Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel Yapı'ya HSYK darbesi

Paralel Yapı HSYK seçimlerinde hezimete uğradı. Yargıda bağımsızlığı savunan Yargıda Birlik Platformu, 10 asıl üyelikten 8'ini kazandı. HSYK'ya Paralel Yapı'ya yakın 2 üye seçilebildi

Giriş Tarihi: 13.10.2014
Paralel Yapı'ya HSYK darbesi
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) 10 asıl, 6 yedek üyeyi belirlemek için yapılan seçimlerden Yargıda Birlik Platformu adayları zaferle çıkarken, Paralel Yapı başarısız oldu. Yargıda Birlik Platformu 8 asıl üyelik kazanırken, Paralel Yapı'ya yakın 2 üye seçilebildi. Adli yargıdan 7 asıl, 4 yedek üye, idari yargıdan 3 asıl 2 yedek üyeyi belirlemek için 12 bin 520'si adli, bin 474'ü idari yargıdan olmak üzere 13 bin 994 hâkim ve savcı dün sandık başına gitti. Her ilde, il seçim kurulunun yönetim ve denetimi altında yapılan seçimlerde, o ilde ve ilçelerinde görev yapan hakim ve savcılar oy kullandı. En çok oy alan adaylar sırasıyla asıl ve yedek üye seçildi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven'in açıkladığı geçici sonuçlara göre asıl üyeliklere seçilen hâkim ve savcıların isimleri ile aldıkları oy miktarları şöyle: Metin Yandırmaz (Balıkesir Başsavcısı-5836), Mehmet Yılmaz (HSYK Başmüfettişi-5758), Mehmet Durgun (İstanbul Hâkimi-5695), Ömür Topaç (İstanbul Anadolu Başsavcıvekili-5665), Ramazan Kaya (Ankara Başsavcıvekili-5657), İsa Çelik (HSYK Başmüfettişi-5429), Turgay Ateş (Denizli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı-5400), Halil Koç (Mevcut HSYK üyesi-736) , Ahmet Berberoğlu (Mevcut HSYK üyesi -735) ve Mahmut Şen (Ankara Bölge İdare Mahkemesi üyesi -713) Yedek üyeliklere ise İlker Çetin, Selahattin Menteş, Zeynep Şahin, Orhan Gödel, Cafer Ergen, Mehmet Gökpınar seçildi.

YARGI 'BİRLİK' DEDİ

Yargıda Birlik Platformu Adli Yargıda 7 asıl üyeliğin tamamını kazanırken, Paralel Yapı 4 yedek üyelikten 2'sini alabildi. Diğer 2 yedek üye de Yargıda Birlik Platformu'nun desteklediği isimlerden seçildi. İdari yargıda ise Paralel Yapı'ya yakınlığı ile bilinen Ahmet Berberoğlu ile Mahmut Şen'in yanı sıra Yargıda Birlik Platformu'nun desteklediği Halil Koç asıl üye seçildi. İdari yargıda yedek üyeliklere de Yargıda Birlik Platformu'nun desteklediği Cafer Ergen ile Mehmet Gökpınar seçildi.

PARALEL DIŞLANDI

Paralel Yapı'nın "parlattığı" pek çok isim, seçimi hüsranla tamamladı. Ayşe Neşe Gül, İdris Berber, Yaşar Akyıldız, Mehmet Kaya ve Teoman Gökçe gibi isimlerin oyları 5 binin altında kaldı. Yine seçimin favorilerinden gösterilen İbrahim Okur, 821 oy alabildi.

HER GÖRÜŞTEN ÜYE

Adli yargıda Yargıda Birlik Platformu'ndan seçilen üyelerden Metin Yandırmaz, Ramazan Kaya ve Mehmet Durgun milliyetçi, Mehmet Yılmaz, İsa Çelik ve Turgay Ateş muhafazakar görüşleri ile biliniyor. Adli yargıdan asıl üyeliğe seçilen Ömür Topaç'ın da sosyal demokrat kimliği öne çıkıyor.

'PARALEL'E KORKULU RÜYA OLDU'
Yargıda Birlik Platformu Sözcüsü Abbas Özden "Bu seçimler yargıda farklı düşüncede olanların, yargı bağımsızlığı için bir araya gelebileceklerini gösterdi. Malum yapı karşısında tutumunu yargı açıkça belirledi. Oluşan bu tablo sosyal demokratların milliyetçilere, muhafazakarlara, aynı şekilde milliyetçi muhafazakarların da sosyal demokratlara oy verebileceği gözüktü. Bu tablo malum yapının korkulu rüyası haline gelecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapı'ya HSYK darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN