi: 11.10.2014
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, açılış törenleri için Trabzon ve memleketi Rize'ye gitti. Erdoğan, yaşanan olaylara ilişkin çarpıcı mesajlar verdi:

TÜRKİYE ÇATIŞMALARA TARAF DEĞİL:

Irak'ta, Suriye'de kanlı çatışmalar yaşanıyor. Türkiye bölgemizde yaşanan çatışmaların hiçbirinde taraf değildir.

ANLAMAYA DİRENENLER VAR:

Bizi ne ülkemizin belli kısmı ne de dünya anladı, anlamaya direnenler var. Bölgedeki tüm terör örgütlerine karşı ilkeli ve dik bir duruş sergiliyoruz.

DUA EDİYORLAR:

Hiçbir etnik köken ve mezhep arasında ayrım yapmıyoruz. Bayramın 4. günü mülteci kardeşlerimizi ziyaret ettik. Onlar bize dua ediyorlardı. "Siz bizi Esed zulmünden kurtardınız" diyorlardı.

ÜÇ ŞEY OLMAZSA YOKUZ:

ABD'ye üç şeyi halletmediğimiz sürece bu işin içinde olmayız dedik. Bir, uçuşa yasak bölge ilan edilecek. İki, güvenli bölge ilan edilecek. Bu güvenli bölgeye ülkemizdeki 1.5 milyon insanı yeniden yerleştirelim. Üç, eğit-donat yapacağız. Bu orada, bizim topraklarımızda yapılabilir. Bunlar başarılması halinde yaparız.

İRAN'A MESAJ:
Bazı komşuların kalkıp da hala Esed'i korumaya çalışması anlaşılır gibi. Halkı Müslüman olan ülkeler buna destek veriyorsa bunun hesabını ahirette de veremezler. Parasal ve silah desteği verenler bunun hesabını veremezler.

RAHATSIZ OLDULAR:

Büyüyen Türkiye ekonomisi, demokratikleşme adımları, çözüm süreci birilerini rahatsız ediyor. Önce "Türkiye teröre destek veriyor" diye algı operasyonu yaptılar başarılı olamadılar. Şu anda da içerdeki maşalarını piyonlarını kullanarak sokakları terörize etmek gibi alçakça bir oyunu başlattılar. Gezi'de, 17-25 Aralık'ta başarılı olamadılar. Bunda da olamayacaklar.

HESABI SORULACAK:

Hem maşalar hem de iplerini tutan efendileri bilsinler ki, Türkiye sokak eylemlerinden korkup istikamet değiştirecek bir ülke değil. Gereken neyse devletimiz onu yapıyor ve yapacak. Sokaktaki şiddet durduğunda da bu şımarıklığın hukuk içinde hesabı sorulacak. Anladıkları dil neyse o dil ile onlara yaklaşacağız.

İTİDAL ÇAĞRISI:

Tüm vatandaşlarımızdan bu olaylar karşısında soğukkanlı ve itidalli olmalarını rica ediyorum. Tuzak çok açık. Kobani'yi bahane ederek sokağa çıkıyorlar. Gençlerimizin kışkırtmalara, tahriklere son derece hassas olmalarını rica ediyorum. Onların istedikleri gençlerimizin sokağa dökülmesi, öfkenin nefretin büyümesi. Onlara istediklerini asla vermeyeceğiz.

BİRLİK ZAMANI:
Birlik beraberlik zamanı olan böyle bir dönemde, teröre karşı el birliği, güç birliği zamanıdır. Öfkesine yenilen bu hainler karşısında sabrını itidalini muhafaza edemeyen, bunların tuzaklarını düşmüş ekmeklerine yağ sürmüş olur.

ÇÖZÜM ŞIMARIKLIĞA GÖZ YUMMAK DEĞİLDİR:
Çözüm süreci şımarıklığa göz yummak değildir. Birileri çözüm sürecini şımarıklık olarak algılıyorsa çok büyük yanılgı içindeler.

DEMİRTAŞ'A ELEŞTİRİ:
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sevgiden, barıştan bahsedeceksin, sonra utanmadan milleti sokağa davet edeceksin. Sonra kalkıp 'ben bunu şiddete karışmak suretiyle demedim' diyor. Silahlı efendilerinden korkup iradelerini ayaklar altına alanlar, çocukların, gençlerin arkasına saklanarak siyaset yapıyormuş gibi davrananlar sürece katkı sağlayamaz. CANIMI KOYDUM: Çözüm sürecine elimi, bedenimi, canımı koydum. Barış ve huzur için son nefesime kadar mücadeleye devam edeceğim.

KALKANLA ÖNÜNE GEÇİLMEZ:

Artık ne polisimizin, ne askerimizin kalkanla bu işin önüne geçmesi mümkün değil. Gereği neyse askerimiz de polisimiz de onu yapacaktır.

OLAY SADECE KOBANİ Mİ?:

Son günlerde vandallık ve şiddet olaylarında birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. Ana muhalefet bunlara sahip çıkıyor. Bir parti bunlarla birlikte hareket ediyor. Türkiye'nin Kobani'ye asker göndermesini konuşuyorlar. 200 bin insanı içeri aldık. Olay sadece Kobani mi?

ELBETTE İKTİDARIN YANINDAYIM:
(CHP lideri Kılıçdaroğlu) Bu zat Esed'i korumak için mi bu adımları atıyor. Çıkmış akıl veriyor, 'Kobani'ye yönelik tezkere'. O aklı kendine sakla. Böyle konuşmak istemezdim ama artık cumhurun başı olarak bunları söylemek durumundayız. Hükümetimizle hiçbir zaman aykırı olmayacağımı her zaman söyledim. Bu terör eylemlerinde hükümetin karşısında olup senin yanında mı olacaktım? Farklı bir cumhurbaşkanı olacağımı söylemiştim.

MASKELİLERE YASAL DÜZENLEME SİNYALİ
Erdoğan konuşmasında gösterilerdeki maskelilere karşı yasal düzenleme sinyali verdi: "Sen teröristsin, terörist değilsen maskeyi çıkar. Bunlara karşı ayın 14'ünden sonra gerekli tedbirler alınacak, yasa değişiklikleri yapılacak, hukuki zemin çok daha sağlam hale getirilecek. Bu kervan barış kervanıdır. Barış kervanını tehdit eden hangi unsurlar varsa, bunlara karşı hukuki zemin çok daha güçlü hale getirilecektir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sağduyuyla kirli tuzağı bozacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN