Terör estirenlere, tutuksuz yargılama yolu kapanıyor

Giriş Tarihi: 12.10.2014
Terör estirenlere, tutuksuz yargılama yolu kapanıyor
Hükümet, Kobani bahanesiyle sokakların karıştırılması üzerine yasadışı gösterilere yönelik kapsamlı tedbirler almaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 14 Ekim'den sonra Meclis'e gönderileceği açıklanan güvenlik paketi kapsamında, eylemlere katılıp polis ve kamu malına zarar verenlerin tutuksuz yargılanması mümkün olmayacak. Paketteki bazı düzenlemeler şöyle:
Türk Ceza Kanunu'nun "Mala zarar vermenin nitelikli halleri" başlıklı 152'nci maddesiyle, "Görevi yaptırmamak için direnme" başlıklı 265'inci maddesi yeniden düzenlenecek. Bu maddeler kapsamındaki cezalar arttırılacak.
Toplumsal olaylar ve eylemler sırasında, kimliği gizlemek için yüzünü örtenlere verilen cezaların da arttırılması planlanıyor.
Terör eylemlerine katıların tutuksuz yargılanmasını önleyecek bazı hükümler CMK'ya konulacak. Ayrıca bu tür durumlarda ceza alt sınırına da bakılmadan hâkim tutuklu yargılamaya karar verebilecek.

POLİSE 'DENGELİ' YETKİ ARTIRIMI

Paket kapsamında genel olarak polisin yetkileri arttırılacak. AK Partili yetkililer, AB kapsamında çıkan bazı yasalar nedeniyle polisin eylemleri seyretmek zorunda kaldığını ancak Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun buna uygun almadığını belirterek, "Yapılacak düzenleme ile polisin olayları seyretmesinin önüne geçilecek ancak bu yapılırken sınır aşılmayacak. Demokratik hak ve özgürlükleri zedeleyecek bir durumda olmayacak. Bir denge tutturacağız" vurgusu yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör estirenlere, tutuksuz yargılama yolu kapanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN