Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ya bağımsızlık ya vesayet...

Yargı bugün, paralel yapı etkisinden arınmış bir HSYK için sandık başına gidiyor. 10 üyelikten 5'ten fazlasını, paralel yapının doğrudan ya da dolaylı desteklediği adayların alması halinde, HSYK yine paralel güç odaklarının etkisinde kalacak

Giriş Tarihi: 12.10.2014
Ya bağımsızlık ya vesayet...
Hâkim ve savcılar bugün, yargıyı paralel yapının vesayetinden kurtarabilmek için sandık başına gidiyor. Bugünkü seçim sonunda 10 üyelikten 5'ten fazlasını paralel yapının veya güdümündeki adayların alması halinde yargıdaki paralel vesayet devam edecek. Bu durumda HSYK'nın karar verme usullerinde değişikliğe gidilebilecek. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) görev yapacak 10 asil, 6 yedek üye için bugün sandık kuruluyor. Seçimde 45'i adli, 16'sı idari yargıdan 61 aday yarışacak. Seçimde, 12 bin 520'si adli, bin 474'ü idari yargıdan olmak üzere 13 bin 994 hakim ve savcı oy kullanacak. Adli yargı için il adliyelerinde, idari yargı için de bölge idare mahkemelerinin bulunduğu illerde sandık kuruluyor. Seçimlerde adayların soyisimlerine göre sıralı olduğu YSK filigranlı özel oy pusulaları kullanılacak. Seçmen olan hâkim - savcılar 16 adaya kadar tercihte bulunabilecek. En çok oyu alan 10 aday asil, takip eden en çok oyu alan 6 aday da yedek üye olarak belirlenecek. Bugün yapılacak seçimler öncesinde yapılan ittifaklar, oluşan listeler ve olası seçim sonuçlarının yargı üzerindeki etkileri şu başlıklarla özetleniyor:
5 ÜYELİK PARALEL BLOK: HSYK'ya şimdiye kadar Yargıtay'dan 3, Danıştay'dan 2 üye seçildi. Yargıtay'da yapılan seçim sonucunda paralel yapıdan da oy aldıkları bilinen bir sosyal demokrat, bir milliyetçi muhafazakar üye belirlendi. Bir üye ise paralel yapının doğrudan adayı olarak telaffuz edildi. Bu nedenle bu 3 üyenin Yargıda Birlik Platformu'ndan seçilecek üyelerin karşısında hareket etmesi bekleniyor. Danıştay'da yapılan seçimlerde bir üyenin paralel yapı ile doğrudan ilintili olduğu biliniyor. Bir üyenin ise hem paralel yapıdan hem Yargıda Birlik Platformu'ndan oy aldığı değerlendiriliyor. Bu nedenle Yargıtay ve Danıştay'dan seçilen 5 üyenin paralel yapıyla doğrudan mücadele etmeyecek isimler olduğu konuşuluyor.
HASSAS DENGELER: HSYK'ya Adalet Akademisi'nden bir üye seçilecek. 4 üyeyi de doğrudan Cumhurbaşkanı atayacak. Bu nedenle Akademi'den seçilecek üye ile Cumhurbaşkanı'nın atayacağı üyelerin paralel yapı ile mücadelede aktif olacakları değerlendiriliyor. Adalet Bakanı ve müsteşarı da HSYK'nın doğal üyesi olduklarından bugün itibariyle HSYK'daki denge 7'ye 5 paralel yapının aleyhine görünüyor. Ancak bugün yapılacak seçimlerde paralel yapının doğrudan ya da dolaylı desteklediği adayların sayısının 7 ve daha üstünde olması halinde HSYK'daki dengeler paralel yapının lehine dönecek.
"B" VE "C" PLANLARI HAZIR: Seçimlerden önce baskı ve tehditle hâkim - savcıları etkilemeye çalışan paralel yapının 22 üyeli HSYK'da talimat verebileceği veya etkileyebileceği 11 ve üstü üye oluşturması halinde HSYK'nın toplantı ve karar yeter sayıları yasayla değiştirilebilecek. Kulislerle uzun süredir, böyle bir tablo ortaya çıkması halinde HSYK'daki karar yeter sayısının 15 veya 16'ya çıkarılabileceği, böylelikle paralel yapı güdümünde karar alınmasının engelleneceği konuşuluyor.
İKİ LİSTE AÇIK: Yargıda Birlik Platformu'nun adayları şöyle oluştu: Turgay Ateş, Bilgin Başaran, İsa Çelik, Ahmet Çiçekli, Mehmet Durgun, Ramazan Kaya, Selahaddin Menteş, Zeynep Şahin, Ömür Topaç, Metin Yandırmaz ve Mehmet Yılmaz.
YARSAV - Yargıçlar Sendikası ittifakı ise adaylarını şöyle duyurdu: Murat Aydın, Mustafa Bağarkası, Süleyman Demirel, Mustafa Karadağ, Leyla Köksal, Nuh Hüseyin Köse ve Ayşe Sarısu Pehlivan.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ya bağımsızlık ya vesayet...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN