Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan meydan okudu

Giriş Tarihi: 12.10.2014 13:22 Güncelleme Tarihi: 12.10.2014 17:55
Erdoğan meydan okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hizmetin sonu yok. Ölene kadar. Son nefesimizi verdiğimiz ana kadar. Ne demiştik biz, (Durmak yok yola devam)" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, Bayburt Vilayet Meydanı'nda toplu açılış töreninde yaptığı konuşmasına, "Bayburt, kahramanların diyarı Bayburt, yiğitliğin, mertliğin, dürüstlüğün şehri Bayburt. Şen olasın Bayburt. Çok hayır göresin ey Bayburt. Anaların yüreği pek, babaların gözü şimşek, gençlerinde tunçtan bilek, kahramanlar yurdu Bayburt" diye başladı.

"Bu kardeşiniz bütün Türkiye'nin 11 yıl başbakanlığını yaptı. Şu anda bütün Türkiye'nin hamdolsun Cumhurbaşkanlığı vazifesini ifa ediyorum" ifadesini kullanan Erdoğan, ilk defa halkın oylarıyla Cumhurbaşkanı seçilmenin sorumluluğu içerisinde bugün Bayburt'ta bulunduğunu dile getirdi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sizler ahde vefa gösterdiniz, ali cenaplık gösterdiniz ve bu kardeşinize sahip çıktınız. 10 Ağustos akşamı sandıklar açılıp da sonuçlar ortaya çıkmaya başladığında en yüksek oyun hangi illerimizden çıkacağını büyük bir merakla bekledim. Birincisi Rize oldu, ikincisi yüzde 80 oy oranıyla Bayburt oldu. Siz böyle rekor seviyede bir oy oranıyla bu kardeşinize en güzel hediyeyi verdiniz. Tüm Bayburt'a, Bayburtlu tüm kardeşlerime gönülden teşekkür ediyorum. Rabbim her birinizden razı olsun. Rabbim Bayburt'u muhafaza eylesin. Rabbim bizi Bayburtlu şehit Osman'ın, Abdulvahap Gazi Hazretlerinin, kahraman Genç Osman'ın, Bayburtlu Dede Korkut'un, Kop dağı şehitlerinin izinden ayırmasın. Hepsine Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Bayburtlu tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyor, 'Allah hepsinden razı olsun' diyorum."

Bugün Bayburt'a teşekkür etmeye ve bu vesileyle Bayburt'ta yapımı tamamlanan eser ve hizmetleri açmaya geldiklerini hatırlatan Erdoğan, Bayburt'ta 25 ayrı hizmet ve yatırımın tamamlandığını, bunların resmi açılışlarını bugün yapacaklarını söyledi.

Bunların arasında Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları ünitesi, 5 ayrı eğitim yatırımı, Bayburt Üniversitesinde 4 ayrı tesis, Belediye tarafından yapılan tesis ve park, kent ormanı, Gençlik ve Spor Bakanlığınca yapılan tesisler bulunduğunu aktaran Erdoğan, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yapılan 340 konutun da hak sahiplerine teslim edileceğini ifade etti.


"HİZMETİN SONU YOK"

SODES Projesi kapsamında 4 kapalı spor sahası ve 63 köye çocuk parkı inşa edildiğini, bunların da bugün açılışının yapılacağını anlatan Erdoğan, bazı sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve hayırseverlerce gerçekleştirilen yatırımlar hakkında da bilgi verdi.

Bu yatırım ve eserlerde emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, bütün bu eserlerin Bayburt'a hayırlı olmasını diledi.

Başbakan, aynı zamanda fahri milletvekili olduğu esnada Bayburt'a eserler, hizmetler kazandırmak için gerçekten çok samimi bir gayretin içerisinde olduğunu ve 12 yıl içinde Bayburt'a çok değerli hizmetler kazandırdığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tabii ki bitmedi. Hizmetin sonu yok. Ölene kadar. Son nefesimizi verdiğimiz ana kadar. Ne demiştik biz, 'Durmak yok yola devam'. Ne demiştik biz? Aşık Veysel gibi" diye konuştu.

Erdoğan, "Bayburt merkez ve ilçelerinde bu hizmetleri sürdürürken şunu unutmadık. 'Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece'. Gideceğiz gündüz gece" ifadesini kullandı.


"BU MİLLET EVELALLAH KÜLLERİNDEN AYAĞA KALKTI VE ŞİMDİ YÜRÜYOR"

Bayburt'ta tüm ilçelerde bütün derslik ihtiyaçlarını giderdiklerini ve mevcut okulları modernize ettiklerini, 2008 yılında da Bayburt'a üniversite kazandırdıklarını hatırlatan Erdoğan, "Kimin aklına gelirdi bu? Yani 15 sene önce, daha geriye gitmeye gerek yok, denseydi ki 'Bayburt'a üniversite kurulacak'. İnanır mıydınız? Fakat biz kurduk mu? Olay bu. Laf ola beri gele yok. Söz verdin mi yerine getireceksin. Ne aldatan olacağız, ne aldanan olacağız" dedi.

Bayburt'ta yapılan hizmetleri anlatan Erdoğan, 2003 yılına kadar Bayburt'ta 2 kilometre bölünmüş yol olduğunu, 12 yılda Bayburt'a 76 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını, 928 tane konut yaparak hak sahiplerine teslim ettiklerini söyledi.

Demirözü Barajı'nı, içmesuyu tesislerini, isale hattını, merkez Taht Göleti ve sulamasını, 28 taşkın koruma tesisini 12 yılda kazandırdıkları Bayburt'u 2006 yılında doğal gaz ile tanıştırdıklarını belirten Erdoğan, kentteki 16 tarihi eseri de restore ettiklerini anlattı.

Bayburt-Trabzon yolu üzerine Salmankaş Tüneli'ni inşa ettiklerini, tünel tamamlandığında Bayburt-Trabzon'nun yolu 96 kilometre kısalacağını dile getiren Erdoğan, "İşte bunlar bir azmin, bir iradenin, bir varoluşun mücadelesidir. Bu millet evvelallah küllerinden ayağa kalktı ve şimdi yürüyor. İnşallah bu tünel önümüzdeki yıl tamamlanacak ve hizmete açılacak" diye konuştu.


"BU GÜZERGAH, TİCARET VE LOJİSTİK TRAFİĞİNİN ANA MERKEZİ OLACAK"

Zigana Tüneli'nin, Trabzon'un olduğu kadar Bayburt'un ve Gümüşhane'nin de projesi olduğunu ifade eden Erdoğan, Zigana dağına çift tüpten oluşan 12 kilometre uzunluğunda yapılacak tünelin proje çalışmaları tamamlandığını, 10 Kasım'a ihale tarihi alındığını aktardı.

Zigana'nın Doğu Karadeniz limanlarını, Anadolu'ya ve İran'a bağlayan bir arter olduğunu vurgulayan Erdoğan, yapacakları tünelle bin 750 rakımları, bin 250 rakıma düşüreceklerini, güzergahı 10 kilometreden fazla kısaltacaklarını, ekonomik ve zaman tasarrufu sağlanacağını, kış şartlarının bertaraf edileceğini kaydetti.

Erdoğan, "Bu güzergah, ticaret ve lojistik trafiğinin ana merkezi olacak. Tünelle gerek Karadeniz Bölgesi, gerek Doğu Anadolu'nun ekonomik ve sosyal gelişimi artacak. Türkiye'nin en büyük tünellerinden birini Zigana dağına inşallah yapmış olacağız. O zaman Bayburt'un değeri daha artacak. O zaman siz şunu söyleyeceksiniz. (Bayburt Bayburt olalı, bele tünel görmedi)" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Bayburt'un sorunlarını, ihtiyaçlarını çok iyi biliyorum. Allah'ın izniyle Bayburt'la çok daha yakından ilgileneceğiz. Sayın Başbakanımıza, Bayburt'la daha yakın ve daha yoğun ilgilenilmesi için bu seyahatteki gözlemlerimi de aktaracağım. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı olarak da Bayburt'la özel olarak ilgileneceğimizi ve projeleri yakından takip edeceğimizi tekrar vurgulamak isterim. Birlikte çalışacağız, el ele vereceğiz. Sadece sizlerin, sadece bizlerin çalışması yetmez."


"TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ, 3 - 5 SOKAK SERSERİSİNE BOYUN EĞECEK BİR DEVLET DEĞİLDİR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 3 - 5 sokak serserisine boyun eğecek bir devlet değildir" dedi.

Bayburt Vilayet Meydanı'nda toplu açılış töreninde yaptığı konuşmasında, Bayburt'u bölgenin parlayan yıldızı yapacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bayburtlu işadamlarımıza sesleniyorum. Kazandıklarınızın belli bir kısmını sadaka-i cariyeniz olarak gelin Bayburt'a yatırın. Bayburt'un ihtiyaçlarında eserleriniz olsun. Öldükten sonra o eserlerle hayırla yad edilin. Bayburtlu işadamı kardeşlerimden özellikle bu ricada bulunuyorum. Bayburt, inşallah hak ettiği yere yükselecek" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de son günlerde yaşanan olaylar karşısında Bayburt'un özellikle üzüldüğünü çok iyi bildiğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Tarih boyunca Bayburt, vatanseverlik destanları yazdı, kahramanlık destanları yazdı. Sokakları ateşe veren, yakan, yıkan, yağmalayan vandalların 81 vilayetimiz içinde Bayburt'umuzu da özellikle rahatsız ettiğini biliyorum. Hiç endişeniz olmasın Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 3 - 5 sokak serserisine boyun eğecek bir devlet değildir. Onlar yakarlar ama bedelini ağır öderler, biz daha güzelini yaparız. Şunu unutmayın, biz hangi ecdadın torunuyuz? 'Kesilen sakal daha gür biter' diyen ecdadın torunuyuz, ama 'Kesilen kol yerine gelmez' diyen ecdadın torunuyuz. Bunu iyi bilsinler. Daha iyisini yaparken, daha sağlamını inşa ederken bu vandallara, bu yağmacılara da yaptıkları şımarıklığın hesabını da sorarız."

Irak ve Suriye'de son derece hassas gelişmeler yaşanırken içeride huzuru bozacak tahriklere kesinlikle müsaade etmeyeceklerini belirten Erdoğan, gereken cevabın verildiğini söyledi.

Demokrasiden taviz vermeden, geri adım atmadan terörle mücadele edilirken hukukun dışına çıkılmasına asla göz yumulmayacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları belirtti:

"İnsan haklarına aykırı muamele yapılmasına da müsamaha göstermeyiz. Ancak bunları yaparken huzurun bozulmasına, güvenliğin zafiyete uğratılmasına, yakmaya, yıkmaya, vandallığa da geçit vermeyiz. Güvenlik ve özgürlük dengesini en hassas şekilde muhafaza ederken şımarıklığa boyun eğmeyiz. İşte onun için Bayburt müsterih olsun, 77 milyon her bir kardeşim rahat olsun. Devletimiz, güvenlik ve istihbarat birimlerimiz son derece fedakar bir biçimde, suçluyla masumu birbirinden ayırırken bu serserilere hesap soruyor ve sormaya da devam edecek."


"KÜRTLER OKUMASIN, CAHİL KALSIN DİYE YAPIYORLAR"

"Bu alçakların, bu teröristlerin, bu hainlerin nerelere saldırdıklarına özellikle dikkatlerinizi çekiyorum. Kürt kardeşlerimize saldırıyorlar, inançlı kesime yani başörtülü, sakallı Kürt kardeşlerimize saldırıyorlar. Doğu ve Güneydoğu'da alın teriyle ekmeğini kazanmaya çalışan esnafa saldırıyorlar" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başka nerelere saldırıyorlar? Dikkat edin okullara saldırıyorlar, bitmedi müzelere, kütüphanelere, kitaplara saldırıyorlar. Diyarbakır'da bir müzeye bu yağmacılar giriyor, 20 kitabı çalıyor, çok sayıda kitabı da yakıyorlar. Siirt Halk Kütüphanesine saldırıp kitapları yakıyorlar. Bunu daha önce kim yaptı? Bunu daha önce barbarlar yaptı. Bağdat'ın kütüphanelerini yaktılar, İsfahan'ın, İskenderiye'nin, Endülüs'ün, Konya'nın, Saraybosna'nın kitaplarını yaktılar. Bunu yapanlar aradan bin yıl da geçse barbar diye anılıyorlar. İşte şu anda okul yakarak, müze, kütüphane, kitap yakarak bunlar da nasıl bir barbar olduklarını tüm dünyaya gösteriyorlar. Bunu çok bilinçli yapıyorlar. Kürtler okumasın, cahil kalsın diye yapıyorlar. Kürt çocukları okula gitmesin, kitapla tanışmasın, kitap okumasın, cahil kalsın diye bunu yapıyorlar. Çünkü Kürt çocukları okursa bunların tuzağına düşmeyecek, bunların istismarına gelemeyecek. Yazıklar olsun diyorum, bu barbar terör örgütüne yazıklar olsun diyorum, bu barbar terör örgütünün gölgesinde siyaset yapanlara da yazıklar olsun diyorum."


"KOBANİ BAHANESİYLE ULUSLARARASI KİRLİ ODAKLARA MAŞALIK YAPANLARA BOYUN EĞMEYİZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Annelere ve o babalara tekrar sesleniyorum, çocuklarınızı sokaklardan çekin. Çocuklarınızın hayatlarını bir hiç uğruna karartmaya çalışıyorlar. Çocuklarınıza sahip çıkın. Bu terör örgütü ve onun siyasi uzantısı sizin çocuklarınızın kanı üzerinden hesap yapıyor. Buna karşı uyanık olun" dedi.

Erdoğan, Bayburt Vilayet Meydanı'nda toplu açılış töreninde halka hitap etti.

"İktidarımızdan önce kim derdi ki Şırnak'a, Muş'a, Ağrı'ya, Iğdır'a havalimanı yapılacak" ifadelerini kullanan Erdoğan, şunları söyledi:

"Hakkari'ye havalimanı yapıyoruz, düşünebiliyor musunuz, iş makinelerini yakıyorlar, müteahhitleri hala tehdide devam ediyorlar. Biz hizmet götüreceğiz, onlar 'İstemezük' diyorlar. Bunlar hain ya, hain. Ben Hakkarili kardeşlerime sesleniyorum, biz 'Batıda ne varsa, güneydoğuda, doğuda da o olacak' dedik. Onlar uçarken, onlar uçağa binerken benim Hakkari'deki Kürt kardeşim ne için binmesin, bunun için bunları yapıyoruz. Ona karşı çıkarlar, baraj yaparsın barajlara karşı çıkarlar. Neymiş, 'Teröristlerin geçmesini engelliyormuş onun için'. Ya baraj niye yapılır? Rabbimin verdiği suyu değerlendirelim diyoruz. Çünkü yıllar yılı bu ülkede, 'Su akar, Türk bakar' diyorlardı. Biz geldik, 'Hayır' dedik. Su akar, Türk yapar ve yapmaya başladık. Bu dağlardan gelen sular, akıp da denizlere gitmesin, bunları alalım en güzel şekilde değerlendirelim, hem içme hem kullanma hem enerji üretiminde bunlardan istifade edelim dedik."


"SEN KARANLIKTA KAL, AYDINLANMA' DİYORLAR"

Hidroelektrik santralleriyle büyük bir açığın kapatıldığını dile getiren Erdoğan, "İşte bunlar böyle oldu" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kürt vatandaşımdan okulu, kitabı, kütüphaneyi esirgedikleri gibi suyu da enerjiyi de esirgiyorlar ya. 'Sen karanlıkta kal, aydınlanma' diyorlar ya. Yaptıkları bu. Yetmedi, Kürt kardeşimden özgürlüğü de esirgiyorlar ve utanmadan, sıkılmadan meydanlarda 'Biz barıştan, biz özgürlükten yanayız'. Ne barışı, ne özgürlüğü ya? Böyle barış olur mu? Cam, çerçeve, her yeri yakacaksınız, yıkacaksınız ondan sonra gelecek benim güvenlik güçlerime, polisime kurşun sıkacaksın, utanmadan, sıkılmadan bir de barıştan bahsedeceksin. İşte bedelini nasıl Bingöl'de ağır ödediyseler bundan sonra da ağır ödeyecekler. Böyle barbarlık üzerine kurulmuş bir hareketin benim Kürt kardeşlerimi götüreceği hiçbir huzurlu ve ahlaklı liman yoktur. Bunlar sadece zulmü, sadece barbarlığı, sadece diktatörlüğü bilirler. Kürt kardeşlerimizi de bu barbarların elinden inşallah biz kurtaracağız."


"ASLA KARDEŞLERİNİZE HUSUMET BESLEMEYİN"

"Terör örgütünün saldırılarına bakıp da asla ve asla kardeşlerinize husumet beslemeyin" diyen Erdoğan, bir mümine, Müslüman'a bunun yakışmayacağını vurguladı.

Masum ile suçlunun birbirinden ayrılması gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bu terör örgütü kardeşlerin arasına nifak sokmak istiyor, biz bu oyuna da gelmeyeceğiz. Bu terör örgütü milletin arasına fitne sokmak istiyor, biz bu oyuna da gelmeyeceğiz, bu tuzağa da düşmeyeceğiz. Terörle, teröristle, masum kardeşlerimizi inşallah birbirinden ayıracak, inadına kardeşlik diyeceğiz. Bakın, şu anda doğu ve güneydoğudaki kardeşlerimiz de artık gerçeği çok net görüyorlar. Bu terör örgütünün nasıl İslami değerlere düşman olduğunu görmeye başladılar. Bu terör örgütünün nasıl huzura, kardeşliğe, ilerlemeye, kalkınmaya engel olduğunu görmeye başladılar."


"BÖYLE BİR ŞIMARIKLIK OLABİLİR Mİ?"

Diyarbakır'da annelerin dağa kaçırılan çocukları için cesaretle eylem yaptığını hatırlatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"İnanın bu itirazlar daha da çoğalacak, burada kalmaz. Bu zulme, bu barbarlığa inanın Kürt anne ve babalar daha fazla seslerini yükseltecek. Buna inanıyorum. Bayburt'tan bir kez daha annelere ve o babalara tekrar sesleniyorum, çocuklarınızı sokaklardan çekin. Çocuklarınızın hayatlarını bir hiç uğruna karartmaya çalışıyorlar. Çocuklarınıza sahip çıkın. Bu terör örgütü ve onun siyasi uzantısı sizin çocuklarınızın kanı üzerinden hesap yapıyor. Buna karşı uyanık olun. Allah aşkına şu şımarıklığa bakar mısınız? Neymiş, 'Türkiye, Kobani'ye yardım etsin'miş. Yahu tezkereye 'Hayır' diyeceksin, zalim Esed'e destek vereceksin, Halep, Hama, Humus, Musul yanarken susacaksın, 250 bin Suriye'deki kardeşimiz öldürülürken o zalim Esed'in bombalarıyla, susacaksın, Kobani'den kaçanlara sahip çıkan Mehmetçiğe taş atacaksın. Ondan sonra da utanmadan, sıkılmadan çıkıp, 'Türkiye, Kobani'ye yardım etsin' diyeceksin. 200 bin Kobani'den gelen Kürdü bağrını açarak evinde misafir eden kim? Türkiye değil mi? Nasıl bunu söylersiniz? Böyle bir şımarıklık olabilir mi, böyle bir bakar körlük olabilir mi? Sizin karşısınızda bakkal dükkanı değil, Türkiye Cumhuriyeti var, Türkiye Cumhuriyeti Devleti var. Kobani bahanesiyle uluslararası kirli odaklara maşalık yapanlara boyun eğmeyiz. Onlara da bunun hesabını evvelallah sorarız. İşte onun için sağduyulu, itidalli olacağız, bunlara öfkelenerek, sokağa çıkarak asla ve asla istediklerini, arzu ettiklerini inşallah vermeyeceğiz."

Bayburtlular'ın da aklıselimle hareket edeceğine, itidali muhafaza edeceklerine yönelik inancını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hiç merak etmeyin, biz kahraman Kop şehitlerinin, kahraman Şehit Osman'ın, Genç Osman'ın izinden gidiyoruz, onların aziz hatıralarına asla ve asla halel gelmeyecek" dedi.

Açılışı yapılan hizmet ve yatırımların hayırlı olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eserlerin yapımında emeği geçenlere şükranlarını iletti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan meydan okudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN